№1, січень 2007

Серце заболіло так само, як після першого інфарктуСерце заболіло так само, як після першого інфаркту

Коли 1995 року не стало Євгена Гуцала, затужила вся тогочасна українська література. Він був невтомним працелюбом: писав талановиту прозу, гостропроблемну публіцистику. Дивував своїх шанувальників кожним новим непередбачуваним твором. Здобувши славу блискучими оповіданнями й психологічними повістями «Мертва зона», «Шкільний хліб», «Родинне вогнище», ненастанно мережив поезії. Рік у рік – тільки для власної душі. А коли видав лірику, то вразив усіх оригінальністю образів і глибинною задумливістю мініатюр.

Тихий, скромний, задивлений у себе, він, часто поправляючи незмінні окуляри, нагадував сільського педагога. І не випадково: Євген Пилипович народився в учительській родині на Вінниччині, а закінчив Ніжинський педінститут. Може, тому, сам ще молодий, любив вести семінари юних літераторів, читав їхні перші проби пера. Ніколи не підвищував голосу, не вдавався до менторського тону.

З Євгеном Гуцалом було невимушено, тепло, вільно. Здавалося, що все навколо ставало доброзичливим. Навіть відкоркована пляшка вина ніби припрошувала: «Годі балачок! Наливайте!». І відомий майстер слова, як господар, починав священнодіяти. Умів це робити непомітно, вправно, шляхетно.

І ніхто навіть не здогадувався, що молодий прозаїк (його дуже рано стали називати живим класиком) уже не просто зустрічався зі славетним американським письменником Стейнбеком, а й гордо, непоступливо сперечався з ним: доводив, що головне в прозі – не сюжет, а людська душа. Інші такими дискусіями хвалилися б протягом довгих років. Євген Гуцало хіба що якось принагідно згадав про це, уточнивши, що на прогулянковому катері були такі ж молоді поет Микола Вінграновський та літературний критик Віталій Дончик.

Отож не любив хизуватися, як деякі побратими. І воднораз не скаржився на складні життєві обставини, несправедливу критику. Нерідко вона була нещадна, вульгарно-соціологічна. Погромницькі пасажі ставали характерними для доповідей керівників Спілки письменників України (зокрема, прозаїка Василя Козаченка), статей таких одіозних літературних критиків, як Микола Шамота (публікація в журналі «Комуніст України» за 1972 рік). Навіть у багатотомній «Історії української літератури» Євгенові Гуцалу нагадували про необхідність «рішучого і впевненого виходу в світ соціальних питань», про потребу «поширення ідейного діапазону своєї творчості».

Інші після такої голобельної критики починали зазирати в чарку. Євген Гуцало віддавав перевагу зорям. А ще любив дивитися на квіти. Ловив метеликів на луках біля річки Ірпінь, роздивлявся їх і відпускав на волю. Уже тоді боліло серце. Від несправедливості, поверхового поцінування творів, однозначних суджень про багатовимірні романи «Позичений чоловік» та «Парад планет».

У дев'яності роки минулого століття, коли всім стало сутужно жити, пригадував напівголодне дитинство й сушив «про запас» на зиму дикі грушки. Частіше поринав уявою в юні літа. Один зі споминів навіть занотував: «За нашою хатою, в кущах бузку, я сам збив неоковирного стола з грабових жердин і спекотного подільського літа, сховавшись у затінку, писав тут оповідання, вірші. Свої писання заклеював у конверти – й посилав у Київ…»

Столицю України любив над усі міста (побував у багатьох мегаполісах на різних меридіанах світу), але, видужавши після складного інфаркту, почав тягнутися до рідної Вінниччини. Хотів там купити хату. Коли одержав солідний грошовий еквівалент міжнародної винагороди Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів, нарешті міг перетворити давню мрію на реальність. Вибрав чепурну оселю в селі Нова Гребля, переночував у сусідів. Уранці змушений був повертатися до Києва: серце заболіло так само, як і після першого інфаркту.


На фото: Іван Дзюба (ліворуч) та Євген Гуцало
п'ятого червня 1995 року на святкуванні шістдесятиліття
житомирського прозаїка Євгена Концевича

Автор: Микола СЛАВИНСЬКИЙ

Архів журналу Віче

Віче №11/2016 №11
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Польща проситиме відновити дозвільну систему для українських перевізників - Моравецький Сьогодні, 30 листопада

Глава МЗС Австрії похвалив запрошення Лаврова на зустріч ОБСЄ: "Не треба боятися діалогу" Сьогодні, 30 листопада

Уряд Польщі каже про домовленість із перевізниками щодо блокади кордону з Україною Сьогодні, 30 листопада

РФ вперше не обрали до Виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї Сьогодні, 30 листопада

Єдиний шлях врятувати ОБСЄ – перезапуск організації без РФ, наполягає Кулеба Вчора, 29 листопада

Країни НАТО готуються до об’єднання ОПК, Україна від цього виграє – Кулеба Вчора, 29 листопада

Ще кілька міністрів бойкотуватимуть зустріч ОБСЄ через Лаврова – Кулеба Вчора, 29 листопада

Рада ЄС обговорить блокаду польсько-українського кордону Вчора, 29 листопада

Кулеба у НАТО відкинув ідеї та пропозиції щодо територіального компромісу з РФ Вчора, 29 листопада

Кулеба вперше зустрівся з новим головою МЗС Словаччини Вчора, 29 листопада