№1, січень 2006

Від серця до серця, від краю до краю

22 січня 1918 року Центральна Рада приймає ІV Універсал, і Українська Народна Республіка стає незалежною державою. 13 листопада Українська Національна Рада проголошує державну самостійність Західноукраїнської Народної Республіки. І рівно через рік світ дізнається про подію, аналогів якій обмаль в історії: 22 січня 1919 року укладається Акт злуки УНР і ЗУНР, дві незалежні держави об'єднуються на добровільних засадах. Нині ця подія вшановується як День соборності України.

Пруссія, гуртуючи німців, мусила вдаватися до "крові та заліза"; Москва, "збираючи землі", не дуже перебирала засобами; аби Франція постала в сучасних кордонах, потрібні були Альбігойські війни; Іспанія для зміцнення національної єдності відправила у вигнання морисків і євреїв. Так зазвичай постає державна й національна цілісність.

На час злуки і УНР, і ЗУНР були незалежними державами: мали власні представницькі органи та виконавчі інститути, збройні сили і зносини з іноземними державами. Століттями карпатські й наддніпрянські українці перебували під владою чужих держав. За рік до цього вони брали участь у Першій світовій війні, воюючи одне проти одного. Але ні облудна історія, ні регіональні відмінності, ні спокуси, які зазвичай бентежать еліти, не завадили прагненню до національної єдності. Україна стала соборною.

Нині країна живе виборчим протистоянням. Політичні партії та блоки прагнуть опертися на регіональні влади, акцентують мовні, релігійні й етнокультурні своєрідності. Парадокс: домагаючись загальнодержавної влади, окремі суб'єкти виборчого процесу роздмухують сепаратистські настрої. Вони б визначились, що їм треба: загальнодержавна чи хутірська влада? Святкування соборності – слушний привід для розмислів.

У ці січневі дні, звертаючи погляд у далекий 1919 рік, можна збагнути, що в нашій історії була не тільки тяганина за володіння булавою, а й жертовність в ім'я єднання.

Зі святом тебе, Україно від Сяну до Дону!

Автор: Всеволод РОЗГОН

Архів журналу Віче

Віче №7/2016 №7
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Свириденко: США та Україна хочуть підписати "угоду про безпілотники" Сьогодні, 19 липня

Радник Орбана заявив, що Україну "не просили воювати" з Росією від імені Угорщини Сьогодні, 19 липня

ЄС остаточно схвалив один із "найжорстокіших" пакетів санкцій проти Росії Вчора, 18 липня

Орбан лякає, що 20-25% бюджету ЄС підуть Україні Вчора, 18 липня

Посли ЄС затвердили 18-й пакет санкцій ЄС проти РФ Вчора, 18 липня

ЗМІ: Британія може приєднатися до закупівель зброї у США для України Вчора, 18 липня

Словаччина та Мальта обіцяють зняти вето з 18-го пакета санкцій ЄС проти РФ Вчора, 18 липня

Посли ЄС в Брюсселі можуть ухвалити 18-й пакет санкцій ЄС проти РФ зранку 18 липня Вчора, 18 липня

МЗС обурене санкціями Угорщини проти українських військових посадовців Вчора, 18 липня

Джерела: Рада ЄС 18 липня не голосуватиме за 18-й пакет санкцій ЄС проти Росії Вчора, 18 липня