№1, січень 2007

Аміак, срібло й золотоАміак, срібло й золото

Новий рік… Запах ялинки, мандаринів, ялинкові кульки, обережно обгорнуті папером, бо вони ж такі крихкі... Купуючи замість розбитої нову кульку, дивуємося й не віримо написові на коробці: «Hand crafted». Ну хіба що обсипали трохи сріблом чи золотом... А, виявляється, новорічні кульки – це повністю ручна робота.

Тож цілковитою несподіванкою була інформація: український концерн «Галімпекс» (це три заводи: Львівський, Лисичанський і Клавдіївський) перебрав на себе майже 35 відсотків європейського ринку ялинкових прикрас. Цінність і популярність українських іграшок для ялинки, мабуть, і полягає в тому, що виготовлені вони стовідсотково вручну. Їх навіть підробляють! А це беззаперечна ознака популярності. Керівництво клавдіївського відділення нарікає на те, що в них недобросовісні конкуренти, виробники-кустарі без ліцензій і дозволів. Інакше кажучи, пірати й самогонники ялинкових кульок і дощиків. Товар це сезонний: пік реалізації припадає на травень і літні місяці. Однак у Бородянському районі тільки «Галімпекс» та ще Тетерівський лісгоспзаг не мають заборгованості у зарплаті та відрахуваннях державі.

Важко уявити, що в кожну (!) кульку вдихнули життя у прямому розумінні слова. Залежно від розміру – в якусь більше, в якусь менше.

– А як визначаєте розмір?

– На око. Не на видих.

У кожного склодува (хоча він – жінка) є мірочка – металеве кільце відповідного діаметра. У такий нехитрий спосіб вимірюють виготовлену продукцію (погрішність – 1–2 міліметри), розповіла нам майстриня Олена. Вона вже п'ять років працює за пальником, з якого виривається полум'я температурою 870 градусів за Цельсієм.

Обладнання на заводі, побудованому ще 1953 року, відповідне. Лише в цеху фарбування замінили старий конвеєр на новий, «виготовлений нашими механіками», з гордістю зауважив комерційний директор фабрики Андрій Бондарчук. Тут кульки набувають кольору після процесу сріблення: їх, тримаючи в руках, занурюють у відро з фарбою, а потім настромлюють на шпички й запускають пектися в конвеєрі. Оце й уся механізація...

Сріблять також технікою місцевих кулібіних: підносячи до трубочки дозатора й натискаючи педальку. Пирск – і всередину кульки потрапляє суміш аміаку зі сріблом та дистильованою водою. Тепер – трохи потрясти й скупати у ванні з температурою води 50–60 градусів. Одкровення: виявляється, кульки срібні зсередини!

А вже після всіх процедур – до розмальовування в руки художницям. Але звуться вони тут «розмальовниками». На львівській фабриці – «декоратори ялинкових прикрас» із категоріями, а в Клавдієвому все простіше. Зарплата залежить від виробітку. Тариф на день – 21 гривня 12 копійок, а норма залежить від складності малюнка: може бути 30 кульок, а може – 200. Виконав норму – отримай свої 21.12... Нескладно підрахувати, що жінки отримують за досить творчу роботу близько 4 доларів за вісім, дев'ять, а буває, й десять годин роботи.

Сюжети для кульок придумують самі. Тут працюють колишній бухгалтер, вихователь дитячого садка, секретар – жодна з жінок не має художньої освіти. Тож, виходить, клавдіївські ялинкові прикраси – ще й народно-прикладне мистецтво.

Тепер, купуючи верхівку для ялинки або кульку зі свинкою на срібному боці, ви знатимете достеменно: спочатку півтораметрову скляну колбу поділять на «пульки», з них видують кульки, які скупаються в гарячій ванні й стануть срібними зсередини, впірнуть у відро з фарбою, а потім їх розмалюють пензликами. І все – руками, руками, руками....

Автор: Катерина БАЛАБУЄВА

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня Сьогодні, 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії Вчора, 23 квітня

Знайти в США зброю для України на всю суму допомоги ЗСУ може бути проблемою – посол Вчора, 23 квітня

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами Вчора, 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку Вчора, 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України Вчора, 23 квітня

Тонкощі використання клейових сумішей для армування плит пінополістиролу Вчора, 23 квітня

Союзники назвали дату нової зустрічі щодо зброї для ЗСУ у форматі "Рамштайн" 22 квітня

Кулеба розказав міністрам ЄС, що ще є можливість запобігти гіршим сценаріям 22 квітня

Норвегія приєднається до ініціативи з забезпечення України засобами ППО 22 квітня