№12, червень 2006

Пелікани – рожева гордість Кінбурну! Вони ще чекають на... указ Президента

5 червня – Всесвітній день охорони навколишнього середовища

– Сьома година ранку. Пелікани вже поснідали й тепер знайомляться, спілкуються, шукають собі пару. Все, як у людей! – розповідає Зіновій Йосипович Петрович (на знімку), директор регіонального ландшафтного парку «Кінбурнська коса», розглядаючи в бінокль стаю, що відпочиває на озері. Людина, яка знає про птахів чимало, розуміє їхню мову, поведінку й навіть читає їхні думки!

Законом «Про природно-заповідний фонд», ухваленим Верховною Радою України ще 1992 року, об'єктами охорони, зокрема, визнано природні території та об'єкти – національні природні парки, регіональні ландшафтні парки. На таких об'єктах господарську діяльність або взагалі заборонено, або значно обмежено. Інші види діяльності (такі, як наукова, культурна, виховна, рекреаційна, в тому числі використання з метою відпочинку й дозвілля) провадяться в межах, суворо визначених законом.

Національні природні парки є передовсім природоохоронними установами, що створюються з метою збереження, відтворення й ефективного використання природних комплексів та об'єктів загальнодержавного значення, які мають особливу цінність. Вторинними є завдання рекреаційного, культурно-освітнього, науково-дослідного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного, наукового, освітнього та естетичного характеру.
Тому території та водойми з усіма природними ресурсами й об'єктами, оголошені національним парком, вилучаються з господарського використання та надаються паркам.

Регіональні ландшафтні парки є природоохоронними рекреаційними установами місцевого чи регіонального значення, що створюються з метою не тільки збереження у природному стані типових або унікальних природних комплексів та об'єктів, а й забезпечення умов для організованого відпочинку населення.
На територіях регіональних ландшафтних парків допускається в обмеженому вигляді господарська діяльність і земельні ділянки, водні та інші природні об'єкти, як правило, не вилучаються в їхніх власників або користувачів.
– Пелікани – рожева гордість Кінбурну, – продовжує він. – Сьогодні ми нарахували 2,5 тисячі особин. Але ж торік їх було 5 тисяч! І це з 8 тисяч особин європейської популяції. Драма: завести сім'ю вони не можуть, бо бракує корму. Тож на всю зграю – двоє молодих пеліканчиків, вони вирізняються кольором оперення. Пелікан, що живе в середньому 30 років, стає рожевим тільки на третій-четвертий рік життя, а до того він бурий. Чисельність цих птахів сягнула нині критичної позначки, і якщо не вжити заходів, років через 10 – 20 Україна може їх втратити. А вихід є: потрібно забезпечити кормову базу, створивши умови заходження риби п'ятьма-шістьма каналами з моря та лиману в озера, яких на Кінбурні понад 400. Більшість із них пов'язані між собою. Проект вартістю 80 тисяч гривень зроблено ще торік, однак грошей на його реалізацію немає. Вартість одного каналу, що відповідає екологічним нормам, наближається до 300 тисяч гривень. Звісно, ми не сидимо склавши руки, підгодовуємо птахів. Але було б добре, якби європейська спільнота оцінила нашу працю й допомогла в цій справі. Утім, одна проблема – прокопати канал, а інша – охороняти його від браконьєрів. Місцеві жителі ремствують, мовляв, їм самим немає чого їсти, а ми піклуємося про пеліканів! Ну що тут скажеш? Пелікан з'їдає до 1,2 кг риби на день, до того ж дрібної, що не має харчової цінності для людини. Риби в морі багато, тільки дайте їй нормально, спокійно віднереститись (адже тільки одна особина викидає до мільйона ікринок!).

Є надія, що справи повернуть на краще в 2007 році, коли парк одержить статус національного. Хоча досі немає чіткої позиції владних структур, генеральної лінії створення національного парку. На сьогодні не виконується Закон України «Про загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000–2015 роки», роботи зі створення парку не розпочато, а тим часом втрачається первозданність коси, її унікальність і привабливість. Уся Кінбурнська коса нині – державна земля, що здана в користування лісовому господарству, рибоколгоспу, громадянам. Усе складається так, щоб перешкодити створенню національного парку, розірвати землі коси й приватизувати їх, що за новим Лісовим кодексом можливо. І якщо тепер приватизують цінні ділянки землі, то ми ніколи не одержимо їх назад. Уявіть, що заповідні землі здано громадянам в оренду на 50 років. У якому стані вони будуть повернуті в майбутньому?

