№1, січень 2006

Як нараховується пенсія ветеранам війни

Пенсійне забезпечення ветеранів Великої Вітчизняної війни нині регулюється такими законами: "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та деяких інших осіб", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про поліпшення матеріального становища інвалідів", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам".Не співчувайте інвалідові,
а влаштуйте на роботуСеред українців – п'ять відсотків людей з обмеженими фізичними можливостями. Про них завжди згадують на початку грудня, у Міжнародний день інваліда. У всі інші дні вони зі своїми проханнями й бажанням бути потрібними суспільству нерідко наражаються на глуху стіну байдужості. У Комітеті Верхновної Ради у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів відбулися слухання “Працевлаштування інвалідів: реалії та перспективи". Зокрема йшлося про те, що держава гарантує інвалідам право, передбачивши на підприємствах обов'язкові нормативи робочих місць (а це чотири відсотки) для працевлаштування людей з обмеженими фізичними можливостями. Однак ці умови виконують далеко на всі. І навіть штрафні санкції – не аргумент.

Як зробити так, щоб праця для цих людей не була розкішшю і їх не обмежували в праві на вибір трудової діяльності? Народний депутат Валерій Сушкевич переконаний: треба розширювати і оптимізувати мережу центрів професійної реабілітації, розробити спеціальну програму "Освіта інвалідів". Сьогодні, на думку парламентарія, надзвичайно важливо визначити головний уповноважений орган виконавчої влади з їх працевлаштування. Крім того, треба ухвалити законопроект, який уперше встановить для інвалідів державні гарантії на зайнятість, професійну підготовку та перекваліфікацію, соціальне страхування в разі безробіття, отримання відповідної державної допомоги тощо.

Учасники комітетських слухань рекомендували Кабінету Міністрів, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям під час розробляння й реалізації заходів у сфері зайнятості населення зосередити увагу на першочерговому вирішенні питань професійної реабілітації та працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Уряду рекомендовано також прискорити підготовку законопроекту щодо бюджетного фінансування реабілітаційних центрів для інвалідів.


Визначальними щодо розміру пенсії інвалідів Великої Вітчизняної війни є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 01.01.2004 року, та Закон України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та деяких інших осіб", який діє з 1992 року.

На сьогодні розміри пенсій інвалідів Великої Вітчизняної війни, призначені відповідно до Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", більші від розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та деяких інших осіб" (див. табл.).

Розмір підвищень інвалідам Великої Вітчизняної війни, передбачених Законом "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" під час призначення та перерахунку пенсій відповідно до законів "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу", розраховується від суми 19 грн. 91 коп. (постанова Кабінету Міністрів України №1 від 03. 01. 2002) .

Розмір державної соціальної допомоги на догляд інвалідам Великої Вітчизняної війни, передбаченої Законом "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам", з 01.04.2005 року розраховується від суми 150 грн. (ч. 2 ст. 57 Закону "Про Державний бюджет України на 2005 рік").

Розмір надбавки за особливі заслуги перед Україною обчислюється у відсотках від прожиткового мінімуму, визначеного для непрацездатних громадян залежно від нагород особи (Закон "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною").

Цільова грошова допомога інвалідам Великої Вітчизняної війни надається у встановлених розмірах і залежить від групи інвалідності (Закон "Про поліпшення матеріального становища інвалідів війни").

Автор: Надія ВЕРНИГОРА

Останні новини

Spiegel: Міноборони Німеччини планує замовити понад 100 танків Leopard Сьогодні, 20 червня

FT: США заради України загальмують контракти інших держав на Patriot і ракети до них Сьогодні, 20 червня

Рютте стане новим генсеком НАТО, президент Румунії зняв кандидатуру Сьогодні, 20 червня

Кросовер Peugeot 3008 (2024): Нове покоління Сьогодні, 20 червня

Міноборони Румунії проти передачі Україні Patriot, та відправка системи не виключена Сьогодні, 20 червня

Україна та ЄС погодили безпекову угоду, в ОП анонсували підписання Сьогодні, 20 червня

ЄС готується повернути мита на українські яйця і, можливо, цукор Сьогодні, 20 червня

ЄС повертає мита для України, шпигун-українець у Болгарії, плани на саміт НАТО: новини дня Сьогодні, 20 червня

ЄСПЛ оголосить рішення у справі про порушення Росією прав людини у Криму Вчора, 19 червня

Антабки и крепления: Обзор систем M-LOK, Key-Mod и Picatinny Вчора, 19 червня