№1, січень 2007

Бюджетний процес: прояв здорового глузду чи провокація?

19 грудня Верховна Рада ухвалила Закон «Про Державний бюджет України на 2007 рік» після внесення до нього поправок. Президент Віктор Ющенко підписав його 22 грудня.

 На відміну від попереднього проекту кошторису, на який Президентом було накладено вето, в доопрацьованому документі обмежено розмір максимальної пенсії: згідно з рішенням парламенту ані народний депутат, ані пересічний громадянин не може отримувати більш як 10 тисяч гривень на місяць. Нагадаємо: обмеження депутатської пенсії – одна з вимог Президента до кошторису 2007 року. В ухваленому бюджеті також передбачено, що надходження від приватизації державного майна спрямують на підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.

Верховна Рада прийняла рішення про збільшення розмірів мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму та, відповідно, мінімальної пенсії для більш як 15 мільйонів українських громадян. Так, з першого квітня 2007 року уряд збільшить прожитковий мінімум до 397 гривень, а з 1 жовтня – до 406. Тож вимогу Президента України щодо зростання мінімальної пенсії та прожиткового мінімуму з 380 до 406 гривень виконано урядом та парламентом України. Відповідно до рішення Верховної Ради мінімальну заробітну плату з першого травня буде збільшено до 420 гривень, з першого серпня – до 430, а з першого грудня – до 460. У зв'язку з ухваленням відповідного рішення парламентом глава держави підписав Закон України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

«Перемогою здорового глузду» назвав підписання закону Президентом народний депутат від фракції Партії регіонів Тарас Чорновіл. Загалом у Партії регіонів згоду Віктора Ющенка підписати закон про держбюджет сприйняли стримано. З певним відтінком втоми від виснажливої облоги інституції на Банковій.

Натомість представники «Нашої України» були велемовніші у своїх коментарях. Так народний депутат, член фракції «Наша Україна» Павло Жебрівський завважив, що Президент підписав закон про бюджет, аби не залишити країну в новому році без основного фінансового документа, і пішов на компроміс, щоб не посилювати політичну дестабілізацію в державі.

Завдяки чіткій позиції Президента вдалося знайти компромісне рішення і  парламентом прийнято постанову, що зобов'язує Кабмін переглянути показники мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму на 2007 рік. Президент укотре повірив антикризовій більшості, що вони виконають свої зобов'язання, – зауважив Жебрівський. – Звичайно, антикризовики зможуть відмінити свою постанову 226 голосами, і тут у Президента вже немає важелів впливу, однак глава держави навряд чи припускає, що депутати можуть так вчинити зі своїми виборцями. В будь-якому разі тепер усе на совісті більшості».

Проте Юлія Тимошенко, лідерка БЮТ, вважає, що «Віктор Ющенко не мав морального права підписувати бюджет, знаючи про всі його вади. Потрібно було залишити право підписання Олександру Морозу разом з відповідальністю, як це передбачено Конституцією. Вся бюджетна епопея нагадує мені епізод з Ільфа і Петрова, коли Остап Бендер виміняв стілець у Еллочки Щукіної на ситечко для чаю. Мені прикро, що Президент підписав найгірший бюджет в історії України і взяв на себе відповідальність за зубожіння народу, яка мала належати Януковичу. Ще хочу нагадати, що два дні тому партія «Наша Україна» звинуватила нашу фракцію у зраді національних інтересів та ідеалів Майдану за начебто наміри подолати вето на бюджет, яке ми долати не збиралися. Сьогодні ці хлопці мовби води в рот понабирали...». Образно і дотепно. Цікаво слухати пані Юлію. Шкода тільки, що йдеться про державний кошторис. І, врешті, всі розуміють, що без цього документа фінансування бюджетної сфери зазнало б ще більших втрат, ніж за умови набрання чинності законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Провокативними стали б затягування процесу його ухвалення і подальші політичні торги.

Автор: Родіон ГРАБОВИЧ

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата