Стільки років життя краде рак молочної залози в жінок
Спочатку трохи страшної статистики: кожен третій випадок раку в жінок – рак молочної залози. Щогодини в країні діагностується 2 нових випадки "жіночого" раку, торік цей діагноз уперше почули 15,5 тисячі жінок. Щогодини одна жінка помирає від цієї недуги. Через пізню діагностику кожна п'ята живе менш як рік з моменту виявлення хвороби. За умови ранньої діагностики, 94 відсотка пацієнток можна було б вилікувати. Лише кожна дванадцята жінка регулярно робить самообстеження молочних залоз та мамографію.
Сімферополь, Запоріжжя, Вінниця, Миколаїв та Одеса – в ці міста поїхали сучасні мамографічні комплекси "Сіменс" і проявні машини, куплені за кошти українців. Київський міський онкодиспансер отримав у подарунок ультразвукове діагностичне обладнання експерт-класу.
У вересні 2002 року косметична компанія "Ейвон" у рамках програми "Ейвон проти раку молочної залози", що діє в 50 країнах світу, розпочала збір коштів в Україні. Купуючи спеціальну продукцію "рожева стрічка": ручки, брошки, чашки, кольє та плюшевих ведмедиків, громадяни збирали кошти на придбання сучасного діагностичного обладнання та фінансування безкоштовної гарячої лінії. За три роки в Україні зібрано понад 3,5 мільйона гривень.
У країні фіксується середній рівень захворюваності на рак молочної залози – 60,1 випадка на сто тисяч жіночого населення. Для порівняння: у Франції – 83,3. Проте насторожують темпи зростання: з 22,6 випадка в 1986-му до 58,8 у 2003 році. Якби було достатньо обладнання (рентгенологічного та ультразвукового), то ці показники зросли б у кілька раз. Бо, як свідчить медична практика, високий рівень захворюваності спостерігається саме в тих регіонах, де ефективно працюють медики, є штатні посади районних мамологів. Насторожує низький відсоток виявлення раку молочної залози під час профілактичних оглядів та відвідин хворими лікарів, насамперед терапевтів, хірургів і гінекологів, що свідчить про відсутність "онкозанепокоєння" у медиків. А сучасне фінансування медицини дає змогу витрачати на придбання обладнання лише до 2 відсотків коштів, що виділяються на охорону здоров'я.
– Перший пік захворюваності спостерігається у віці 40–45 років, другий – 60–65, проте останнім часом різко побільшало випадків цієї хвороби в жінок віком до 40 років, – занепокоєна Галина Майструк, національний представник Європейської коаліції проти раку "Європа Донна". – У середньому рак краде в жінки до 20 років життя в найдієздатнішому віці. Незабаром ця проблема з площини медичної перейде в гостру соціальну.
22 липня відбулося урочисте відкриття мамографічного кабінету в Одеському обласному онкодиспансері.
– Новий мамограф дає змогу "бачити" пухлину розміром 0,1 мм, коли прогноз лікування найсприятливіший. Сучасне діагностичне устаткування, що його передає нам компанія, – цінна і вчасна допомога, – з вдячністю каже Вілен Степула, головний лікар Одеської обласної онкологічної лікарні. – Відтепер жінки Одещини зможуть пройти безкоштовне обстеження на сучасному обладнанні за мінімального променевого навантаження. Простоювати йому не доведеться. Адже Одеська область посідає одне з перших місць в Україні: 83,1 випадка раку молочної залози ,на сто тисяч жіночого населення. У зв'язку з високим рівнем захворюваності три року тому відкрили мамологічне відділення на 60 ліжок, на обліку перебувають 7297 хворих жінок із діагнозом "рак молочної залози", у кожної третьої рак виявили вже в занедбаній стадії.
Вадим Камінський, завідувач рентгенодіагностичного відділення Одеського обласного онкодиспансеру розповідає:
– Наша лікарня мала старенький мамограф, подарований американцями, але він уже давно випрацював свій ресурс. Новий мамограф у відділенні лише тиждень, проте ми вже відчули переваги сучасного "Сіменса": можливість варіювати режими рентгензйомки, контрастність та чіткість зображення, зручність працювати з різними форматами плівки. З двома мамографами ми зможемо перерозподілити навантаження, лаборанти підходитимуть до обстеження більш творчо, бо зараз це – конвеєр: щодня з 8-ї до 15-ї години 45–60 бажаючих. Техніка не витримує, вимикається через перегрівання.
Фото автора.
Автор: Лада БОНДАРЕНКО