Усупереч чинному Земельному кодексу місцева влада виділяла землі без рішення Верховної Ради, без постанови Кабміну, що обов'язково для земель природоохоронного значення. Сільрада, яка роздавала громадянам землі під забудову, дуже добре знає, чим це закінчиться для парку: будуть знищені «червонокнижна» флора та фауна (нині це 150 видів), розбиті дороги. Кінбурну потрібен інженерний бар'єр, щоб контролювати наплив джипів і вимагати від прибульців дотримання правил поведінки в заповідній зоні. У травах заповідника – величезна кількість пташиних гнізд. Уявіть собі, що по них курсують колеса машин «любителів» природи. Кінбурном треба ходити, уважно дивлячись, куди ступити. На території в 18 тисяч гектарів стежать за порядком лише шість охоронців! Але ж ми охороняємо природу не тільки для звірів (вони цього не усвідомлюють), а для людей, для майбутніх поколінь. Знищуючи природу, рубаєш гілку на якій сидиш!

У 60-х роках в умовах заповідного степу був створений монстр – лісове господарство. Ще царські лісники часів Катерини II дійшли висновку, що ліс тут не ростиме. Нині ж величезні площі засаджено сосною, яка вирощується екологічно небезпечними методами. Для вітрозахисту вистачило б кілька смуг уздовж і поперек коси, а те, що ми маємо сьогодні, у 100 разів перевищує норми. Крім того, сосна – порода геть чужа для місцевих умов, до того ж легкозаймиста! Кілька років тому ми пережили величезну пожежу, і якби вітер не дув тоді у бік моря, вогонь видно було б навіть у Голій Пристані. Однак і це не зупинило лісгосп. Нині кинуто величезні гроші на посадку нового соснового лісу! Пропозиція дирекції регіонального ландшафтного парку зробити акцент на корінних породах, здійснити посадки ландшафтним методом просто ігнорується як лісгоспом, так і в деяких випадках управлінням екології. Постраждалий від пожежі ліс (а це 1100 гектарів) спалили на місці, що заборонено законом. Енергетично ємні відходи повинні бути утилізовані й перетворені на дошку, стружку. А найстрашніше те, що пропалено близько 20 гектарів заповідних ґрунтів, які випали з екосистеми на 15–20 років. Разом із деревами спалено й численну фауну, яка ще не прокинулася від зимової сплячки: бджоли, змії, жуки. Але ж зникнення одного виду неминуче тягне за собою й інші проблеми. Усе в природі взаємозалежне!

На жаль, чисельність птахів на Кінбурні зменшується, падіж їх було помічено ще в 2003 році. Якоюсь мірою це спричинили пташиний грип, браконьєри, відсутність місць гніздування, не доступних для хижаків. Узимку спостерігався падіж лебедів, можливо, через відсутність корму. Лебідь харчується найчастіше водоростями, а море цього року цілковито замерзло, що буває вкрай рідко. Зимували на косі 300 особин орлана-білохвоста. Не виключено, що цей птах теж міг захворіти, бо сам харчується здохлими та ослаблими птахами. На жаль, зникає кулик-довгоніг – символ Кінбурнського парку, що років 10 тому був рядовим птахом. Є чинники, на які ми можемо вплинути. А є проблеми державного, а не регіонального значення. Адже наш парк унікальний і цікавий не тільки українцям – сюди періодично приїздять туристи, орнітологи, фотографи з різних куточків світу. Як-от сьогоднішні наші гості – фотографи з Нідерландів (на знімку вгорі).

Автор: Світлана ГОРОБЕЦЬ

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Сьогодні, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Сьогодні, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Сьогодні, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Сьогодні, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Сьогодні, 28 березня

Чехія виділить кошти на свою ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України Сьогодні, 28 березня

ЄС розблокував пільги для України, Косово йде в Раду Європи, "коаліція бронетехніки": новини дня Сьогодні, 28 березня

ЗМІ: Заява Макрона про відправку військ в Україну розлютила американських посадовців Вчора, 27 березня

Словенія приєднається до ініціативи Чехії із закупівлі снарядів для України Вчора, 27 березня

Естонія готова підтримати прем’єра Нідерландів на посаду генсека НАТО Вчора, 27 березня