передплата Українською | In English

№5, березень 2006

Замість звичної помпезностіЗамість звичної помпезності

Про драматизм міждержавних відносин заявили з трибуни МПА лідери парламентів країн СНД 10 лютого в Києві

Міжпарламентську асамблею держав – учасниць СНД утворено 27 березня 1992 року на основі Алма-Атинської угоди, підписаної главами парламентів Білорусі, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Росії, Таджикистану й Узбекистану. Це консультативний орган для підготовки проектів законодавчих документів, що становлять взаємний інтерес. У 1993–1995 роках членами асамблеї стали парламенти Азербайджану, Грузії та Молдови. У 1999-му до Алма-Атинської угоди приєдналася Верховна Рада України. 26 травня 1995-го глави держав СНД підписали конвенцію, відповідно до якої асамблея одержала офіційний статус міждержавного органу. Місцем її розташування є Таврійський палац у Санкт-Петербурзі.
Очікувалося, що засідання Міжпарламентської асамблеї держав – учасниць СНД стане черговим помпезним риторизмом про єдність, дружбу і, неодмінно, про своєрідність пострадянського шляху до демократії. На Раді асамблеї передбачалося обговорити результати спостережень за президентськими виборами в Казахстані та ідею створення Міжнародного інституту моніторингу розвитку демократії, зміцнення парламентаризму та дотримання виборчих прав громадян. Єдиним животрепетним питанням мала стати Чорнобильська проблема. Проте глава грузинського парламенту Ніно Бурджанадзе на першому ж засіданні внесла корективи (несподівані для багатьох), продемонструвавши колегам і демократизм, і вміння обстоювати національні інтереси. Представниця Грузії порушила питання про характер діяльності російських миротворчих сил, що перебувають у Південній Осетії з мандатом СНД. Голова Ради асамблеї Сергій Миронов, який представляв делегацію Росії, спробував виключити це питання з порядку денного. Пані Бурджанадзе, однак, наголосила: його ігнорування стане підставою для звинувачення асамблеї в перетворенні на "формальну організацію". Згодом на прес-конференції Ніно Бурджанадзе продовжила тему Південної Осетії та відносин грузинської влади з російськими миротворцями, зокрема, зазначивши: "Усі пункти миротворчого мандата порушуються". Вона також повідомила про бажання Грузії бачити у складі миротворців у Південній Осетії представників України й інших держав: "Участь тільки російських миротворців у цій зоні для нас цілком неприйнятна".

Виступ Ніно Бурджанадзе спонукав посланців СНД замислитись і про політичні реалії на пострадянських теренах, і про дієвість самої асамблеї у розв'язанні актуальних проблем. Саме одній із них присвятив виступ Голова Верховної Ради України Володимир Литвин, вказавши на потребу законодавчого забезпечення запобігання техногенним катастрофам і соціального захисту громадян, що постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС.

Плакат - брат барикад

Останні новини

Генсек НАТО пообіцяв Зеленському посилювати підтримку України Сьогодні, 06 жовтня

Генасамблея ООН збереться для обговорення анексії РФ українських територій Вчора, 05 жовтня

Міністр оборони Британії: малоймовірно, що Путін застосує ядерну зброю 03 жовтня

Один шаг к здоровой жизни 03 жовтня

Офіційно: головні проросійські партії не пройшли у парламент Латвії, виграла партія прем’єра  03 жовтня

Франція планує скасувати поставку частини Caesar Данії, щоб надати їх Україні - ЗМІ 02 жовтня

Кулеба: держави-скептики мають переглянути позицію про членство України в НАТО 02 жовтня

Глава міноборони Німеччини відреагувала на намір України швидко вступити в НАТО 01 жовтня

США наступного тижня оголосять черговий пакет військової допомоги Україні – Білий дім 01 жовтня

Україна подала заявку в НАТО - є перша підтримка, зміни у ядерних погрозах Росії: новини дня 01 жовтня