передплата Українською | In English

№1, січень 2006

Від серця до серця, від краю до краюВід серця до серця, від краю до краю

22 січня 1918 року Центральна Рада приймає ІV Універсал, і Українська Народна Республіка стає незалежною державою. 13 листопада Українська Національна Рада проголошує державну самостійність Західноукраїнської Народної Республіки. І рівно через рік світ дізнається про подію, аналогів якій обмаль в історії: 22 січня 1919 року укладається Акт злуки УНР і ЗУНР, дві незалежні держави об'єднуються на добровільних засадах. Нині ця подія вшановується як День соборності України.

Пруссія, гуртуючи німців, мусила вдаватися до "крові та заліза"; Москва, "збираючи землі", не дуже перебирала засобами; аби Франція постала в сучасних кордонах, потрібні були Альбігойські війни; Іспанія для зміцнення національної єдності відправила у вигнання морисків і євреїв. Так зазвичай постає державна й національна цілісність.

На час злуки і УНР, і ЗУНР були незалежними державами: мали власні представницькі органи та виконавчі інститути, збройні сили і зносини з іноземними державами. Століттями карпатські й наддніпрянські українці перебували під владою чужих держав. За рік до цього вони брали участь у Першій світовій війні, воюючи одне проти одного. Але ні облудна історія, ні регіональні відмінності, ні спокуси, які зазвичай бентежать еліти, не завадили прагненню до національної єдності. Україна стала соборною.

Нині країна живе виборчим протистоянням. Політичні партії та блоки прагнуть опертися на регіональні влади, акцентують мовні, релігійні й етнокультурні своєрідності. Парадокс: домагаючись загальнодержавної влади, окремі суб'єкти виборчого процесу роздмухують сепаратистські настрої. Вони б визначились, що їм треба: загальнодержавна чи хутірська влада? Святкування соборності – слушний привід для розмислів.

У ці січневі дні, звертаючи погляд у далекий 1919 рік, можна збагнути, що в нашій історії була не тільки тяганина за володіння булавою, а й жертовність в ім'я єднання.

Зі святом тебе, Україно від Сяну до Дону!

Автор: Всеволод РОЗГОН

Плакат - брат барикад

Останні новини

Путін не блефує, ЄС має всерйоз поставитися до його ядерних погроз – Боррель Сьогодні, 25 вересня

Французькі депутати хочуть розслідувати ймовірне російське фінансування партій Вчора, 24 вересня

Зеленський доручив МЗС відреагувати на постачання Іраном безпілотників Росії Вчора, 24 вересня

Президент Євроради закликав призупинити членство Росії в Радбезі ООН Вчора, 24 вересня

Комісія ООН підтвердила скоєння Росією воєнних злочинів в Україні 23 вересня

23 держави і одна організація попросили ЄСПЛ долучитись до справи України проти РФ 23 вересня

Берлусконі напередодні виборів спричинив скандал заявами про вторгнення Путіна 23 вересня

Трибунал для Путіна, Захід коментує ядерні заяви РФ, Ізраїль продає "Залізний купол": новини дня 23 вересня

Пентагон: ядерні погрози Путіна не вплинуть на підтримку України 23 вересня

Зеленський утворив робочу групу для створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії РФ 22 вересня