№7, квітень 2006

Київські студенти підтримують інтеграцію України в НАТО

Із завершенням патетичної епохи холодної війни у двополюсовому світі чи не вперше політики, ЗМІ та громадяни таку велику увагу приділяють НАТО. Майже кожна з політичних партій, яка брала участь у парламентських виборах, висловила власне ставлення до альянсу, прагнучи прищепити його електорату. НАТО – гарант безпеки України! Це теза прихильників входження до організації. Україна стане заручником американського імперіалізму! Парирують опоненти. Утім, ніхто не заперечував проти співробітництва з альянсом. І це показово.

Володимир СТРЕТОВИЧ, кандидат юридичних наук, голова Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією

Верховній Раді вдалося зберегти мир і спокій, незважаючи на дев'ятнадцять грудневих днів 2004 року, що потрясли світ


– У цьому виявилась її роль як консолідуючого органу. Прийняли ми більше законів, ніж попередні скликання, але за якістю, переконаний, вони не можуть бути еталоном, бо законодавча процедура потребує сьогодні детального перегляду. Не йде на користь законодавчій практиці, коли законопроекти вносяться до сесійної зали й належно не обговорюються, коли Кабінет Міністрів вносить їх у пожежному порядку, коли депутати лобіюють певні впливи та намагаються провести свої рішення. Загалом я поставив би "четвірку" з мінусом цьому скликанню парламенту. Дуже багато було неефективної роботи з узгодження політичних позицій. Передовсім треба досягти суворого дотримання Регламенту, щоб рішення комітету фактично передбачало рішення Верховної Ради. У парламентах світу, особливо сформованих на пропорційних засадах, так і є: якщо комітет за пропорційного представництва всіх політичних сил розглянув питання, це означає, що таке рішення буде, по суті, легітимізоване парламентом. У нас нерідко комітет ухвалює одне рішення, а парламент через політичні устремління – геть інше. Тож постає логічне запитання: а чи потрібні комітети взагалі?
Звісно, дискусія щодо НАТО похідна від справді принципового питання – відносин із Росією. Україна досі нагадує міфічного Януса, кожен лик якого дивиться у протилежний бік. І тут потрібно наголосити: нагадує! Не є, а нагадує. Як здається, таке роздвоєння є цілком позірним. Існує на кінчику пера, слиною на мікрофоні, картинкою на екрані. Боротьба за державну владу спонукає політиків зодягати світогляд громадян у просяклі нафталіном шати епохи холодної війни. За передвиборним сценарієм одні мають вдавати поборників "глобальної демократії", другі – "вільної праці". Навіщо це "маски-шоу"? Без перебільшення, це прояв браку креативності. Звабити мільйони виборців якоюсь справді актуальною ідеєю важко. Та й непотрібно, якщо можна влаштувати капусник на кшталт "Старые песни о главном".

Хочеться написати: вибори минули, і все минеться. Хочеться. Але не переконливо. Навряд чи політики схочуть покинути накатану пропагандистську доріжку. Вирішальне слово, як завжди у нашій новітній історії, доведеться мовити не політикам, а громадянам.

Центром економіко-статистичних досліджень і практичної політології при Державній академії статистики, обліку та аудиту проведено опитування студентства, що мало упрозорити їхнє ставлення до НАТО. Термін опитування: розпал передвиборних перегонів, 10–20 березня 2006 року. Вибірка: 1000 студентів 1–5 курсів київських вищих навчальних закладів.

Респондентам ставили два запитання. Відкрите: чи веде якась держава чи міжнародна організація агресивну політику щодо України, становлячи загрозу суверенітету й територіальній цілісності?

Росія – 89%

Міжнародний

тероризм – 4%

НАТО – 1%

Не змогли


Зовнішні загрози національній безпеці України

Друге запитання, закрите: чи потрібне Україні повноправне членство в Північноатлантичному альянсі (НАТО)?

За інтеграцію – 48%

Проти інтеграції – 24 %

Не визначилися

Останні новини

ЗМІ: ЄС схвалив виділення до 1,4 млрд євро з доходів з росактивів на купівлю зброї для України Вчора, 24 червня

Боррель підтвердив, що ЄС розглядає санкції проти Грузії через закон про "іноагентів" Вчора, 24 червня

ЄС наступного тижня виділить на підтримку України першу частину із 2,5 млрд євро від росактивів Вчора, 24 червня

ЄС офіційно схвалив 14-й пакет санкцій проти РФ, що вперше б'є по російському газу Вчора, 24 червня

Відрив ультраправих у Франції, сербські снаряди в ЗСУ, санкційні умови Орбана: новини вихідних Вчора, 24 червня

Дуда прибув із візитом до Китаю, щоб зокрема обговорити війну в Україні 23 червня

FT: З 2022 року Україна отримала сербські боєприпаси на 800 млн євро 22 червня

Віцеканцлер Німеччини попередив Китай про економічні наслідки підтримки Росії 22 червня

Трамп: Байден не мав обіцяти Україні членства у НАТО 21 червня

У Німеччині затримали трьох людей, зокрема українця, за підозрою у шпигунстві 21 червня