№1, січень 2007

Карпатами – на коняхКарпатами – на конях

Завдяки відродженню коней-«гуцуликів»
у Карпатах розвивається новий вид
активного туризму


Переконалися в цьому разом із двома десятками журналістів у прес-турі «Перспективи розвитку кінного туризму в Карпатах», який організував журнал «Карпати. Туризм. Відпочинок».

Початок зими, навдивовижу теплий день, сонце, що сліпить очі, дубовий гай – перше знайомство з карпатськими конями. Турбаза «Легенда Карпат», що в селі Старі Кути на Косівщині, має власну стайню для української степової породи. Журналісти спробували стати вершниками.

«Кінь – тварина напрочуд розумна, – розповідає інструктор. – Він розуміє слова, реагує на інтонацію. В жодному разі не бійтеся. Коні відчувають людину й не слухаються боягузів».

Останній страх зникає, коли торкаєшся шовковистої гриви. Перша спроба проходить вдало, і майже віриш: ти – вершник (амазонка)!

А далі – в село Вербовець, щоб встигнути ще завидна побачити коней –аборигенів Карпатських гір, так званих «гуцуликів».

Який такий «гуцулик»? Гніді коники невеликого зросту (близько 130 сантиметрів у холці), мають темну смугу вздовж хребта, чорні «панчішки», пишні хвіст і гриву. Вони дуже витривалі, легко переносять низький атмосферний тиск і брак кисню. Як унікальна і зникаюча порода (в світі налічується лише 500 чистокровних кобилок-«гуцулучок»), гуцульський кінь належить до світового генофонду та перебуває під охороною.

В Україні його збереження передбачено державною програмою селекції сільськогосподарських тварин.

У Вербовці мешкає Іван Гуралюк – один із тих, хто пройшов тести на право отримати даровану кобилу. Він каже: «Ці коні неначе спеціально народилися для наших гір чи навіть гори під них підлаштувалися. «Гуцулик» здатний пройти п'ять кілометрів угору з поклажею 100–150 кілограмів. А пустіть-но таким маршрутом високих «арабів» чи «орловців» – у них легені не витримають і без вантажу. Коней треба любити, й вони обов'язково віддячать взаємністю». Кобилки позують фотографам і водночас туляться до господаря.

Наступного дня їдемо в закарпатські Кваси – через Верховину, Ворохту, Ясіню (три перевали заввишки від 830 до 1030 метрів над рівнем моря).

Кваси – мальовниче гірське село над Тисою, назване на честь тутешніх мінеральних джерел із «кислинкою», тобто квасних вод. Деякі з них не мають аналогів в Україні, чим і приваблюють численних гостей. Їх приймають у себе власники «зелених» садиб, котрі вже починають розумітися на тонкощах відпочинкового сервісу…

Остання прес-конференція відбулася на високогірному гірськолижному курорті «Драгобрат», де вже цього року буде можливість на конях дістатися вершини легендарної Близниці.

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Держдеп США перерахував причини, чому не захищають небо України так, як Ізраїлю Сьогодні, 17 квітня

Запчастини для китайських мінітракторів DW Сьогодні, 17 квітня

ПАРЄ підтримала вступ Косова до організації переконливою більшістю голосів Сьогодні, 17 квітня

Білий дім пом’якшив позицію щодо окремих пакетів допомоги Україні та Ізраїлю Сьогодні, 17 квітня

ПАРЄ підтримала вилучення заморожених активів Росії на користь України Сьогодні, 17 квітня

У Румунії заявили, що серед біженців з України були російські шпигуни Сьогодні, 17 квітня

Україна проситиме скликати Раду Україна-НАТО для вирішення проблеми ППО Сьогодні, 17 квітня

Президент Чехії: Ініціатива з пошуку снарядів для України набирає обертів Вчора, 16 квітня

Зеленський про брак західної підтримки: Трипільську ТЕС знищили, бо у нас залишилось 0 ракет Вчора, 16 квітня

Голова МЗС Норвегії анонсував підписання безпекової угоди з Україною Вчора, 16 квітня