№22, листопад 2006

Основи політичного прогнозування

Прогностика – один з нових, важливих напрямів політичної науки. Політичне прогнозування охоплює теорію, методологію і практику дослідження динаміки та перспектив розвитку різноманітних процесів і явищ суспільного життя. Від його рівня залежить не лише ефективність державного управління, а й розуміння всього розмаїття форм суспільно-політичного життя, специфіки функціонування політичних інститутів, механізмів, геополітичних структур. Забезпечення через потенціал прогнозування їх стійкого розвитку постає в умовах сьогодення конструктивною метою.

У монографії Володимира Горбатенка зазначено, що нині немає офіційно прийнятої, науково обґрунтованої стратегії розвитку політичної і правової систем. Відсутність досвіду якісного аналізу і планування політичних процесів за умов динамічного суспільного розвитку, слабка емпірична й методологічна база, яку використовують українські політологи-аналітики, спричинили виникнення труднощів та непослідовності у реформуванні українського суспільства. Саме це й спонукало автора започаткувати дослідження такої складної, гостро необхідної для суспільної практики проблеми.

Дослідник наголошує, що політичне керівництво України у своїх діях має орієнтуватися на науково обґрунтовані прогнози, оскільки саме вони є однією з гарантій передбачуваного розвитку конкретних подій і суспільно-політичних процесів загалом. З цим важко не погодитись, оскільки за сучасних умов неспроможність прогнозувати означає неспроможність здійснювати реформи. Тож у дослідженні В. Горбатенка реалізовано авторське бачення проблематики політичного прогнозування, а саме: з'ясування його місця, ролі й засобів у сучасному політичному розвиткові; розкриття стратегії і тактики державного прогнозування; висвітлення визнаних варіантів соціально-політичного прогнозування майбутнього; інтерпретація основних суспільно-політичних тенденцій розвитку людської цивілізації та ситуації постмодерну, які створюють картину доступного для огляду майбутнього. Всі ці проблеми є надзвичайно важливими для фахівця в галузі політичного прогнозування.

Дослідження проблеми політичного прогнозування має значні перспективи, широке поле теоретичного пошуку та практичної діяльності. Ця проблема зумовлена значним ускладненням процесів розвитку суспільного життя, розширенням обсягу і масштабів прогностичної діяльності, кількісної і якісної багатоманітності об'єктів прогнозування, зростанням соціальної, економічної, екологічної та інформаційної цінності прогнозів. За таких умов політичне прогнозування покликане слугувати однією з найважливіших складових реформування суспільства і процесу прийняття державно-політичних рішень.

Така ситуація й мотивація, викладена в рецензованій монографії, лише підтверджують необхідність соціального прогнозування в широкому контексті та здійснення прогнозів у політичній сфері на пострадянському просторі й, зокрема, в Україні. Визнати достатньою наявну нині практику реалізації прогнозів немає жодних підстав. Що ж стосується здійснюваних сучасних прогнозів, то й тут, як правило, виявляються дефіцит стратегічних складових, слабка здатність вирватися з цупких обіймів поточної суспільно-політичної кон'юнктури у часі й просторі, а також недостатнє наповнення предметно-практичними елементами, рекомендаціями щодо вчасної та ефективної реалізації прогнозних висновків.

Автор: Фелікс РУДИЧ

Архів журналу Віче

Віче №7/2016 №7
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Bloomberg: Орбан заявив саміту НАТО, що Україні не варто вступати в Альянс Сьогодні, 14 липня

ЗМІ: Зеленський відвідає Британію та Ірландію Вчора, 13 липня

Глава МЗС Польщі прокоментував можливість збиття ракет РФ над Україною Вчора, 13 липня

Президент Чехії розповів, як до кінця року Україні доставлятимуть снаряди Вчора, 13 липня

В ОПУ заявили про плани щодо ратифікації Римського статуту до кінця року Вчора, 13 липня

У Нідерландах заявили, що розглядали варіант військового втручання у зону збиття MH17 Вчора, 13 липня

Вперше з 2008 року рішення саміту НАТО не згадало про вступ Грузії – євродепутат Вчора, 13 липня

Politico: У Європі приватно занепокоєні після обмовок Байдена на саміті НАТО Вчора, 13 липня

ЗМІ: Макрон наступного тижня прийме відставку прем’єра Франції 12 липня

У Пентагоні повідомили про нову розмову Остіна з головою Міноборони Росії 12 липня