№5, березень 2006

Замість звичної помпезності

Про драматизм міждержавних відносин заявили з трибуни МПА лідери парламентів країн СНД 10 лютого в Києві

Міжпарламентську асамблею держав – учасниць СНД утворено 27 березня 1992 року на основі Алма-Атинської угоди, підписаної главами парламентів Білорусі, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Росії, Таджикистану й Узбекистану. Це консультативний орган для підготовки проектів законодавчих документів, що становлять взаємний інтерес. У 1993–1995 роках членами асамблеї стали парламенти Азербайджану, Грузії та Молдови. У 1999-му до Алма-Атинської угоди приєдналася Верховна Рада України. 26 травня 1995-го глави держав СНД підписали конвенцію, відповідно до якої асамблея одержала офіційний статус міждержавного органу. Місцем її розташування є Таврійський палац у Санкт-Петербурзі.
Очікувалося, що засідання Міжпарламентської асамблеї держав – учасниць СНД стане черговим помпезним риторизмом про єдність, дружбу і, неодмінно, про своєрідність пострадянського шляху до демократії. На Раді асамблеї передбачалося обговорити результати спостережень за президентськими виборами в Казахстані та ідею створення Міжнародного інституту моніторингу розвитку демократії, зміцнення парламентаризму та дотримання виборчих прав громадян. Єдиним животрепетним питанням мала стати Чорнобильська проблема. Проте глава грузинського парламенту Ніно Бурджанадзе на першому ж засіданні внесла корективи (несподівані для багатьох), продемонструвавши колегам і демократизм, і вміння обстоювати національні інтереси. Представниця Грузії порушила питання про характер діяльності російських миротворчих сил, що перебувають у Південній Осетії з мандатом СНД. Голова Ради асамблеї Сергій Миронов, який представляв делегацію Росії, спробував виключити це питання з порядку денного. Пані Бурджанадзе, однак, наголосила: його ігнорування стане підставою для звинувачення асамблеї в перетворенні на "формальну організацію". Згодом на прес-конференції Ніно Бурджанадзе продовжила тему Південної Осетії та відносин грузинської влади з російськими миротворцями, зокрема, зазначивши: "Усі пункти миротворчого мандата порушуються". Вона також повідомила про бажання Грузії бачити у складі миротворців у Південній Осетії представників України й інших держав: "Участь тільки російських миротворців у цій зоні для нас цілком неприйнятна".

Виступ Ніно Бурджанадзе спонукав посланців СНД замислитись і про політичні реалії на пострадянських теренах, і про дієвість самої асамблеї у розв'язанні актуальних проблем. Саме одній із них присвятив виступ Голова Верховної Ради України Володимир Литвин, вказавши на потребу законодавчого забезпечення запобігання техногенним катастрофам і соціального захисту громадян, що постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС.

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

В ЄС погрожують ухилянтам, очікування від допомоги США, "атака" дронів на Білорусь: новини дня Сьогодні, 26 квітня

Туск назвав дату перестановок в уряді у зв'язку з європейськими виборами Сьогодні, 26 квітня

У Польщі кажуть, що готові допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку Вчора, 25 квітня

Глава МЗС Польщі: Росія бреше про польські плани анексувати частину України Вчора, 25 квітня

Євродепутати просять владу Австрії вплинути на Raiffeisen щодо його бізнесу в Росії Вчора, 25 квітня

Макрон захищає свою позицію про створення "стратегічної двозначності" для Росії Вчора, 25 квітня

Білий дім визнав, що через затримку з допомогою Україна втратила Авдіївку Вчора, 25 квітня

Голова МЗС: Лише військової допомоги США недостатньо для перемоги над Росією 24 квітня

Глава Пентагону поговорив з грецьким колегою на тлі публікацій про тиск щодо Patriot для Києва 24 квітня

Держдеп США згадав телемарафон у звіті щодо порушень прав людини 24 квітня