№20, жовтень 2006

НАТО – як скаже народ! ЄС – ще час не настав...НАТО – як скаже народ! ЄС – ще час не настав...

Середина вересня відзначилася двома візитами українського Прем'єра Віктора Януковича до Брюсселя – «серця» ЄС та європейського «дому» НАТО. Кожна з двох поїздок була одноденною, але досить неординарною з точки зору заяв, що там пролунали з вуст глави українського уряду.

Перший візит відбувся 14 вересня. Він був присвячений перспективам співробітництва України з НАТО. Точніше – відсутності в України чіткого сигналу про своє бажання стати членом Альянсу. Принаймні найближчим часом. Адже на засіданні комісії «Україна – НАТО» Віктор Янукович відокремив питання про членство від «нормального взаємовигідного співробітництва» з Альянсом. «Це ключовий орієнтир для подальшої роботи уряду в напрямі відносин з Альянсом. Відтепер питання про входження України до НАТО вирішуватиметься на загальнонаціональному референдумі. Час покаже, коли виникне необхідність його проведення», – зазначив Віктор Янукович. Отже, Прем'єр фактично заявив про неготовність України починати виконання Плану дій для набуття членства у НАТО.

Уже 19 вересня Верховна Рада підтримала позицію Прем'єр-міністра щодо взаємовигідного співробітництва України з НАТО. А 20 вересня таку позицію свого керівника підтримав і український Кабмін.

На такі перспективи одразу зреагували «стовпи» НАТО. Зокрема, США. «Сполучені Штати Америки сприятимуть інформуванню населення України про НАТО», – сказав посол США в Україні Вільям Тейлор. А президент неурядової організації «Проект перехідних демократій» Брюс Джексон заявив, що держави–члени НАТО ще влітку вирішили не запрошувати Україну цього року до Плану дій щодо членства. Тому Джексон охарактеризував нинішню позицію Прем'єра Януковича щодо НАТО як цілком зрозумілу і виправдану.

Інший контекст та інший «знак» мав наступний візит Віктора Януковича до Брюсселя, що відбувся 21 вересня. Під час цієї поїздки йшлося вже про взаємини України з Євросоюзом. Тут Прем'єр-міністр України повідомив про готовність «пройти весь шлях зі вступу в Європейський Союз». З такою заявою він виступив на зустрічі з президентом Європарламенту Хосе Боррелем. За словами Януковича, можливість вступу до ЄС Україні забезпечить конституційна реформа, яка, як відомо, обмежує владу президента країни на користь парламенту та прем'єр-міністра. Янукович зазначив також, що Україна повинна «багато чого зробити на цьому шляху самостійно».

І, що найголовніше, Прем'єр врешті чітко окреслив чотири пріоритети діяльності української влади. Вони, без сумніву, забезпечать ефективність нашого руху до ЄС. Але якщо це буде просто зроблено, то нам і в Україні житиметься по-іншому. Це: боротьба з корупцією, здійснення економічних реформ, вступ України до СОТ і створення після цього зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.

С.Д.

Останні новини

Шольц: Наземних військ європейських країн чи НАТО в Україні не буде Сьогодні, 27 лютого

Польща не розглядає відправлення своїх військових в Україну – Міноборони Сьогодні, 27 лютого

Прем'єр Швеції про відправку військ в Україну: На цей момент неактуально Сьогодні, 27 лютого

Ремонт посудомийних машин у Києві: від Bosch до Smeg Сьогодні, 27 лютого

Cоюзники створять коаліцію далекобійної зброї для України Сьогодні, 27 лютого

Макрон допустив відправку західних військ в Україну Сьогодні, 27 лютого

Макрон висловився щодо можливого нападу Росії на країни НАТО Сьогодні, 27 лютого

Дуда розповів, про що, окрім зброї, домовлялись союзники України в Парижі Сьогодні, 27 лютого

Зеленський "не може зрозуміти", як Трамп може бути на боці Путіна Сьогодні, 27 лютого

В Угорщині обрали нового президента – попередниця пішла на тлі "педофільського скандалу" Сьогодні, 27 лютого