№1, січень 2007

Тепер, згоряючи, газ не гріє повітряТепер, згоряючи, газ не гріє повітря

У Запоріжжі затверджено Концепцію програми енергозбереження в міському господарстві на 2006–2010 роки. Прокоментувати її ми попросили міського голову Євгена КАРТАШОВА.

– Головним результатом програми має стати скорочення загального споживання господарством міста паливно-енергетичних ресурсів не менш, як на 20 відсотків від рівня торішнього споживання. На даному етапі програма складається з 16 цільових підпрограм. Наприклад, «Енергоекономний світильник у під'їзді», «Дах», «Теплий під'їзд», «Теплоефект» та інші. Одна гривня, вкладена в ці заходи, твердять фахівці, дає чотири гривні віддачі.

2006 року в житловому господарстві Запоріжжя зроблено серйозний крок з економії тепла – практично в усіх під'їздах встановлено металеві двері. Крім того, будинки почали оснащувати приладами обліку й регулювання споживаної води й тепла. На сьогодні прилади обліку холодної води стоять у 742 житлових будинках (18 відсотків), лічильниками гарячої води обладнано 484 будинки (11 відсотків), а теплової енергії – 214 (5,3 відсотка).

Уже зараз у місті сталеварів працює кілька груп фахівців з впровадження енергозберігаючих технологій: старі світильники замінюють на нові, що дозволяє заощаджувати до 30 відсотків електроенергії. Недаремно концерн «Міські теплові мережі» визнано кращим в Україні з економії газу.

У центрі уваги питання енергозбереження й на комунальному підприємстві «Запоріжелектротранс». Для нього місто закупило 20 нових тролейбусів «ЛАЗ». Кожен з них заощаджує 20 відсотків електроенергії.

Ще влітку 2005-го міська влада разом з комбінатом «Запоріжсталь» запустила теплотраси, де для підігріву води використовувалися відходи доменного й коксового газу. Таким чином, нам вдалося забезпечити гарячою водою жителів двох районів міста – Орджонікідзевського й частину Ленінського. А до введення в дію теплотраси проммайданчик підприємства спалював надлишок газу в смолоскипах. Інакше кажучи, згоряючи, газ, нагрівав повітря. Після того, як керівництво комбінату «Запоріжсталь» відгукнулося на пропозицію міської влади та вклало 9 мільйонів гривень у будівництво теплотраси і теплообмінників на своїх ТЕС, у міста з'явилася можливість у літній період, спалюючи цей газ у котлах, подавати теплову енергію тепломережам двох районів.

Крім того, є ще один великий плюс від використання вторинного тепла «Запоріжсталі» – це захист навколишнього середовища, що особливо важливо для нашого індустріального центра. Торік місто закупило в ДК «Газ України» на 8 мільйонів кубів газу менше. Отож, настільки менше його згоріло в атмосфері Запоріжжя. Відповідно менше потрапило в повітря окису азоту й вуглекислого газу. Не дивно, що за кордоном вторинне тепло ніде не викидають: майже 100 відсотків його використовують саме в централізованих системах теплопостачання.

Сьогодні всерйоз розглядаємо можливість перекидання тепла в місто з Запорізької атомної станції, а також використання надлишкового тепла «Запоріжсталі» для обігріву населення Жовтневого району й Південного мікрорайону. Допроектну документацію вже підготовлено. Потенціал комбінату, вважають експерти, дозволяє забезпечити теплом і гарячою водою майже все Запоріжжя.

Можливість продавати місту вторинне тепло є й в інших підприємств обласного центру. Щоправда, ніхто з них наразі не ризикує вкладати мільйони в будівництво теплотрас. Але, гадаю, з подорожчанням енергоносіїв і власникам, і менеджерам цих підприємств стане вигідно займатися такими технологіями. А держава просто зобов'язана виділяти цільові субвенції під програми енергозбереження, заохочувати та пропагувати кращий досвід.

Останні новини

Прем’єр Косова готовий провести нові вибори на півночі, але є умова Сьогодні, 02 червня

Макрон і Шольц закликали до нових виборів у Косові: представили план виходу з кризи Сьогодні, 02 червня

У Швейцарії провалили голосування за реекспорт зброї в Україну, але шанси на дозвіл ще є Сьогодні, 02 червня

Пашинян: Вірменія – не союзник Росії у війні проти України Сьогодні, 02 червня

Взяття Бахмута обійшлось Росії у 60 тисяч убитими й пораненими – оцінка Заходу Сьогодні, 02 червня

Шольц: Гарантії безпеки для України мають відрізнятись від членства в НАТО Сьогодні, 02 червня

Зеленський: дії ЗСУ у Придністров’ї можливі лише за згоди Кишинева Сьогодні, 02 червня

FT: ЄС працює над 4-річним планом фінансування України на "десятки мільярдів" євро Вчора, 01 червня

Європарламент проголосував за збільшення виробництва боєприпасів для України Вчора, 01 червня

Вища рада правосуддя обрала нову ВККС, що є одним з "кандидатських" завдань для України Вчора, 01 червня