№13, липень 2006

Сьогодні без «косячка» важко уявити будь-яку тусовку

Виходимо з метро на Нивках і простуємо в ніч. Мій супутник Олексій закінчив юридичну академію, декілька років пропрацював у прокуратурі, але покинув усе й тепер має приватну адвокатську практику. Його батько доробляє до підвищеної пенсії в одному з райвідділів міліції у Київській області. Дід теж погони носив.
Ми прямуємо на вечірку, на яку нас запросив спільний знайомий. Будуть коньяк, музика, своя тусовка. Одне слово, попереду – чудова ніч.

«Я курив, коли ще вчився в школі»

– Але що то за вечірка без екзотики? – задумливо зронює Олексій. – Я не зможу по-справжньому відпочити і вважатиму вечір змарнованим, якщо не нюхну «коксу» або не викурю «косячка».

Перехопивши мій трохи здивований, але все ж зацікавлений погляд, він невимушено веде далі:

– Сьогодні без «косячка» вже важко уявити будь-яку круту вечірку. Курять усі: студенти й «просунута» андеграундна молодь, любителі кайфу й наркомани зі стажем, люди, котрі воліють розслабитись, і ті, хто просто хоче спізнати чогось нового, олігархи, яких нудить від власних грошей і які не знають, чого б то ще можна було спробувати, і навіть правоохоронці, котрі покликані боротися з цим злом.

Курять усюди: у квартирах і під'їздах, у громадських туалетах і на природі, в салонах автомобілів і в саунах, на спортивних майданчиках, на подвір'ях дитячих садків та середніх шкіл, після уроків і на великій перерві, вчителі та учні, вдень і вночі.

Чи є люди, які не курять? Звісно, є. Але якби провести анонімне соціологічне опитування, то воно засвідчило б, що переважна частина наших громадян пробували курити траву бодай раз у житті.

– Мені здається, ти перебільшуєш, – спробував я заступитися за рідне суспільство.

– Зовсім ні, – рішуче заперечує Олексій. – Я курив, коли ще вчився в школі, курив, коли був студентом, курив, коли працював у прокуратурі, і зараз, маючи приватну адвокатську практику, продовжую курити. Я курив до одруження, курив, коли був одружений, і, розлучившись, продовжую курити. І хоч би де я був, працював, жив, усі навколо курили. Приїжджаючи в якесь містечко, я вже за тиждень знав, де дістати «шмаль», а, пропонуючи комусь розкурити зі мною «косяк», рідко чув рішучу відмову.

– Ну, гаразд. «Біломор» ти придбав. А звідки візьметься трава? – наївно запитую я.

– Трава, – сміється Олексій, – трава – з кишені, – і справді дістає із внутрішньої кишені піджака циліндричної форми контейнер.

Це сталося так несподівано, що якоїсь миті я розгубився. А дивуватися було з чого: за контейнер, в якому зберігалася трава, правило… пластмасове яйце, в якому зазвичай ховають «кіндер-сюрприз».

Знали б виробники дитячих іграшок і солодощів, за яким призначенням використовуватиметься це маленьке пластмасове яєчко!

Вочевидь, мою розгубленість Олексій помітив, але потрактував її на свій лад.

– Не хвилюйся, – заспокоював він, – сьогодні в кожному ресторані чи нічному клубі можна знайти бармена чи офіціанта – одне слово, «баригу», який приторговує «шмаллю».

– А звідки в них ця біда?

– Згори. Все спускається вниз, ніби ланцюжком.

– Було б добре цей ланцюг простежити.

– Невже голова не дорога?

– Я маю на увазі правоохоронців.

– Та ти що? Тут усі – «в долі». Невже хтось думає, що такий бізнес можна налагодити без їхньої згоди та допомоги? Викрити наркобаронів вони давно могли б, але хто різатиме курку, яка ось такі, справді золоті, яйця несе?


А біля урн – шприци, шприци…

Через якусь хвильку Олексій зненацька запитав:

– Якщо в країні стільки громадян вживають легкі наркотики, а всі запобіжні та профілактичні заходи дають мало практичної користі, то чи не час на законодавчому рівні скасувати кримінальне переслідування за це?

– Добре, що тебе не чують твої вчорашні колеги.

– Що стосується правоохоронців, то в них варто було б запитати бодай про таке. Як це в країні, де коноплі в принципі не дозрівають, щоб можна було робити з них наркотичну сировину, її просто-таки вкрай багато? Принаймні достатньо для всіх підпільних ринків. Сьогодні практично будь-хто, звісно, якщо цього забажає, у великому місті чи в районному містечку, в центрі, на сході чи на заході, доклавши мінімум зусиль, може розжитися жменькою трави для «косячка».

Мжичило. А душа вже нила й без дрібного дощу. На вечірку йти перехотілося. Я попрощався з Олексієм і метрополітеном добрався до майдану Незалежності. У підземному переході, який називають «трубою», гриміла музика, пахло сигаретним димом. Біля урн лежали використані шприци. Чомусь воно завжди так: шприци кидають не в урни, а до їхнього «підніжжя».

Я вихопився на майдан, зупинив таксі й попросив відвезти мене на рідний масив – Троєщину. У затишному салоні, слухаючи заспокійливу музику, нагадував собі, що «косячок» – це звичайнісінька цигарка (наприклад, «Біломор»), у якій замість тютюну легкий наркотик, «шмаль» – від слова «смалити» – те саме, що «план», «трава», тобто анаша (коноплі), а «кокс» – це кокаїн…

Після Московського мосту примусив себе забути про Олексія, шприци в «трубі» й молодіжний сленг. Вогні Лівобережжя замиготіли близько, але якось по-особливому – нетутешньо.

Автор: Борис ГУМЕНЮК

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Білий дім визнав, що через затримку з допомогою Україна втратила Авдіївку Сьогодні, 25 квітня

Голова МЗС: Лише військової допомоги США недостатньо для перемоги над Росією Вчора, 24 квітня

Глава Пентагону поговорив з грецьким колегою на тлі публікацій про тиск щодо Patriot для Києва Вчора, 24 квітня

Держдеп США згадав телемарафон у звіті щодо порушень прав людини Вчора, 24 квітня

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня Вчора, 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії 23 квітня

Знайти в США зброю для України на всю суму допомоги ЗСУ може бути проблемою – посол 23 квітня

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України 23 квітня