№1, січень 2007
Завдяки відродженню коней-«гуцуликів»
у Карпатах розвивається новий вид
активного туризму
Переконалися в цьому разом із двома десятками журналістів у прес-турі «Перспективи розвитку кінного туризму в Карпатах», який організував журнал «Карпати. Туризм. Відпочинок».
Початок зими, навдивовижу теплий день, сонце, що сліпить очі, дубовий гай – перше знайомство з карпатськими конями. Турбаза «Легенда Карпат», що в селі Старі Кути на Косівщині, має власну стайню для української степової породи. Журналісти спробували стати вершниками.
«Кінь – тварина напрочуд розумна, – розповідає інструктор. – Він розуміє слова, реагує на інтонацію. В жодному разі не бійтеся. Коні відчувають людину й не слухаються боягузів».
Останній страх зникає, коли торкаєшся шовковистої гриви. Перша спроба проходить вдало, і майже віриш: ти – вершник (амазонка)!
А далі – в село Вербовець, щоб встигнути ще завидна побачити коней –аборигенів Карпатських гір, так званих «гуцуликів».
Який такий «гуцулик»? Гніді коники невеликого зросту (близько 130 сантиметрів у холці), мають темну смугу вздовж хребта, чорні «панчішки», пишні хвіст і гриву. Вони дуже витривалі, легко переносять низький атмосферний тиск і брак кисню. Як унікальна і зникаюча порода (в світі налічується лише 500 чистокровних кобилок-«гуцулучок»), гуцульський кінь належить до світового генофонду та перебуває під охороною.
В Україні його збереження передбачено державною програмою селекції сільськогосподарських тварин.
У Вербовці мешкає Іван Гуралюк – один із тих, хто пройшов тести на право отримати даровану кобилу. Він каже: «Ці коні неначе спеціально народилися для наших гір чи навіть гори під них підлаштувалися. «Гуцулик» здатний пройти п'ять кілометрів угору з поклажею 100–150 кілограмів. А пустіть-но таким маршрутом високих «арабів» чи «орловців» – у них легені не витримають і без вантажу. Коней треба любити, й вони обов'язково віддячать взаємністю». Кобилки позують фотографам і водночас туляться до господаря.
Наступного дня їдемо в закарпатські Кваси – через Верховину, Ворохту, Ясіню (три перевали заввишки від 830 до 1030 метрів над рівнем моря).
Кваси – мальовниче гірське село над Тисою, назване на честь тутешніх мінеральних джерел із «кислинкою», тобто квасних вод. Деякі з них не мають аналогів в Україні, чим і приваблюють численних гостей. Їх приймають у себе власники «зелених» садиб, котрі вже починають розумітися на тонкощах відпочинкового сервісу…
Остання прес-конференція відбулася на високогірному гірськолижному курорті «Драгобрат», де вже цього року буде можливість на конях дістатися вершини легендарної Близниці.
Архів журналу Віче
![]() |
№12 |
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата |
ЗМІ: У ЄС зважують кілька варіантів, як подолати вето Угорщини щодо українських питань
Як вибрати правильний тактичний рюкзак для походів та виживання
Лавров прориває блокаду, Фінляндія закрила кордон з РФ, Словаччина зближується з РФ: новини дня
Всё, что Вы Хотели Знать о Хостинге Сайтов: Подробное Руководство
Польща проситиме відновити дозвільну систему для українських перевізників - Моравецький
Глава МЗС Австрії похвалив запрошення Лаврова на зустріч ОБСЄ: "Не треба боятися діалогу"
Уряд Польщі каже про домовленість із перевізниками щодо блокади кордону з Україною
РФ вперше не обрали до Виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї
Єдиний шлях врятувати ОБСЄ – перезапуск організації без РФ, наполягає Кулеба
Країни НАТО готуються до об’єднання ОПК, Україна від цього виграє – Кулеба