Ср, 04 грудня 2024

Генсек НАТО: 2% ВВП на оборону вже недостатньо, незалежно від "фактора Трампа"

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що союзники однозначно почнуть обговорення про вищі за 2% ВВП цільові показники витрат на оборону, оскільки поточного рівня витрат у майбутньому буде недостатньо для того, щоб почуватись у безпеці.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що союзники однозначно почнуть обговорення про вищі за 2% ВВП цільові показники витрат на оборону, оскільки поточного рівня витрат у майбутньому буде недостатньо для того, щоб почуватись у безпеці.

Як повідомляє "Європейська правда", про це він сказав на пресконференції після міністерської зустрічі НАТО у середу в Брюсселі.

Генсека запитали про те, чи варто європейським членам НАТО "морально готуватися" до витрат на рівні 3% ВВП – цифри, яку озвучив як бажану обраний президент США Дональд Трамп, який ще за першого президентства критикував Європу за недостатні внески у колективну безпеку та через це погрожував виходом з Альянсу.

Рютте вчергове повторив, що бачить великий внесок першого президентства Трампа у тому, що зараз більшість країн Альянсу вже досягли витрат на рівні 2% ВВП або більших – до чого згодом додався стимул у вигляді повномасштабної війни Росії проти України.

"Але справа не тільки у Трампі. Я твердо переконаний, і знаю, що такої ж думки багато союзників: 2% – це просто недостатньо. Недостатньо, якщо ми у довгостроковій перспективі хочемо забезпечувати стримування на такому рівні, як зараз.

На цей момент цього достатньо – ми можемо захищатися і не має знайтися охочих нападати на нас. Але я б хотів, щоб так було і через 4-5 років. Тож такі дебати у нас будуть", – сказав Марк Рютте.

Він зазначив, що між союзниками ще буде обговорення, яким має бути цільовий відсоток витрат, чи можливо для кожної країни потрібно буде ставити окремі цілі з огляду на її особливості і "прогалини" у спроможностях.

"Але абсолютно зрозуміло, що якщо ми хочемо зберегти стримування таким, як зараз, 2% ВВП недостатньо", - наголосив Рютте.

Він додав, що питання стоїть і про роботу оборонпрому. "Ми виробляємо недостатньо, за дуже високою ціною, а поставки надто повільні. ОПК потрібно виводити на роботу більше змін, запускати більше виробничих ліній. Не може бути ситуації, що ми просто будемо платити більше за те саме", - наголосив генсек, додавши, що серед керівників компаній є це розуміння.

Також Марк Рютте пояснив, якою бачить мету більшої підтримки з боку країн НАТО для України, щоб "змінити траєкторію війни".

Читайте також: Гарантії НАТО для України. Як Київ змінив позицію у відносинах з Альянсом та чому це сталося

www.eurointegration.com.ua

Архів журналу Віче

Віче №1/2016 №1
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Україна та Албанія уклали 10-річну угоду про співробітництво та підтримку Сьогодні, 22 січня

Підлягає ратифікації: в ОПУ розповіли деталі 10-річної угоди з Албанією Сьогодні, 22 січня

Прем’єр Естонії вважає, що країні варто витрачати на оборону 5% ВВП Вчора, 21 січня

Зеленський про європейську оборону: якщо на це треба 5% ВВП – це має бути 5% Вчора, 21 січня

Зеленський: якщо Росія повернеться з новою війною, загроза для Європи буде в рази більшою Вчора, 21 січня

Пожежа на гірськолижному курорті у Туреччині: кількість загиблих зросла до 66 Вчора, 21 січня

Трамп розповів у Білому домі, як Путін руйнує Росію, не завершуючи війну Вчора, 21 січня

Путін у привітанні Трампу заявив про готовність до діалогу щодо війни проти України 20 січня

Прем’єр Греції пропонує створити оборонний фонд ЄС 20 січня

Орбан сподівається, що президентство Трампа допоможе йому "окупувати" Брюссель 20 січня