№24, грудень 2006

Борги ідуть на добрі справиБорги ідуть на добрі справи

Хоч як старалися в Дніпропетровську вчасно розпочати опалювальний сезон, у призначений заздалегідь день батареї в квартирах городян, установах і організаціях залишилися холодними. Чому так сталося, нашому кореспондентові розповідає
міський голова Іван Куліченко.

– Насамперед тому, що на початку осені 230-м котельням КП «Дніпропетровські міські теплові мережі» перекрили постачання газу – за борги перед газопостачальною ДК «Газ України». Розрахувалося це підприємство за вже спожитий газ на 45 відсотків, а його заборгованість тільки за 2006 рік досягла 31,8 млн. грн.
Одночасно почастішали ультиматуми від компанії «Дніпрообленерго»: у разі непогашення боргів відключатимемо електрику. Всі вимагають передоплати. ДК «Газ України», наприклад, прямо попередила: поставлятимемо паливо лише тим, хто погасить заборгованість і забезпечить 100-відсоткову поточну оплату.
Хочу наголосити, що ми завчасно почали переговори з компаніями «Нафтогаз України» і «Газтепло» про постачання природного газу в новому опалювальному сезоні, але з огляду на мораторій, що діяв тоді, на підвищення тарифів не змогли вчасно купити його за пропонованими цінами. Дніпропетровськ, як і інші міста України, ще не розрахувався з постачальниками за природний газ, спожитий у минулому опалювальному сезоні. А згідно з урядовою ухвалою українські підприємства житлово-комунальної сфери до 15 жовтня повинні були погодити графіки погашення своїх боргів з газопостачальниками і провести розрахунки за 60-відсоткової недоїмки. На жаль, це не вийшло. А збільшення витрат на закупівлю енергоносіїв, не підкріплених підвищенням тарифів, поставило під загрозу бюджетне інвестування проектів, спрямованих на розвиток міста. Міська рада не знайшла іншого виходу із ситуації, як узяти банківський кредит. Депутати дозволили комунальному підприємству «Дніпропетровські міські теплові мережі» заставити 14 нежилих приміщень міста і взяти позику в банку в розмірі 10 млн. грн. під 18 річних відсотків.

– Іншого виходу не було?
– Гадаю, що ні. Судіть самі: за тарифами на теплопостачання, за якими нині працює підприємство «Дніпропетровські міські теплові мережі», вартість газу становить 210 грн. за 1000 кубометрів. Але ДК «Газ України» відпускає його за ціною, втричі вищою – 686 грн. за 1000 кубів. І різниця в тарифах, за підрахунками фахівців, в цьому опалювальному сезоні становитиме 190 млн. грн. Компенсувати її доведеться з міського бюджету. А якщо підрахувати цю різницю в тарифах на всіх чотирьох теплопостачальних дніпропетровських підприємствах, то наступного року тільки на її компенсацію доведеться спрямувати понад 50 відсотків міського бюджету.

–У бюджеті-2007, у тарифі, що діє на тепло і гарячу воду, закладено ціну газу у п'ять разів меншу, ніж вона є насправді. Ціну електроенергії – на третину меншу за нинішню. Удвічі нижчу й зарплату працівників комунальних підприємств. І навіть якщо всі без винятку жителі міста вчасно внесуть щомісячну плату за тепло, то й тоді виникне дефіцит у кілька мільйонів гривень. А реальний борг міста за енергоносії вже становить 130 мільйонів.
– Його треба повертати, у який спосіб це буде зроблено?

– Міській раді довелося переглянути тарифи на тепло й воду і, як то кажуть, підтягнути їх до реальної вартості енергоносіїв. Певних компенсацій зростання цін на енергоносії для міст у держбюджеті не передбачено. Нам доведеться викручуватися самостійно. Держава бере на себе тільки оплату субсидій щодо комунальних платежів. За кредитні кошти зроблено передоплату перших кубометрів газу для запуску котельних.

– Теплоносії для міста виробляють чотири комунальні підприємства. Чи досить цих потужностей, щоб жителі міста надійно почувалися за будь-якої холоднечі?
– Потужностей вистачає. Найбільше КП «Дніпровські теплові мережі» має в своєму розпорядженні 229 котелень і 154 розподільні теплопункти. Воно опалює 2212 будинків і 217 лікарень, дитячих садків. Прийняте торік на баланс міста КП «Теплоенерго» обслуговує 149 котелень і 16 розподільних пунктів, опалює 901 будинок. КП «Дніпротепломережа» подає тепло на лівобережжі від Придніпровської ГРЕС і опалює 391 будинок. КП «Теплотранс» транспортує тепло від відомчих котелень ЮМЗ і «Дніпрошини» для опалювання 540 будинків. На підготовку комунального господарства міста до зими міський бюджет виділив 9,2 млн. грн. Для створення нової схеми опалювання житлових мікрорайонів, які раніше опалювалися від відомчих котелень, заміни і реконструкції старих котелень і теплопунктів місто взяло кредит – 7,2 млн. грн. і знайшло ще півмільйона в своєму позабюджетному фонді розвитку. Вдалося закупити десять нових котлів, які замінили агрегати, що вже зносилися.

Іване Івановичу, останнім часом набуло поширення встановлення мешканцями в своїх квартирах індивідуальних систем опалювання. Як ви ставитеся до цього?
– Я не поділяю оптимізму щодо поквартирного опалювання. Але водночас жодної заборони на встановлення індивідуальних котлів накладати не маю наміру. Скоріше навпаки – адже діє визначений державою порядок їх оформлення та встановлення. До речі, міська комісія з цього питання видала вже більш як три тисячі дозволів (проти 800 минулого року). Проте як міський голова я не раз звертався до городян з проханням розв'язувати проблему комплексно – не лише для однієї квартири, а кооперуватися з сусідами хоча б одного під'їзду. Адже внаслідок від'єднання від централізованого опалювання трьох–п'яти квартир, відбувається розбалансування всієї внутрішньобудинкової мережі. Виходить, що ті, хто має гроші на індивідуальний котел, свої проблеми розв'язали, а незаможних сусідів залишили, як то кажуть, за бортом. Ми впевнені, що тут своє вагоме слово повинні сказати громадські будинкові комітети. У місті є приклади того, як і цілий під'їзд, і цілий будинок одночасно перейшли на індивідуальне опалювання. А це ефективно і в інженерному вирішенні.

Інтерв’ю взяв Сергій КРАВЧЕНКО

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Прем’єр: Україна домовилася з ЄС про пріоритетний скринінг законодавства у сфері агрополітики Сьогодні, 29 березня

Рада Україна-НАТО зібралась у Брюсселі через останні удари РФ по інфраструктурі Сьогодні, 29 березня

Зеленський розповів про розмову зі спікером Палати представників США Джонсоном Сьогодні, 29 березня

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Вчора, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Вчора, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Вчора, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Вчора, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Вчора, 28 березня

Чехія виділить кошти на свою ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України Вчора, 28 березня

ЄС розблокував пільги для України, Косово йде в Раду Європи, "коаліція бронетехніки": новини дня Вчора, 28 березня