№9, травень 2005

Де мої сімнадцять років…

Стільки років життя краде рак молочної залози в жінок

Спочатку трохи страшної статистики: кожен третій випадок раку в жінок – рак молочної залози. Щогодини в країні діагностується 2 нових випадки "жіночого" раку, торік цей діагноз уперше почули 15,5 тисячі жінок. Щогодини одна жінка помирає від цієї недуги. Через пізню діагностику кожна п'ята живе менш як рік з моменту виявлення хвороби. За умови ранньої діагностики, 94 відсотка пацієнток можна було б вилікувати. Лише кожна дванадцята жінка регулярно робить самообстеження молочних залоз та мамографію.

Сімферополь, Запоріжжя, Вінниця, Миколаїв та Одеса – в ці міста поїхали сучасні мамографічні комплекси "Сіменс" і проявні машини, куплені за кошти українців. Київський міський онкодиспансер отримав у подарунок ультразвукове діагностичне обладнання експерт-класу.

У вересні 2002 року косметична компанія "Ейвон" у рамках програми "Ейвон проти раку молочної залози", що діє в 50 країнах світу, розпочала збір коштів в Україні. Купуючи спеціальну продукцію "рожева стрічка": ручки, брошки, чашки, кольє та плюшевих ведмедиків, громадяни збирали кошти на придбання сучасного діагностичного обладнання та фінансування безкоштовної гарячої лінії. За три роки в Україні зібрано понад 3,5 мільйона гривень.

У країні фіксується середній рівень захворюваності на рак молочної залози – 60,1 випадка на сто тисяч жіночого населення. Для порівняння: у Франції – 83,3. Проте насторожують темпи зростання: з 22,6 випадка в 1986-му до 58,8 у 2003 році. Якби було достатньо обладнання (рентгенологічного та ультразвукового), то ці показники зросли б у кілька раз. Бо, як свідчить медична практика, високий рівень захворюваності спостерігається саме в тих регіонах, де ефективно працюють медики, є штатні посади районних мамологів. Насторожує низький відсоток виявлення раку молочної залози під час профілактичних оглядів та відвідин хворими лікарів, насамперед терапевтів, хірургів і гінекологів, що свідчить про відсутність "онкозанепокоєння" у медиків. А сучасне фінансування медицини дає змогу витрачати на придбання обладнання лише до 2 відсотків коштів, що виділяються на охорону здоров'я.

– Перший пік захворюваності спостерігається у віці 40–45 років, другий – 60–65, проте останнім часом різко побільшало випадків цієї хвороби в жінок віком до 40 років, – занепокоєна Галина Майструк, національний представник Європейської коаліції проти раку "Європа Донна". – У середньому рак краде в жінки до 20 років життя в найдієздатнішому віці. Незабаром ця проблема з площини медичної перейде в гостру соціальну.

22 липня відбулося урочисте відкриття мамографічного кабінету в Одеському обласному онкодиспансері.

– Новий мамограф дає змогу "бачити" пухлину розміром 0,1 мм, коли прогноз лікування найсприятливіший. Сучасне діагностичне устаткування, що його передає нам компанія, – цінна і вчасна допомога, – з вдячністю каже Вілен Степула, головний лікар Одеської обласної онкологічної лікарні. – Відтепер жінки Одещини зможуть пройти безкоштовне обстеження на сучасному обладнанні за мінімального променевого навантаження. Простоювати йому не доведеться. Адже Одеська область посідає одне з перших місць в Україні: 83,1 випадка раку молочної залози ,на сто тисяч жіночого населення. У зв'язку з високим рівнем захворюваності три року тому відкрили мамологічне відділення на 60 ліжок, на обліку перебувають 7297 хворих жінок із діагнозом "рак молочної залози", у кожної третьої рак виявили вже в занедбаній стадії.

Вадим Камінський, завідувач рентгенодіагностичного відділення Одеського обласного онкодиспансеру розповідає:

– Наша лікарня мала старенький мамограф, подарований американцями, але він уже давно випрацював свій ресурс. Новий мамограф у відділенні лише тиждень, проте ми вже відчули переваги сучасного "Сіменса": можливість варіювати режими рентгензйомки, контрастність та чіткість зображення, зручність працювати з різними форматами плівки. З двома мамографами ми зможемо перерозподілити навантаження, лаборанти підходитимуть до обстеження більш творчо, бо зараз це – конвеєр: щодня з 8-ї до 15-ї години 45–60 бажаючих. Техніка не витримує, вимикається через перегрівання.

Фото автора.

Автор: Лада БОНДАРЕНКО

Архів журналу Віче

Віче №1/2016 №1
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Україна та Албанія уклали 10-річну угоду про співробітництво та підтримку Сьогодні, 22 січня

Підлягає ратифікації: в ОПУ розповіли деталі 10-річної угоди з Албанією Сьогодні, 22 січня

Прем’єр Естонії вважає, що країні варто витрачати на оборону 5% ВВП Вчора, 21 січня

Зеленський про європейську оборону: якщо на це треба 5% ВВП – це має бути 5% Вчора, 21 січня

Зеленський: якщо Росія повернеться з новою війною, загроза для Європи буде в рази більшою Вчора, 21 січня

Пожежа на гірськолижному курорті у Туреччині: кількість загиблих зросла до 66 Вчора, 21 січня

Трамп розповів у Білому домі, як Путін руйнує Росію, не завершуючи війну Вчора, 21 січня

Путін у привітанні Трампу заявив про готовність до діалогу щодо війни проти України 20 січня

Прем’єр Греції пропонує створити оборонний фонд ЄС 20 січня

Орбан сподівається, що президентство Трампа допоможе йому "окупувати" Брюссель 20 січня