№1, січень 2007

«Розетта» і «Філи» прямують до комети Чурюмова–Герасименко«Розетта» і «Філи» прямують до комети Чурюмова–Герасименко

Ракета стартувала о 9 годині 17 хвилин за київським часом

Нині, коли всі ще переповнені радощами від новорічних свят, у глибинах Всесвіту самотньо мандрує й мандрує космічний апарат «Розетта» з модулем «Філи», який має вперше опуститися на знамениту комету Чурюмова–Герасименко. Ця звістка вже стала надбанням усього людства.
І ось ми в скромному кабінеті відомого астронома, професора Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктора фізико-математичних наук Клима ЧУРЮМОВА. На краєчку його великого, ще з минулого століття, робочого стола лежать найновіші дані про космічний апарат «Розетта» та його модуль «Філи», які належать Європейському космічному
агентству.

Перший політ до комети
Чурюмова–Герасименко

– Шановний Климе Івановичу, нині вже далекого, хоча й незабутнього 1969 року земну кулю облетіло повідомлення про відкриття «хвостатої мандрівниці», яку було названо так: короткоперіодична комета Чурюмова–Герасименко. І ось знову цю назву повторюють на різних мовах. Що ж спричинило таке зацікавлення?

– Не хотілося б уживати гучних слів, але доводиться формулювати так: уперше в історії світової космонавтики запущено апарат, модуль якого має опуститися на тверду частину комети.

Запуск із допомогою ракети «Аріан-5» було призначено на 26 лютого 2004 року. Це мало відбутися у Французькій Гвіані на космодромі Куру. На жаль, здійнявся ураганний вітер, розпочався тропічний дощ, і старт довелося відкласти. Минула доба. Всі учасники міжнародного проекту, серед яких був і я, завершили приготування до повторного запуску.

– Валідол тримали напохваті?

– Забув про нього. Щоправда, знову довелося похвилюватися: несподівано виявилося, що відпав шматок теплоізоляції на ракеті. Терміново розпочали усувати дефект. Нарешті настало 2 березня. О 9 годині 17 хвилин за київським часом ракета стартувала. Моє серце, звичайно, стрепенулося, хоча я вірив: запуск буде вдалий.

Через дві години від ракети від'єднався апарат «Розетта» й, розгорнувши багатометрові сонячні батареї, полинув до комети, яка кружляє навколо Сонця.

– Чому так назвали: «Розетта», «Філи»? Яку місію вони мають виконати?

– Назва – від знаменитого Розеттського каменя, тексти на якому дали ключ для розшифрування єгипетських письмен. А Філи – це острови на Нілі. Сподіваюся, апарат досягне ядра комети. Саме воно містить первинну речовину. Ту речовину, що збереглася незмінною з часу створення Сонячної системи.

У космосі переклад Біблії
українською

– Навіщо потрібна речовина з кометного ядра?

– У листопаді 2014 року модуль «Філи» має відділитися (тьху-тьху, щоб не наврочити!) від апарата й плавно опуститися на кометну твердь. Якщо все буде гаразд, наш посланець, сівши на триніжки, розпочне вивчення фізичних властивостей та хімічного складу комети. Радіохвилі допоможуть дослідити її внутрішню будову, ізотопні особливості. Всі ці дані земна наука отримає вперше.

– Земна? Чи не хочете ви сказати, що комету Чурюмова–Герасименко вже вивчали представники інших світів?

– Якщо не вивчали раніше, то, можливо, колись усе-таки досліджуватимуть. А чом би й ні? На апараті є лазерний диск, де записано інформацію про нашу цивілізацію. Чільне місце серед різноманітних відомостей займає текст Біблії, зафіксований різними мовами, зокрема й українською.

Диск послано в далекі світи, як то кажуть, про всяк випадок. Усе може бути, адже апарат, виконавши головну місію, мандруватиме в межах Сонячної системи ще не одну сотню років. А раптом через тисячоліття представники іншої цивілізації захочуть дослідити ту саму комету, на яку звернули увагу й ми, земляни? Спробують вивчити, бо, проаналізувавши одержані відомості про мандрівницю, можна глибше збагнути, як виникла Сонячна система.

Відтоді вже минуло приблизно п'ять мільярдів років. За цей час відбулися значні еволюційні зміни, в міжзоряних просторах могли народитися, згаснути й знову народитися якісь цілком самостійні, високорозвинені інтелектуально-духовні спільноти.

Інколи шкодую, що не зафіксував на диску бодай одного свого вірша. Пишу для дітей, тому хотілося б почути (уявімо таку ситуацію!), як на якійсь планеті дівчинка чи хлопчик слухають хоча б такі рядки:

Кухар запрошує
Всіх на обід.
Страви смачні –
Пообідати слід.

