№11, червень 2007

Позіция «Віча» слушна

Журнал Верховної Ради України «Віче» в квітневому номері опублікував гостропроблемні роздуми про історію та сьогодення козацького Межигір'я. Подаємо в повному обсязі, без жодних скорочень та коментарів, відповідь керівника Державного управління справами Ігоря ТАРАСЮКА.

У Державному управлінні розглянуто Ваше звернення від 28 березня 2007 року № 131/03 стосовно надання інформації про урочище Межигір'я на території комплексу відпочинку «Пуща-Водиця».

Повідомляємо, що комплекс відпочинку «Пуща-Водиця» (м. Київ, вул. Вишгородська, 150, стара назва – будинок відпочинку «Пуща-Водиця»), до складу якого на сьогоднішній день входить згадана у вашому зверненні територія, що знаходиться в с. Нові Петрівці Вишгородського району Київської області, передана Кабінетом Міністрів України в управління справами відповідно до Указу Президента України від 23 березня 2000 року № 278 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2000 року № 165-р разом із державними резиденціями, державними дачами, дачами та іншим майном. Жодних документів, які свідчили б про об'єкти історичної та культурно-духовної спадщини, у процесі приймання-передачі Державне управління справами не отримувало.

Практично до початку 2000 року, з часу створення на зазначеній території будинку відпочинку у 1936 році, ця територія, будівлі та споруди, розміщені на ній, перебували в управлінні Кабінету Міністрів України.

Слід також зазначити, що у вересні 2004 року було утворено Будинок відпочинку «Межигір'я» (с. Нові Петрівці Вишгородського району Київської області) шляхом його виділу з будинку відпочинку «Пуща-Водиця» і розпорядженням Кабінету Мініcтрів України від 14 вересня 2004 року № 657 передано до сфери управління Господарсько-фінансового департаменту Секретаріату Кабінету Міністрів України. Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2005 року № 442 Будинок відпочинку «Межигір'я» було знову передано в управління Державного управління справами, керівництвом якого утворено комплекс відпочинку «Пуща-Водиця» на базі двох будинків відпочинку: «Межигір'я» (с. Нові Петрівці Вишгородського району Київської області) та «Пуща-Водиця» (м. Київ, вул. Вишгородська, 150).

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 січня 1994 року № 18 «Резиденції «Межигір'я», до якої входять об'єкти, розташовані на території урочищ Межигір'я і Валки, надано статус державної резиденції, а постановою Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2003 року № 169 – статус державної дачі.

Територія, будинки і споруди на території цього будинку відпочинку охороняються Управлінням державної охорони України відповідно до статті 9 Закону України «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб».

За оперативною інформацією, отриманою від працівників Інституту археології НАН України, будівництво будівель і споруд на цій території проводилося без залучення вчених – археологів та істориків. В Інституті археології НАН України інформація про сучасний стан археологічних об'єктів на території урочища Межигір'я відсутня, є тільки звіти археологічних досліджень цих місць, датовані довоєнними та першими повоєнними роками.

Питання використання території державних дач та необхідності проведення наукових досліджень на території урочища Межигір'я неодноразово порушувалося представниками громадськості, зокрема й народними депутатами України. Однак, через обмеженість коштів та спеціальний режим використання цієї території, такі дослідження на сьогоднішній день не проведені.

З огляду на вищезазначене позиція журналу Верховної Ради України «Віче» щодо цього питання цілком слушна й заслуговує на підтримку. На нашу думку, для визначення наукової цінності і сучасного стану археологічних об'єктів на території урочища Межигір'я було б доцільно вивчити архівні документи та провести експедиційні дослідження за участю фахівців Національної академії наук України.

 

Архів журналу Віче

Віче №7/2016 №7
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата