№1, січень 2007

Про євростандарт не тільки в ремонті

Хоч як дивно, поняття євростандарт не слоган, який придумали будівельники, що навішують підвісні стелі і вкручують туди растрові світильники. Воно виникло у європейській спільноті і означає стандартизацію геть усього, чим користуються, що споживають, вчать, виробляють, читають, дивляться у Євросоюзі. Є значок, яким позначають цей самий євростандарт, CЄ.

Громадянин – також продукт суспільства і має відповідати його стандартам: європейський громадянин – європейським стандартам. Але людина не яблуко, яке можна пропустити через сортувальну машину і відповідне стандартові продати з позначкою в магазині, а з невідповідного вичавити сік або викинути його.

 Людину необхідно виховувати згідно з європейськими стандартами, починаючи зі школи чи навіть дитсадка. І виховання це називається громадянською освітою.

Перший урок з цього предмета ми отримали, щойно перетнувши німецький кордон: щоб правильно викинути сміття на території Німеччини, необхідно бути свідомим громадянином. Бо тут сортують усе: скло – за кольорами, пластик прозорий і непрозорий викидають нарізно, дерево, папір, картон, органіка… Зрозуміло, добитися від громадян країни методичного дотримання встановлених екологічних, політичних, демократичних норм поведінки можливо тільки у разі серйозного ставлення до їхнього виховання.

 Нова Європа хоче, щоб усі країни – члени співтовариства мали освічених громадян. Тому європейська спільнота виділяє чималі кошти на освоєння громадянської освіти в країнах континенту, в тому числі й в Україні. Адже сучасна демократія вимагає від людини усвідомлення власної ролі в суспільстві і активної життєвої позиції. А для цього необхідно бути всебічно обізнаним із політичними процесами, уміти долати стереотипи, робити вибір і відповідати за прийняте рішення, знаходити компроміси і сповідувати толерантність до опонентів. Цього й навчалися протягом п'яти семінарських днів керівники шкіл і учні з України, які прибули  до навчального центру, що розташований у місті Бад-Урах, на запрошення доктора Карлхайнца Дюрра, голови секції «Європа» Державного інституту громадянської освіти землі Баден-Вюртемберг, експерта Ради Європи.

Проект, учасниками якого ми стали, можливий завдяки Людмилі Паращенко, віце-президентові Асоціації керівників шкіл України, керівникові проекту «Європейські студії в школах України», директору Київського ліцею бізнесу, а також фінансовій підтримці Європейського Союзу. Партнером проекту є Міністерство освіти і науки України, а запроваджує його в Україні компанія «Cambridge Education» (член «Mott MacDonald Group», Сполучене Королівство) в консорціумі зі Всеукраїнським фондом «Крок за кроком», Центром Громадянської освіти (Польща) та громадянською організацією «Німецько-російський обмін» (Німеччина).

Автор: Катерина БАЛАБУЄВА

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня Сьогодні, 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії Вчора, 23 квітня

Знайти в США зброю для України на всю суму допомоги ЗСУ може бути проблемою – посол Вчора, 23 квітня

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами Вчора, 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку Вчора, 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України Вчора, 23 квітня

Тонкощі використання клейових сумішей для армування плит пінополістиролу Вчора, 23 квітня

Союзники назвали дату нової зустрічі щодо зброї для ЗСУ у форматі "Рамштайн" 22 квітня

Кулеба розказав міністрам ЄС, що ще є можливість запобігти гіршим сценаріям 22 квітня

Норвегія приєднається до ініціативи з забезпечення України засобами ППО 22 квітня