№24, грудень 2006

Рада Європи сама інтегрується в Україну. Вона делегує сюди свого постпредаРада Європи сама інтегрується в Україну. Вона делегує сюди свого постпреда

Про відкриття в Україні Постійного представництва Ради Європи заговорили років зо два тому. Практично з того моменту, як новим Генсеком організації Парламентська асамблея обрала британця Террі Девіса. І ось, як видно, справа зрушила з «мертвої точки». Свідченням цього стала недавня поїздка до Києва пана Девіса. Візит відбувся 5-6 листопада. За три дні до того, як виповнилося 11 років членства України в Раді Європи.

За останні два роки Террі Девіс приїздить до України вчетверте. Цього разу на свій сніданок у Києві він вирішив запросити журналістів. Аби поспілкуватися перед тим, як вирушити на зустріч з очільниками нашої держави. Террі Девіс відразу спростував інформації в деяких медіа про те, що це, мовляв, його перший візит в Україну в ранзі Генсека Ради Європи. Цей візит насправді – четвертий. Загалом же Україну пан Девіс відвідував разів вісім. Тому й не приховував: із нашою державою його багато що поєднує. Тут у нього чимало друзів. Він підтримує дружні й ділові зв'язки з колишніми представниками України у ПАРЄ. Зокрема, з Борисом Олійником. А минулої сесії ПАРЄ (вона відбулася на початку жовтня цього року в Страсбурзі) Террі Девіс провів дві зустрічі вже з новими членами української парламентської делегації. Тому сподівається, відносини і з нашими новими парламентаріями, і з керманичами України загалом складатимуться конструктивно, по-партнерськи. І не забув зазначити, що не хотів би, аби його візити сприймалися декотрими, як намагання прочитати Україні чергову лекцію:

«Я багато разів відвідував Україну. Але це не намагання когось тут повчати. Головна мета – налагодження співпраці. Рада Європи – не якась Організація, котра воліє повчати – що, як і кому тут робити. У Раді Європи усі держави-члени – рівні між собою».

Головною ж метою візиту Террі Девіса до Києва було підписання між Радою Європи та Україною Меморандуму, де йдеться про відкриття в Україні Постійного представництва РЄ. І призначення сюди постійного представника Генсека. У цьому, на думку Террі Девіса, мають бути зацікавлені всі органи влади. Тому й зустрітися він запланував з усіма – Віктором Ющенком, Олександром Морозом, Віктором Януковичем і Борисом Тарасюком.

Зустріч із Президентом Віктором Ющенком

«Глава української держави запевнив Террі Девіса, що питання виконання Україною обов'язків і зобов'язань, які випливають з членства в Раді Європи – предмет першочергової уваги керівництва України», – підкреслили в прес-службі Президента України. Генеральний секретар РЄ також був поінформований про виконання однієї з найістотніших вимог Ради Європи – відновлення функціонування Конституційного Суду України. Віктор Ющенко ознайомив Террі Девіса з розвитком політичних подій в Україні, зі станом розслідування справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе, а також – з підходами до реформування судової системи та продовженням конституційної реформи.

Президент України позитивно оцінив прагнення укласти «Меморандум про взаєморозуміння між урядом України та Радою Європи щодо запровадження в Україні Офісу Ради Європи та його правового статусу». Віктор Ющенко сподівається на посилення присутності секретаріату Ради Європи в Україні, адже це сприятиме реалізації низки конкретних спільних проектів, спрямованих, насамперед, на завершення процесу виконання взятих Україною зобов'язань під час вступу до Організації.

Зустріч із Головою Верховної Ради Олександром Морозом

Террі Девіс повідомив, що особисто дбатиме про те, аби представник Ради Європи в Україні допомагав нашій державі здійснювати кроки, спрямовані на припинення моніторингу з боку ПАРЄ. Своєю чергою Олександр Мороз поінформував про своє спокійне ставлення до продовження моніторингу стосовно України. «Ми повинні навести в себе порядок», – сказав голова парламенту й додав: «Тоді Європа сама вирішить – продовжувати моніторинг чи припинити його». Олександр Мороз відзначив: рух у напрямку Європи – це дії, а не загальні заяви. «Наш стратегічний курс – це європейський вибір. Тому потрібно впроваджувати в Україні європейські стандарти життя в усіх сферах».