Певен, що астрономи мають право фантазувати, як і поети. Тим паче, що останнім часом дослідники зійшлися на одному: Всесвіт набагато загадковіший, ніж гадали раніше. Цей висновок було зроблено після того, як учені встановили просто-таки разючий факт: астрономічним спостереженням доступні лише 4% космічної речовини. З неї всього-на-всього близько одного відсотка зосереджено в зірках та планетах. Основна ж частина речовини – це так звана схована маса, яка не спостерігається й не реєструється.

Що то за астролог,
який не пише
віршів для малят?!

– Очевидно, це слід враховувати не лише астрономам, а й астрологам.

– Я вельми скептично ставлюся до будь-яких гороскопів, надто ж свого старшого брата, доктора філософії Семена Івановича. Що то за астролог, який не пише віршів для малят? А коли серйозно… Не можна скласти гороскоп, коли існує сила-силенна непізнаних невидимих світів.

Дехто називає їх «темною матерією», про існування якої донедавна навіть не фантазували. Важко достеменно сказати, що вона собою являє. Воістину маємо таємницю таємниць. І це закономірно, адже наша Галактика, на околиці якої сформувалася Земля, – лише піщинка в неозорому Всесвіті. Його структуру ще й досі не з'ясовано. Щоправда, останнім часом і тут зроблено істотне відкриття. Суть його така. Всесвіт, що в основному складається зі схованої маси, не просто розширюється, як вважалося раніше, а розширюється прискорено.

– Який же рушій, образно кажучи, його пришвидшеного розпросторення, розкрилення?

– Щоб відповісти на це запитання, вчені змушені були ввести ще одне поняття – «темна енергія». Вона не менш загадкова, ніж схована маса. Саме «темна енергія» виконує чи не найважливішу космологічну роль – долає дію гравітації й прискорює розбігання галактик.

До речі, українські радіотелескопи мають рекордно велику чутливість і «далекобійність» – на багато мільярдів світлових років від Землі. Завдяки цьому стало можливим високоточне визначення енергетичних, просторових, часових, спектральних, поляризаційних характеристик космічного радіовипромінювання. Уже досліджено просторову структуру низки галактик, складено найповніший каталог позагалактичних радіоджерел.

Чому вчені найуважніше вивчають 215 планет

– І що він засвідчує?

– Космос дуже розмаїтий, щедрий на несподіванки й загадки. Воднораз багато чого в ньому типове чи й одноманітне. Саме повторюваність об'єктів дає підстави припускати, що земна цивілізація – не самотня в космічних просторах. Наведу бодай такі цифри. За попередніми оцінками, лише в нашій Галактиці – понад 200 мільярдів зірок. Навколо них обертається чимало землеподібних космічних об'єктів. Учені найуважніше вивчають 215 планет, бо саме на них можливе життя.

Про все це я можу детальніше розповісти як директор (за сумісництвом) Київського планетарію. Хто прийде до нас, той довідається про найновіші космічні відкриття, іншим, ближчим і зрозумілішим, побачить Всесвіт.

Колись існував апарат «планетарій» – своєрідна машина для демонстрування зірок і небесних явищ. Нині планетарій (наш був відкритий першого січня 1952 року) – це і справжня наукова установа, і своєрідний мультимедійний центр, який дає змогу кожному відвідувачеві відчути себе повноправним мешканцем зоряних світів.

– Якими побачимо їх уже найближчим часом?

– У січні буде видно Венеру після настання темряви, а Марс – перед світанком. Цілі ночі сяятиме Сатурн. Особливо терплячі закохані можуть помилуватися Юпітером. До речі, 20 січня Сонце вступить у зодіакальний знак Водолія. Що це означає, знають астрологи. Не хочу в них відбирати хліб насущний, а тому краще процитую свою мініатюру:

Астроном вивчає небо
В телескоп щоночі.
Отже, Всесвіт бачить
Він на власні очі!

 

Розмову вів Микола ЯСЕНЬ.

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

У Польщі кажуть, що готові допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку Сьогодні, 25 квітня

Глава МЗС Польщі: Росія бреше про польські плани анексувати частину України Сьогодні, 25 квітня

Євродепутати просять владу Австрії вплинути на Raiffeisen щодо його бізнесу в Росії Сьогодні, 25 квітня

Макрон захищає свою позицію про створення "стратегічної двозначності" для Росії Сьогодні, 25 квітня

Білий дім визнав, що через затримку з допомогою Україна втратила Авдіївку Сьогодні, 25 квітня

Голова МЗС: Лише військової допомоги США недостатньо для перемоги над Росією Вчора, 24 квітня

Глава Пентагону поговорив з грецьким колегою на тлі публікацій про тиск щодо Patriot для Києва Вчора, 24 квітня

Держдеп США згадав телемарафон у звіті щодо порушень прав людини Вчора, 24 квітня

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня Вчора, 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії 23 квітня