передплата Українською | In English

№1, січень 2007

Щемливі мандри в дитинствоЩемливі мандри в дитинство

Історію і розвиток людства можна простежити, вивчаючи предмети забави для дітей. З маленьких людей виростають великі, на зміну іграшковим літакам приходять справжні, добре, якщо цивільні, а не військові.

Київський музей іграшки наразі не становить серйозної конкуренції історичному, але передумови для цього є. Передусім поважний вік експонатів – наприклад, лялька 1870 року, найперша штучна ялинка, виготовлена з курячого пера, – 1905-й, дореволюційні ялинкові прикраси.

Музей – спадкоємець постійно діючої виставки дитячої іграшки, створеної в Києві 1936-го при НКО (народному комісаріаті освіти) УРСР. Протягом 70 років тут зібрано понад 10 тисяч експонатів. Україна була найбільшою республікою–виробником іграшок і постачала їх майже половині Радянського Союзу. Близько 450 українських підприємств працювали на радість дітям. Нині, на жаль, майже всі вони зачинені – наш виробник не конкурентоспроможний. У магазинах дитячі забавки з усього світу – гарні, незвичні й незвичайні. Але... В іграшці найперше значення має присутність традиції, народної творчості, фольклору.

У дівчаток і хлопчиків горять оченята, коли вони бачать солом'яні фігурки, на які досить дмухнути й вони починають танцювати. Це вам не роботи на батарейках. А іграшки з сиру! Ніде в світі не виготовляють їх – лише в Україні. Тут діти бачать те, чого в магазині не купиш, щемливо своє, рідне.

– Усе, що залишилось нам у спадок, перевірене часом, має пропагуватися, – вважає Тетяна Пржегодська, головний зберігач фонду музею. – У нас діти знайомляться з вузликовою лялькою. Її традиційно вив'язували в українських селах. Від язичницьких часів дійшов до нас образ ляльки, котрій не робили обличчя. Маємо багато іграшок з використанням традиційних матеріалів – льону, лози, соломи. Ось зразки музичних інструментів з Чернігівської музичної фабрики: важко повірити, але тільки двадцять відсотків дітей впізнають бандуру. А раніше цимбали й бандура продавались у будь-якому іграшковому магазині. Погляньте на десять ляльок у вбранні з різних регіонів України. Приміром, на Тернопільщині вишивають діагоналлю, Київщина – червоно-чорний малюнок, Полтавщина – білим по білому. Кожен регіон має свої елементи і їх з граничною точністю копіювали майстри вишивки, вдягаючи цих маленьких красунь. Нині все втрачено, не роблять жодної ляльки, бо оснащення лінії для виробництва лише одиниці такого товару коштує близько 30 тисяч доларів.

– Наші ж невеликі підприємства наразі не мають змоги вкладати стільки грошей, – з жалем констатує Тетяна Олександрівна.

Кожен день музей відвідує близько 120–150 чоловік. Вік відвідувачів – від двох років, щойно навчаються впевнено ходити.

Фасони й мода не могли не позначитися й на виробництві іграшок. Товстощокі післявоєнні ляльки – гарною тоді вважалася нарешті сита дитина. А зі зміною партійного лідера – зміна пріоритетів. У період хрущовської відлиги з'явилися тоненькі ляльки-спортсменки: нові майстри, нові уподобання в мистецтві й культурі. Історію побуту також відтворено в іграшках: праски, в яких використовували вугілля, керогаз, швейні машинки – від «Зінгера» до «Чайки», проекційний ліхтар, який працював зі свічкою, діюча модель фонтану й парової машини, пральна машина. Дуже цікавий дерев'яний трансформер сорокових років, навіяний майстрам індустріалізацією, коли «залізний кінь» прийшов на зміну сільській конячці – з трактора можна зробити коня й навпаки. Дерев'яний екскаватор 1940 року рухається, працює, наче справжній, а поряд механічна карусель, що крутилася й вигравала 18 мелодіями. Автор цих іграшок – художник Бабінський.

Експозиція в музеї постійно змінюється. Узимку, ясна річ, відвідувачів тішать ялинкові прикраси. Приходьте самі та з дітьми. Згадаєте, як зустрічали Новий рік і розвішували на ялинці скляного космонавта, огірок, рибку й лебедя. Утім, мабуть, і поросятко. Як же без нього, надворі либонь 2007-й…

Автор: Катерина Король

Плакат - брат барикад

Останні новини

Путін не блефує, ЄС має всерйоз поставитися до його ядерних погроз – Боррель Сьогодні, 25 вересня

Французькі депутати хочуть розслідувати ймовірне російське фінансування партій Вчора, 24 вересня

Зеленський доручив МЗС відреагувати на постачання Іраном безпілотників Росії Вчора, 24 вересня

Президент Євроради закликав призупинити членство Росії в Радбезі ООН Вчора, 24 вересня

Комісія ООН підтвердила скоєння Росією воєнних злочинів в Україні 23 вересня

23 держави і одна організація попросили ЄСПЛ долучитись до справи України проти РФ 23 вересня

Берлусконі напередодні виборів спричинив скандал заявами про вторгнення Путіна 23 вересня

Трибунал для Путіна, Захід коментує ядерні заяви РФ, Ізраїль продає "Залізний купол": новини дня 23 вересня

Пентагон: ядерні погрози Путіна не вплинуть на підтримку України 23 вересня

Зеленський утворив робочу групу для створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії РФ 22 вересня