№13, липень 2006

Перемога без переможених

6 липня Головою Верховної Ради України обрано Олександра Мороза

Сім разів подумай і... промовчи. Це правило дипломатії. Схоже, йому час ставати і правилом вітчизняної політики. Тож надамо слово фактам.

Об 11:00 в сесійній залі зареєструвалися 437 народних депутатів України. Віктор Янукович оголосив про розблокування Партією регіонів роботи Верховної Ради на умовах часткового вдоволення ультимативних вимог «регіоналів».

Лідерка БЮТ оцінила цю подію як історичну. Вперше правляча коаліція й опозиція отримують гідне місце в політичній системі. Залишилося тільки ухвалити відповідну постанову. Однак що ближчим ставало вечірнє засідання, то більше сумнівів виникало стосовно можливості втілення ранкових прожектів.

16:00 – вечірнє засідання. Зареєструвалися 424 народні обранці. Олександр Пеклушенко, народний депутат від Партії регіонів, пропонує продовжити засідання до обрання Голови Верховної Ради. Було висунуто кандидатури Петра Порошенка, Миколи Азарова, Олександра Мороза.

Петро Порошенко заявив, що висунення кандидатури лідера соціалістів є порушенням коаліційних домовленостей. Відтак зняв свою кандидатуру. Пропонував зробити це й Олександрові Морозу.

Микола Азаров закликав підтримати саме його, бо лише кандидат від Партії регіонів може забезпечити стабільну роботу законодавчого органу, а представники зареєстрованої коаліції – тільки внести розлад.

Олександр Мороз завважив: коаліція створюється для роботи, такої за перебування Петра Порошенка на посаді Голови Верховної Ради бути не може, відтак своєї кандидатури він не зніматиме.

Нинішні вибори Голови Верховної Ради, як і жодні попередні, не обійшлися без звинувачень у зраді (Йосип Вінський), фальсифікаціях (Сергій Шевчук), без перспектив судового оскарження. Та все ж маємо результат: у таємному голосуванні взяли участь 238 народних депутатів. За Олександра Мороза подано 238 бюлетенів. Але переможцем почувався й Микола Азаров.

Перші заяви Голови Верховної Ради Олександра Мороза – це заклик до примирення: «Ми повинні зняти напруженість, яка створена штучно, щоб не було розколу України. Я переконаний, ми владнаємо цю проблему, обов'язково владнаємо. І більш ніж впевнений, що підуть на співпрацю ті, хто сьогодні вважається переможцем чи хто вважає себе переможеним. У парламенті не може бути переможців і переможених. У парламенті можуть бути опоненти, можуть бути суперники, які мають різні підходи, різне бачення розвитку України, але якщо ми гратимемо за принципом «один виграв, а другий програв», то програє тоді вся держава, програє Україна. Цього допускати не можна». З цими словами варто погодитися.

Якщо вдатися до аналізу перших коментарів щодо створеної коаліції (їх ми подаємо далі), переконаємося: створили, та не йняли віри. Система не витримала випробування людським чинником. Її, здається, зруйновано. Можливо, і вчасно. Бо й витвір політичного розрахунку не може існувати без віри.

Автор: Валентин БУШАНСЬКИЙ

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Партія проукраїнського прем’єра виграла вибори у Хорватії, дещо втративши позиції Сьогодні, 18 квітня

Глава Міноборони Німеччини: Україна все ще може перемогти у війні проти РФ Сьогодні, 18 квітня

Саміт ЄС підтримав термінову доставку засобів ППО в Україну Сьогодні, 18 квітня

Новий проєкт допомоги США, Берлін шукає ППО Україні, війська РФ йдуть з Карабаху: новини дня Сьогодні, 18 квітня

Байден підтримав пропозицію Джонсона щодо фінансування України Сьогодні, 18 квітня

Зеленський – лідерам ЄС: Наше небо і небо сусідів заслуговує на однакову безпеку Сьогодні, 18 квітня

Столтенберг закликає членів НАТО давати зброю Україні замість витрачати 2% ВВП на оборону Вчора, 17 квітня

Столтенберг анонсував засідання Ради Україна-НАТО 19 квітня Вчора, 17 квітня

Столтенберг підтверджує: у НАТО достатньо систем ППО, аби передати частину Україні Вчора, 17 квітня

Орбан відзначився скандальною заявою: Без підтримки Заходу Україна не існуватиме Вчора, 17 квітня