№1, січень 2007

Державну та комунальну пресу чекає реформуванняДержавну та комунальну пресу чекає реформування

Парламентський комітет з питань свободи слова та інформації підготував законопроект про редакційну свободу державної та комунальної преси в процесі роздержавлення. Нормативний акт має сприяти регулюванню відносин між органами державної влади, місцевого самоврядування та заснованими ними друкованими ЗМІ. Мета – максимум «роздержавити» засновані органами влади друковані засоби. Причина відома: адміністрації зазвичай не в змозі опиратися спокусі схилити ЗМІ висвітлювати їхню діяльність із певними акцентами. Мовою закону це називається «зловживанням службовим становищем».

Окремі положення законопроекту перекликаються з чинними законами «Про інформацію», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів».

Перевантажений заборонними нормами, як вважає науково-експертне управління Верховної Ради, «дієвого механізму реалізації таких норм у вигляді юридичних наслідків» законопроект не передбачає. До того ж чинним законодавством уже встановлено відповідальність за перешкоджання службовій діяльності журналістів (стаття 17 Закону «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» і стаття 343 Кримінального кодексу України).

Та все ж, як вирішили в комітеті 20 грудня, законопроект подаватимуть на розгляд у сесійній залі. Бо попри хиби, його ухвалення концептуально має забезпечити доступ ЗМІ до інформації і, на думку авторів, сприятиме дотриманню принципів свободи слова.

Цьому засіданню передували комітетські слухання на тему «Реформування державних та комунальних друкованих ЗМІ», що відбулися наприкінці листопада минулого року в Українському домі. Голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко, заступник міністра юстиції Лідія Горбунова, голова Національної спілки журналістів Ігор Лубченко, секретар громадської ради при парламентському комітеті Тарас Шевченко у доповідях загострили увагу присутніх представників різних видань на проблемах, пов'язаних із реформуванням ЗМІ.

До обговорення запропоновано законопроекти, котрі підготували Міністерство юстиції та Національна спілка журналістів. Що вкладається в поняття «роздержавлення», мали на меті з'ясувати присутні. Тому в проектах законів і намагалися віднайти положення про засади надання приміщень редакціям, джерела фінансування, соціальний захист журналістів. Багато хто з представників журналістських колективів схиляється до позиції Національної спілки журналістів створити й випробувати пілотний проект процесу роздержавлення, відпрацювання механізмів реформи ЗМІ.

Під час слухань ішлося про регіональний досвід роздержавлення ЗМІ, проблеми виживання в ринкових умовах і право на інформацію. Парламентський комітет, Державний комітет телебачення і радіомовлення, інші учасники слухань дійшли висновку про потребу створити робочу групу, котра має виробити спільну позицію в процесі роздержавлення. Про що й записали в рішенні. Інші його пункти стосуються мораторію на відчуження майна, заборони реєстрації нових державних і комунальних ЗМІ, а також створення пілотного проекту роздержавлення.

Автори: Родіон ГРАБОВИЧ, Вікторія СВІТЛАНОВА

Архів журналу Віче

Віче №12/2015 №12
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Ексдепутата Деркача у США звинуватили у фінансових злочинах, йому загрожує до 30 років за ґратами Сьогодні, 08 грудня

США не заважають Україні розвивати можливості для ударів на великі відстані – глава Пентагону Вчора, 07 грудня

Німеччина виділяє Україні грант на 200 млн євро для підтримки внутрішньо переміщених осіб Вчора, 07 грудня

ЄС закликав країни Західних Балкан приєднуватися до зовнішньої політики і санкцій блоку Вчора, 07 грудня

Норвегія передає майже 15 млн євро для місії ЄС із тренування українських військових Вчора, 07 грудня

Безалкогольні напої в широкому асортименті в «Продукто» 06 грудня

Латвія анулювала ліцензію телеканалу "Дождь" через ризики для нацбезпеки 06 грудня

Макрон: я завжди підтримую прямий контакт із Путіним, ізоляція для нього найгірше 05 грудня

Угорщина заявила про виключення з граничної ціни на російську нафту, в рішенні ЄС цього немає 04 грудня

РФ і Білорусь змінили угоду про військову співпрацю, Лукашенко заявив про "єдину армію" 04 грудня