передплата Українською | In English

№1, січень 2006

Від серця до серця, від краю до краюВід серця до серця, від краю до краю

22 січня 1918 року Центральна Рада приймає ІV Універсал, і Українська Народна Республіка стає незалежною державою. 13 листопада Українська Національна Рада проголошує державну самостійність Західноукраїнської Народної Республіки. І рівно через рік світ дізнається про подію, аналогів якій обмаль в історії: 22 січня 1919 року укладається Акт злуки УНР і ЗУНР, дві незалежні держави об'єднуються на добровільних засадах. Нині ця подія вшановується як День соборності України.

Пруссія, гуртуючи німців, мусила вдаватися до "крові та заліза"; Москва, "збираючи землі", не дуже перебирала засобами; аби Франція постала в сучасних кордонах, потрібні були Альбігойські війни; Іспанія для зміцнення національної єдності відправила у вигнання морисків і євреїв. Так зазвичай постає державна й національна цілісність.

На час злуки і УНР, і ЗУНР були незалежними державами: мали власні представницькі органи та виконавчі інститути, збройні сили і зносини з іноземними державами. Століттями карпатські й наддніпрянські українці перебували під владою чужих держав. За рік до цього вони брали участь у Першій світовій війні, воюючи одне проти одного. Але ні облудна історія, ні регіональні відмінності, ні спокуси, які зазвичай бентежать еліти, не завадили прагненню до національної єдності. Україна стала соборною.

Нині країна живе виборчим протистоянням. Політичні партії та блоки прагнуть опертися на регіональні влади, акцентують мовні, релігійні й етнокультурні своєрідності. Парадокс: домагаючись загальнодержавної влади, окремі суб'єкти виборчого процесу роздмухують сепаратистські настрої. Вони б визначились, що їм треба: загальнодержавна чи хутірська влада? Святкування соборності – слушний привід для розмислів.

У ці січневі дні, звертаючи погляд у далекий 1919 рік, можна збагнути, що в нашій історії була не тільки тяганина за володіння булавою, а й жертовність в ім'я єднання.

Зі святом тебе, Україно від Сяну до Дону!

Автор: Всеволод РОЗГОН

Плакат - брат барикад

Останні новини

Пентагон оцінює загальні втрати РФ в Україні у 70-80 тисяч Сьогодні, 09 серпня

Ердоган має важелі, щоб стимулювати Путіна до виконання угод - посол Вчора, 08 серпня

Косово оголосило затриману напередодні пропагандистку РФ персоною нон грата 07 серпня

Зеленський попросив ЄС ввести санкції проти атомної галузі РФ за обстріли ЗАЕС 07 серпня

Косово затримало російську журналістку за підозрою у шпигунстві 07 серпня

Ердоган вважає, що "зернова угода" ствоює передумови для ширших перемовин України й Росії 06 серпня

Німецький міністр назвав крадіжку українського зерна Росією "огидною формою війни"  06 серпня

Британська розвідка: РФ масово перекидає війська на південь, починається нова фаза війни 06 серпня

США готують для України пакет військової допомоги на $1 млрд – ЗМІ 06 серпня

ЄС запровадив нові санкції проти Януковича і його сина 05 серпня