№5, березень 2007

Україна в полум'ї війни (1941–1945)

Документальне дослідження героїчного минулого

«Україна в полум'ї війни. 1941–1945» – таку назву має колективна монографія, що вийшла друком у видавництві «Україна». У ній на основі об'єктивного аналізу багатогранного фактичного матеріалу, нових архівних документів автори розглядають найважливіші воєнні операції на території України в роки Великої Вітчизняної війни.

Керівник авторського колективу – доктор історичних наук, професор П. Панченко вміло підібрав авторів, серед яких учасник трагічних і героїчних подій того часу академік Національної академії наук, Герой України П. Тронько, генерал армії В. Радецький, доктори історичних наук, професори О. Уткін та Ф. Левітас, генерали І.  Тищенко та О. Копаниця, полковники І. Хруленко, В. Горєлов та Н. Агаєв, капітан 1-го рангу С. Крутіков, кандидат історичних наук О. Артемов та інші.

Цей кваліфікований колектив зумів довести, що географічне розташування і важливе стратегічне значення України зумовили її особливе місце в роки війни. Україна з перших днів нападу гітлерівської Німеччини опинилася в центрі кровопролитних битв двох велетенських за чисельністю та озброєнням армій.

Автори видання документально доводять, що операції на території України завдали тяжких втрат арміям фашистського вермахту. На українських землях було розгромлено 4-ту і 6-ту танкові німецькі, 3-тю і 4-ту румунські, 8-му італійську армії, які загалом втратили 800 тисяч осіб. А в зимовому наступі 1944 року на Правобережній Україні та в Криму радянські війська цілковито знищили 30 ворожих дивізій і одну бригаду, розгромили 142 дивізії та 5 бригад і завдали втрат до 1 млн. осіб.

Воїни-українці, захищаючи рідну землю від фашистських загарбників, виявляли небачений досі масовий героїзм і мужність. Багато українців командували арміями, корпусами, дивізіями, полками. З 11 тисяч 600 Героїв Радянського Союзу кожен п'ятий був українцем, а троє з них стали й повними кавалерами ордена Слави. З 12 міст-героїв 4 розташовані на території України: Київ, Одеса, Севастополь і Керч.

Водночас автори наводять численні дані про людські втрати: тільки на території України було знищено 3 млн. 256 тис. мирних жителів, а кількість громадян України – військовослужбовців, що загинули на фронтах, пропали безвісти, померли у шпиталях, перевищує 4 млн. осіб.

Полум'я війни та фашистська окупація, перебування в центрі нищівних фронтових дій і під час трагічного відступу, і наступу радянських військ, які через 1225 днів і ночей очистили територію України від фашистських загарбників, завдали нашій Вітчизні величезних руйнувань.

Окупанти заподіяли збитків на 1 трлн. 200 млрд. карбованців у цінах 1941 року. Республіка втратила 40 відсотків економічного потенціалу: було знищено та пошкоджено 882 шахти, 47 доменних і 45 мартенівських печей, сотні заводів і фабрик, тисячі кілометрів залізниць, 5600 мостів, сотні суден, тисячі тракторів і комбайнів.

Загарбники знищили 714 міст і селищ, 28 тис. сіл, позбавили житла понад 10 млн. жителів, завдали небачених втрат сільському господарству.

Про це та багато чого іншого має знати сучасна молодь і всі ті, хто забуває про героїзм старших поколінь як під час, так і після війни, коли Україна завдяки подвигові героїв трудового фронту за п'ять років досягла рівня довоєнного розвитку.

Автори дослідження не обмежилися висвітленням лише операцій, що відбувалися на території України. Вони показали мужність і героїзм наших земляків, які брали участь у визволенні країн Центральної та Південно-Східної Європи, самовіддано воювали у складі Тихоокеанського флоту, Амурської військової флотилії, Забайкальського, 1-го та 2-го Далекосхідних фронтів, у Маньчжурії та Північній Кореї проти Квантунської армії мілітаристської Японії.

Не залишилося поза увагою дослідників і питання невдач та прорахунків під час ведення бойових дій. На відміну від багатьох радянських історіографів, які обмежувалися героїзацією керівних діячів, автори зосереджують основну увагу на мужності та хоробрості рядових бійців та їхніх командирів.

Водночас наголошується, що поряд із масовим героїзмом на фронті траплялись і порушення військовослужбовцями присяги на вірність Батьківщині.

Приємно відзначити, що автори високо оцінили такий факт: акт про капітуляцію Японії 2 вересня 1945 року від імені Радянського Союзу підписав раніше забутий українець – генерал-лейтенант К. Дерев'янко, уродженець села Косенівки Уманського району Черкаської області.

Монографія має чітку структуру, що дає змогу в хронологічному аспекті простежити проведення основних операцій воюючих сторін на території України та за її межами, визначити стратегічні цілі й тактичні прийоми, які використовувало радянське командування в ході боїв.

Наприкінці кожного з восьми розділів наведено список використаної літератури та документів (вітчизняних і зарубіжних), чимало з яких у науковий обіг уводиться вперше. Серед них матеріали, опубліковані в Нью-Йорку, Лондоні, Брюсселі, Мюнхені та Парижі як під час Другої світової війни й після її закінчення, так і останніми роками.

Треба відзначити й оригінальні додаткові матеріали, підготовлені дослідником І. Чичкань. Вони містять, зокрема, 114 портретів Героїв Радянського Союзу та їхні короткі біографічні дані. На жаль, поліграфічне виконання цих портретів залишає бажати кращого.

Підкреслюючи оригінальність видання та його історичну цінність, хочеться сказати: пам'ять про героїв Великої Вітчизняної, вивчення її історії сприятимуть зміцненню зв'язку поколінь, минулого та сьогодення.

Володимир ГОЛУБ,
доктор історичних наук, професор,
ветеран Великої Вітчизняної війни.

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Парламент Греції не зміг оголосити вотум недовіри уряду Сьогодні, 29 березня

Молдова не підтверджує дані про проліт ракет своєю територією під час удару РФ по Україні Сьогодні, 29 березня

Прем’єр Бельгії: Деякі євродепутати поширювали роспропаганду за гроші Сьогодні, 29 березня

1 млн снарядів навесні, новий пакет зброї з Німеччини, переговори з урядом Польщі: новини дня Сьогодні, 29 березня

Прем’єр: Україна домовилася з ЄС про пріоритетний скринінг законодавства у сфері агрополітики Сьогодні, 29 березня

Рада Україна-НАТО зібралась у Брюсселі через останні удари РФ по інфраструктурі Сьогодні, 29 березня

Зеленський розповів про розмову зі спікером Палати представників США Джонсоном Сьогодні, 29 березня

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Вчора, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Вчора, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Вчора, 28 березня