№12, червень 2006

У пошукові основ

10-річний ювілей Львівської лабораторії прав людини

Улітку 1996 року Президія Академії правових наук України ухвалила рішення про створення свого першого на західноукраїнських теренах держави наукового підрозділу– – Львівської лабораторії прав людини.

То які загальні результати діяльності лабораторії протягом минулого десятиріччя?

Майже 20 випусків «Праць», виданих двома серіями (перша – «Дослідження та реферати», друга – «Коментарі законодавства і прав»); низка збірок реферованих перекладів рішень Європейського суду з прав людини; участь в організації майже десяти міжнародних і національних конференцій, «круглих столів», тренінгів; шість захищених кандидатських дисертацій із загальнотеоретичних проблем прав і свобод людини – такими є основні здобутки її колективу.

До найвідоміших випусків «Праць» належать підготовлені науковими співробітниками лабораторії монографії: «Права людини і громадянина в Конституції України (до інтерпретації вихідних конституційних положень)», «Реалізація прав людини: проблеми обмежування», «Європейська конвенція з прав людини: проблеми національної імплементації (загальнотеоретичні аспекти)», «Особливості тлумачення юридичних норм щодо прав людини», «Права людини у природно-правовій думці католицької церкви (за матеріалами соціальної доктрини католицизму)», «Актуальні проблеми загальної теорії прав людини», «Соціальна держава і права людини «другого покоління». Ці видання дістали схвальні оцінки в публічних рецензіях та й в інших джерелах.

У ювілейному році лабораторія видає в першій серії «Праць» індивідуальні та колективні монографії: «Право на свободу віросповідання та юридичний механізм його забезпечення в Україні», «Право людини на компенсацію моральної шкоди», «Права людини: соціально-антропологічний вимір».

Тож, мабуть, є певні підстави констатувати: Львівська лабораторія прав людини і громадянина (яку декілька років тому включили до структури новоствореного Науково-дослідного інституту державного будівництва та місцевого самоврядування АПрН України) стала помітним науковим осередком вітчизняної теоретичної юриспруденції – своєрідним «методологом» досліджень праволюдинної проблематики.

З огляду на міжнародний статус стандартів прав людини лабораторія – задля виконання своїх завдань – була «приречена» на дослідження й поширення цих стандартів, а також на безпосередню співпрацю з відповідними зарубіжними науковими й практичними інституціями. Тому цілком природно, що одним із основних і постійних напрямів її діяльності стало рефероване перекладання державною мовою й оприлюднення матеріалів практики Європейського суду з прав людини. Загалом за час існування лабораторії її співробітниками та помічниками опрацьовано близько 300 таких матеріалів, які не раз видавались окремими збірками й останніми роками систематично друкуються в численних періодичних виданнях України.

Яскравою подією в контактах такого ґатунку була ділова зустріч співробітників лабораторії з головою Європейського суду з прав людини паном Л. Вільдхабером у травні 2005 року.

Є підстави сподіватись, що Львівська лабораторія прав людини і громадянина НДІ державного будівництва та місцевого самоврядування АПрН України, очолювана професором П. Рабіновичем, й надалі робитиме помітний внесок у справу наукового забезпечення охорони й захисту прав і свобод людини відповідно до європейських стандартів.

Автор: Юрій ГРОШОВИЙ

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Прем’єр: Україна домовилася з ЄС про пріоритетний скринінг законодавства у сфері агрополітики Сьогодні, 29 березня

Рада Україна-НАТО зібралась у Брюсселі через останні удари РФ по інфраструктурі Сьогодні, 29 березня

Зеленський розповів про розмову зі спікером Палати представників США Джонсоном Сьогодні, 29 березня

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Вчора, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Вчора, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Вчора, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Вчора, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Вчора, 28 березня

Чехія виділить кошти на свою ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України Вчора, 28 березня

ЄС розблокував пільги для України, Косово йде в Раду Європи, "коаліція бронетехніки": новини дня Вчора, 28 березня