Голова парламенту також повідомив про засідання політичного комітету Парламентської асамблеї Ради Європи, яке має відбутися влітку 2007 року в Україні. Олександр Мороз також зауважив зацікавленість України в розвитку й поглибленні співробітництва з структурами Ради Європи. Він відзначив, що для України надзвичайно корисний досвід Ради Європи у здійсненні демократичних реформ. У цьому контексті Голова Верховної Ради підтримав ініціативу стосовно навчання українських депутатів в структурах Ради Європи. Адже, за його словами, поглиблене вивчення відповідного досвіду має прислужитися українським парламентаріям.

Зустріч із міністром закордонних справ Борисом Тарасюком

Саме в МЗС Україна підписала Меморандум про відкриття в Україні офісу РЄ і його правовий статус. На спільній зустрічі свої автографи під документом поставили Борис Тарасюк і Террі Девіс. Борис Тарасюк підкреслив: підписання Меморандуму засвідчує «вершинний рівень довіри» між українським урядом і Радою Європи. Він також повідомив, що підготовка Меморандуму відбувалася дуже швидко, хоча консультації про функції Офісу та його назву тривали досить довго. Террі Девіс підтвердив дату відкриття Офісу – початок 2007 року. Отож, представництво РЄ в Україні починає шукати приміщення та оголошує конкурс на посаду керівника Офісу Ради Європи.

Міністр закордонних справ і Генеральний секретар Ради Європи обговорили й реалізацію програм Ради Європи в Україні. Йшлося про проведення 2008 року в Києві 8-ї Конференції Ради Європи з питань міграції, а також – про ініціативу нашої держави з проведення в столиці України Форуму за розвиток демократії, запланованого на 2009 рік. Тарасюк і Девіс підкреслили необхідність розвивати демократію через культуру в Україні, Молдові, Вірменії, Азербайджані та Грузії. Сторони констатували в цілому позитивну динаміку відносин між нашою країною та Радою Європи.

Зустріч із Прем'єр-міністром Віктором Януковичем...

А от її просто не було. Ця зустріч не відбулася. Чому? З приводу цього й навколо цього вималювалася ледь не справжня детективна історія. Спеціальний радник і спікер офісу Генерального секретаря Ради Європи Матіас Груден: «Зустріч Террі Девіса з Прем'єр-міністром Віктором Януковичем була запланована на ранок понеділка. Згодом український уряд вирішив узяти участь у церемонії покладання квітів з нагоди річниці визволення Києва від нацистської окупації». За словами пана Грудена, Генеральний секретар Ради Європи, довідавшись про це рішення уряду після прибуття до Києва, направив Віктору Януковичу повідомлення, де висловив розуміння вагомості цієї події для Києва, а також надію на можливість зустрітися того ж таки дня, але пізніше. «Однак, через брак часу, не вдалося змінити програму візиту для того, аби знайти можливість для цієї зустрічі», повідомив Матіас Груден, додавши, що Террі Девіс повинен був вилетіти з Києва 6 листопада. Оскільки наступного дня, 7 листопада, він мав взяти участь у дуже важливих дебатах з питання бюджету в Страсбурзі.

Автор: Сергій ДОЙКО

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

ЄС розблокував пільги для України, Косово йде в Раду Європи, "коаліція бронетехніки": новини дня Сьогодні, 28 березня

ЗМІ: Заява Макрона про відправку військ в Україну розлютила американських посадовців Вчора, 27 березня

Словенія приєднається до ініціативи Чехії із закупівлі снарядів для України Вчора, 27 березня

Естонія готова підтримати прем’єра Нідерландів на посаду генсека НАТО Вчора, 27 березня

Реєстр збитків від агресії РФ визначив дату початку роботи та пріоритетних постраждалих  Вчора, 27 березня

У Польщі заявили, що близькі до угоди з Україною щодо агропродукції Вчора, 27 березня

Глава МЗС Швеції: НАТО має створити більше стратегічних труднощів для Росії Вчора, 27 березня

Франція незабаром поставить Україні 78 САУ Caesar – міністр Вчора, 27 березня

У Чехії кажуть, що в межах її ініціативи Україна потенційно може отримати 1,5 млн снарядів Вчора, 27 березня

У Литві призначили нового міністра оборони 26 березня