№22, листопад 2006

Черкаси будуть без води?

Практично кожен із нас відчув на собі неспроможність підприємств житлово-комунальної галузі надавати якісні послуги. І справді, важко знайти іншу галузь, яка технічно була б забезпечена гірше. Зношеність багатьох виробничих споруд, устаткування й систем енергопостачання, велика потреба в інвестиціях, необхідних для належної експлуатації та обслуговування систем водо- й теплопостачання, водовідведення, житлового фонду й об'єктів благоустрою – ось так фахівці характеризують ситуацію в цій сфері на Черкащині.

В області нині кожен третій будинок чекає на капітальний ремонт. Мешканці 27 аварійних і 171 ветхого будинків потребують термінового відселення. У 72 відсотках багатоповерхівок не працюють системи протипожежного захисту. В аварійному та зношеному стані 43 відсотки водопровідно-каналізаційних і близько половини теплових мереж. Площа природного та техногенного підтоплення міських територій становить майже 800 гектарів. Не відповідають санітарним нормам 38 відсотків полігонів для твердих побутових відходів.

Зрозуміло, що самотужки місцеві бюджети з комунальними проблемами впоратися не можуть через обмежені можливості. Тому держава щорічно відповідно до програм, затверджених постановами Кабміну, вкладає значні кошти в житлово-комунальне господарство та інвестиційні проекти. Ось і протягом трьох минулих років у Черкаську область надійшло з держбюджету разом із субвенцією близько 44 млн. гривень.

Найбільшу суму було виділено на газифікацію сільських населених пунктів. За цей час «голубий вогник» прийшов у 12 із них. Крім того, споруджено 25,5 км газопроводів, будувалося житло, фінансувалися роботи на аварійних об'єктах, на які спрямовано майже 11 млн. гривень бюджетних коштів. За рахунок цього вдалося виконати заплановане. Однак налагодити безперебійну роботу об'єктів комунальної власності та зменшити кількість об'єктів незавершеного будівництва в області так і не вдалося.

Увагу аудиторів КРУ, які нещодавно досліджували проблеми галузі Черкащини, привернув факт, що недобудовані об'єкти (а їх 26), які конче потребували завершення робіт, так і не було профінансовано. Тим часом кошти вкладалися в спорудження 106 нових об'єктів. Як наслідок, на початок минулого року порівняно з початком 2003-го майже вчетверо збільшилася кількість об'єктів незавершеного будівництва. Така сама ситуація й з аварійними об'єктами.

Що стає на заваді бодай мінімальному забезпеченню необхідних послуг? Як стверджують комунальники, пропозиції області під час затвердження переліків об'єктів фінансування не завжди враховуються урядом. У 2003–2005 роках до переліку об'єктів, фінансування яких здійснювалося за рахунок коштів субвенції з держбюджету на виконання інвестиційних проектів, потрапив лише кожен шостий об'єкт, запропонований областю, а до переліку аварійних – лише кожен восьмий. Це, у свою чергу, призвело до вкладання бюджетних коштів у будівництво об'єктів, які не мали першочергового значення, а низка соціально значущих для жителів області – так і залишилися недобудованими.

Наприклад, у Драбові жодна зі шкіл не відповідає елементарним нормам. Потреба в новому навчальному закладі велика. Його спорудження й вирішили розпочати ще 1992 року. Школа на 860 місць, у будівництво якої вкладено майже 10 млн. гривень, досі серед незавершених споруд. Вкладалися сюди переважно кошти місцевих бюджетів. Хоч і пропонувала обласна державна адміністрація профінансувати будівництво за рахунок коштів субвенції з держбюджету, однак її пропозиція залишилася поза увагою уряду.

Не краща ситуація і з аварійними об'єктами житлово-комунального господарства. Так, позаторік обласне управління ЖКГ запропонувало внести до переліку 49 найважливіших з точки зору усунення аварійних ситуацій об'єктів. Натомість постановою уряду було передбачено фінансування лише 17 об'єктів, серед яких тільки 6, запропонованих регіоном.

Область щороку ініціює будівництво комплексу споруд для водопостачання Черкас із Кременчуцького водосховища (друга черга) – цех водоочищення. Роботи тут розпочато ще п'ять років тому. Нині ступінь його готовності лише 20 відсотків. Однак пропозиція черкащан залишилася без фінансової підтримки. Тим часом цех водоочищення, яким користується місто, перебуває в аварійному стані.

До плану фінансування позаминулого року не потрапив 61 відсоток загальної кількості об'єктів незавершеного будівництва, які раніше фінансувалися за рахунок коштів субвенції на виконання інвестиційних проектів, а торік – уже 85 відсотків. Натомість до переліків включили вісім новобудов на суму 2,2 млн. гривень, розробку проектно-кошторисної документації яких ще й не розпочинали. Крім того, частина коштів субвенції безпідставно спрямовувалася на об'єкти, які не належать до комунальної форми власності.

Тим часом місцеві бюджети окремих районів були обмежені й не могли вчасно забезпечити співфінансування інвестиційних та аварійних об'єктів, отож безпосереднє виділення грошей і їх пооб'єктне спрямування розтягнулося на кілька місяців.

За результатами проведеного дослідження з метою підвищення ефективності використання бюджетних коштів, спрямованих на інвестиційні та аварійні об'єкти житлово-комунального господарства, аудиторською групою розроблено пропозиції і на державному, і на регіональному рівнях. Затверджена законом України загальнодержавна програма реформування та розвитку житлово-комунального господарства на 2004–2010 роки передбачає, зокрема, забезпечення ефективного використання грошових, людських і матеріальних ресурсів. Зрушень у цьому напрямі, на жаль, поки ще мало.

Це підтверджує й підготовка комунального господарства області до нинішнього осінньо-зимового сезону.

Накопичилися проблеми з капітального ремонту котелень, заміни котлів, підготовки теплових і водопровідно-каналізаційних мереж, заготівлі вугілля, забезпечення стовідсоткових розрахунків споживачів за використані енергоносії.

Усе це питання, якими покликані повсякчас займатися і виконавчі структури, і органи місцевого самоврядування. Без їхньої постійної уваги комунальна сфера так і залишиться чимось другорядним, хоч би які реформи там проводили.

Автор: Владислав КИРЕЙ

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Сьогодні, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Сьогодні, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Сьогодні, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Сьогодні, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Сьогодні, 28 березня

Чехія виділить кошти на свою ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України Сьогодні, 28 березня

ЄС розблокував пільги для України, Косово йде в Раду Європи, "коаліція бронетехніки": новини дня Сьогодні, 28 березня

ЗМІ: Заява Макрона про відправку військ в Україну розлютила американських посадовців Вчора, 27 березня

Словенія приєднається до ініціативи Чехії із закупівлі снарядів для України Вчора, 27 березня

Естонія готова підтримати прем’єра Нідерландів на посаду генсека НАТО Вчора, 27 березня