У барвистому намисті регіонів нашої держави Закарпаття по праву вважається її справжньою перлиною.
Нинішнє Закарпаття – це 13 адміністративних районів, у межах яких 10 міст, 20 селищ міського типу, 579 сільських населених пунктів. Територія області – 12, 8 тис. кв. км, населення – 1253, 9 тисячі осіб.
22 січня виповнюється 60 років Закарпатській області
Маючи унікальне геополітичне та географічне положення, Закарпаття з давніх-давен було своєрідним містком між Сходом і Заходом.
В області упродовж століть у мирі і злагоді живуть представники майже 100 національностей і народностей: українці (80,5%), угорці (12,5%), румуни (2,6%), росіяни (2,5%), роми (1,1), словаки (0,5%), німці (0,3%) та інші. Саме тому чимало з них мають прямі родинні зв\'язки з жителями сусідніх прикордонних територій Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії.
Ці особливості визначають і своєрідність соціально-економічного розвитку регіону, і колорит його традицій, побут людей, його минуле та сьогодення, що знайшло детальне відображення в Концепції сталого розвитку Закарпаття, ухваленій сесією обласної ради ще 2002 року.
В умовах реформування економічних відносин акцент робиться на розвиток пріоритетних галузей господарювання (лісова та деревообробна, легка й харчова промисловість, прикордонне співробітництво, рекреація й туризм тощо). Основна увага приділяється подальшій структурній перебудові всього народногосподарського комплексу, залучення в економіку вітчизняних і зарубіжних інвестицій, розвитку малого та середнього бізнесу, ефективному використанню природно-ресурсного потенціалу. Область – серед лідерів України за часткою вкладених на кожного її жителя інвестицій.
Якісно нові передумови для регіонального економічного розвитку з\'явились із реалізацією законів про вільну економічну зону \"Закарпаття\" та спеціальний режим інвестиційної діяльності. Зареєстровано понад 400 підприємств з іноземними інвестиціями, діє більш як тисяча спільних підприємств. Інвестування в економіку області здійснюють партнери з 34 країн.
Динамічного розвитку набуває транскордонне співробітництво. На території Закарпаття діє 17 пунктів пропуску через кордон до країн Західної Європи.
Процеси реформування активно відбуваються й в аграрному комплексі. Сталися значні зміни в структурі землекористування. Хоча область і характеризується малоземеллям, усе-таки 73,9 відсотка всіх сільськогосподарських угідь нині перебувають у власності та користуванні громадян, 17,7 відсотка – у сільгосппідприємствах. Основними напрямами діяльності на селі залишаються традиційні для Закарпаття тваринництво, садівництво, виноградарство, зернове господарство та овочівництво.
Завдяки м\'якому, помірно континентальному клімату – це один із найпрестижніших куточків відпочинку та лікування людей. Розгалужена мережа санаторно-курортних комплексів, туристичних баз, унікальні мінеральні джерела й термальні води, понад 400 видів яких уже досліджено, а також рідкісна краса карпатської природи приваблюють туристів будь-якої пори. Санаторії, будинки відпочинку та пансіонати області водночас можуть прийняти до 7500 відпочивальників.
Область традиційно вважається базовою в організації та проведенні багатьох міждержавних і всеукраїнських наукових, мистецьких, журналістських форумів. Тут функціонують 5 державних вищих навчальних закладів, впорядковано цілу мережу загальноосвітніх шкіл із врахуванням інтересів і духовних потреб представників національних меншин, створено 20 навчальних закладів нового типу. Діють 4 професійні театри, 508 клубних установ і центрів дозвілля, 4 державні музеї, 2 меморіальні будинки, музеї, обласна філармонія, 1817 пам\'яток історії культури, мистецтва й архітектури.
Детальніше про Закарпатську область читайте в наступному номері).