1990 року в Києві три подруги-мами, чиї діти народилися відповідно у 1986, 1987 та 1989 роках, створили ініціативну групу під назвою "МАМА-86". Що з того вийшло, розповідає президент Всеукраїнської екологічної громадської організації (ВЕГО) "МАМА-86" Ганна ГОЛУБОВСЬКА-ОНІСІМОВА.

З 1997 року в 10 містах України в офісах ВЕГО "МАМА-86" діють “гарячі лінії” під назвою "Екотелефон":
Київ – (044) 279-55-14
Одеса – (048) 715-50-55
Полтава – (0532) 2-26-40
Харків (057) 720-42-60
Севастополь (0692) 55-65-51
Феодосія (06562) 2-37-16
Артемівськ (06274) 3-00-68
Ніжин (04631) 3-15-28
Татарбунари (04844) 3-10-66
Яремча (03434) 2-20-01.
Набравши потрібний вам номер, можна отримати вичерпні відповіді про стан води, їжі, житла, шкідливий вплив забрудненого довкілля тощо.
Детальнішу інформацію про діяльність громадської організації "МАМА-86" дивіться на сайті: www.mama-86.org.ua.
– На час створення нашої організації то був своєрідний новаторський крок. Бо сталося все без жодної підтримки високих державних посадовців чи радянських офіційних громадських об'єднань. Зважте, "МАМА-86" з'явилася у 1991 році, за два місяці до прийняття Верховною Радою Акта проголошення незалежності України. А перший вітчизняний закон про об'єднання громадян з'явився лише через рік.
Створюючи нашу організацію, ми вважали за необхідне захистити щонайперше екологічні права власних дітей, надавали допомогу одна одній. Самодопомога – це передусім достовірна інформація про вплив наслідків Чорнобильської аварії на здоров'я дітей. Ми стали вимагати визнати дітей-киян постраждалими. Водночас пропагували конкретні способи захисту дитячого організму від постійного шкідливого впливу малих доз радіації.
За майже 16 років існування громадська ініціатива трансформувалася у Всеукраїнську екологічну громадську організацію "МАМА-86", яка нині має місцеві та регіональні осередки в 17 областях держави. Найактивніші з них діють у Києві, Одесі, Полтаві, Харкові, Севастополі, Тернополі, Ніжині, Феодосії, Артемівську, Татарбунарах, Яремчі.
Упродовж багатьох років "МАМА-86" підтримує партнерство з провідними міжнародними громадськими організаціями, є членом мережі "Жінки Європи за спільне майбутнє" (Women in Europe for Common Future, Нідерланди), Північного альянсу за сталий розвиток (Northern Alliance for Sustainability), Всеєвропейської коаліції громадських екологічних організацій (Pan-European Coalition of Environmental Citizens Organizations), Міжнародної мережі неурядових організацій з ліквідації стійких органічних забруднювачів СОЗ (Тhe International POPs Elimination Network, IPEN).
Метою діяльності ВЕГО "МАМА-86" є створення соціально-екологічних умов для переходу України до сталого, тобто екологічно збалансованого, розвитку. До організації входять переважно жінки – громадські лідери та експерти в різних галузях: екологи, хіміки, економісти, архітектори, вчителі, лікарі, інженери.
Запропоновані нами пілотні проекти технічних рішень поліпшують якість життя людей і слугують громадам і окремим особам за приклад того, як можна розв'язати важливі проблеми сталим способом, тобто зменшити шкоду для довкілля і здоров'я економічно вигідним шляхом. Приклади? Будь ласка, це – реконструкція мереж водопостачання, опалення та каналізації інфекційної лікарні в Севастополі, допомога мешканцям мікрорайону Лузанівський (Одеса) ліквідувати багаторічне підтоплення помешкань унаслідок аварійного стану системи каналізації, убезпечення життя та здоров'я немовлят Полтавщини від дії нітратів. ВЕГО "МАМА-86" причетна й до прийняття рішень, якими зупинено захоронення ядерних відходів у сольових шахтах Артемівська, забезпечено постачання мешканцям Ніжина, Феодосії і Татарбунарів чистої питної води.
ВЕГО "МАМА-86" постійно проводить дослідження політики і законодавства щодо довкілля та розвитку. До них уже нинішнього року додалася ґрунтовна доповідь "Дослідження політики та законодавства в галузі управління хімічними речовинами в Україні".