Бюлетені доставлятимуть на виборчі дільниці вже цього тижня
Цього року до списків внесено 36 808 202 виборці. Безперечно, цифра ще змінюватиметься, але це не лякає директора поліграфкомбінату "Україна" Бориса Максимця:
– Замовлення буде виконано вчасно. Бюлетені опиняться на виборчих дільницях за 7 днів до початку виборів, як і передбачається законом. Працюємо цілодобово, у три зміни. У нас просто немає іншого виходу.
На час проведення прес-конференції вже було надруковано 7 мільйонів примірників. І один з них Ярослав Давидович (на знімку) продемонстрував журналістам:
– Змінено системи захисту бюлетенів: вони стали набагато досконалішими. У 2004 році використовували фарбу, яка в разі нагрівання змінює колір. А нині бюлетені друкують на папері з водяними знаками. Його замовляли в Шотландії на дочірньому підприємстві великого фінського виробника паперу. Другий ступінь захисту – це вплетені спеціальні ниточки з бавовни, які світяться в ультрафіолеті. Таку технологію неможливо підробити. Ще кілька систем захисту тримають у таємниці аж до дня виборів. Що нового в бюлетені? Буде вказано номери виборчих дільниць, що унеможливлює застосування так званої "каруселі", квадратик для волевиявлення розташований ліворуч, поряд з номером політичної партії.
Відкріпне посвідчення також має багато ступенів захисту. Дійсність їх можна перевірити спеціальними ручними лампами в кожному територіальному окрузі. І справді, у світлі такої лампи надрукований чорною фарбою текст стає зеленим, це продемонстрував нам шеф ЦВК.
Виготовлення бюлетенів коштувало державі 15 600 000 гривень. Собівартість одного – 40 копійок. Включено все: доставку, охорону, а також вартість приладів для перевірки. "Демократія не дешева річ, – зауважив голова ЦВК. – І, як ви переконалися, з бюлетенями проблем не буде. А чи будуть чесними вибори? Вважаю, для цього є всі передумови, а найперше – політична воля в державі й бажання всіх політичних сил, щоб вибори були чесними".
Крім того, впевненості додає наше змінене законодавство: за два посвідчення в одні руки – 3 роки. Це не каламбур Я.Давидовича, а реальність, яка сприятиме прозорості виборів-2006, мабуть, більшою мірою, ніж складні системи захисту й охорони.
Ярослав Давидович повідомив, що ЦВК звернулася з проханням до Верховної Ради України 16 березня внести зміни до закону про вибори з тим, щоб головам міських, селищних і сільських рад дозволили рекомендувати залучення підготовлених людей у склад дільничних комісій. Бо політичні партії неспроможні організувати необхідну кількість людей для роботи в дільничних комісіях. Це вагомий привід замислитися, на що ж вони здатні взагалі, й уважно читати передвиборні програми, перш ніж віддати свій голос.
У ЦВК провели також "польові випробування" скриньок для бюлетенів. Виявилося, що в одну їх уміщується 500. Хвилювання з цього приводу небезпідставні, оскільки бюлетень завдовжки 80 сантиметрів займає багато місця. До того ж, за словами Я.Давидовича, після третього туру президентських виборів 2004 року на багатьох дільницях скриньки загубилися (!). Отже, ЦВК виготовляє 13 500 скриньок додатково.
– Ми не можемо допустити, щоб хтось не взяв участь у виборах, бо не вистачило скриньки, – проникливо завершив прес-конференцію Я. Давидович.
Журналісти залишали друкарський цех під такими само прискіпливими поглядами "провідників" та охорони, як і на шляху до "верстата демократії". Безліч супровідників, які відчиняли й одразу ж зачиняли магнітними картками двері перед сотнею обвішаних апаратурою журналістів – ніхто не зміг би вештатись без нагляду. Об'єкт режимний: перевірили всю фото- та відеоапаратуру, за списком звірили присутніх і відсутніх. Парадні двері, "вертушка" на прохідній, шлагбаум. Рух заборонено.
Автор: Катерина БАЛАБУЄВА