передплата Українською | In English

№19, жовтень 2007

«Інвалідна меншина» має право…

Поділитися:

Понад 600 мільйонів людей (вдумайтеся в наведену цифру!) в усьому світі є інвалідами внаслідок розумових, фізичних чи сенсорних розладів. ООН ухвалила Конвенцію про права інвалідів, яку цьогорічної весни відкрито для підписання державами – членами Організації Об'єднаних Націй.
По гарячих слідах свої автографи під документом поставили понад 80 країн світу, а одна – вже ратифікувала. Із пострадянських республік першими підписантами стали Вірменія, Молдова й Литва. А підпису України, як, до слова, Росії та Білорусі, під конвенцією немає й досі. Чому?
Із цим запитанням кореспондент «Віча» звернувся до голови Національної асамблеї інвалідів України, народного депутата України Верховної Ради п'ятого скликання Валерія СУШКЕВИЧА.

– Згаданий документ, – відповів Валерій Михайлович, – безперечно, потребує серйозних напрацювань, підготовчих дій громадських організацій і владних інституцій. І передусім – налаштованості на системну й систематичну роботу з розв'язання проблем інвалідів. Наразі такої налаштованості в нашій країні немає. На схожу «хворобу» можуть поскаржитися й більшість колишніх радянських республік. І «діагноз» зумовлений тим, що в цих молодих державах продовжує існувати традиція дискримінування прав інвалідів.

– Але ж законодавча підтримка інвалідів в Україні на досить високому рівні…

– У тім-то й річ. От тільки якби ще рівень законодавства відповідав рівню його виконання… Тобто якби ми виконали всі закони, написані й ухвалені стосовно людей з обмеженими можливостями, то могли б говорити не лише про істотне поліпшення соціального захисту інвалідів, а й забезпечення їхніх прав. Одне слово, мали б усі підстави інтенсивно рухатися до підписання конвенції.

– У чому відмінність цього документа від прийнятих ООН раніше? Наскільки повно враховано в ньому всі проблеми, які існують у світі в сфері подолання наслідків інвалідності?

– Відмінність справді кардинальна. Попередні рішення Організації Об'єднаних Націй з цього питання мали переважно рекомендаційний характер. А от конвенція, по суті, зобов'язує країни, що її підпишуть, неухильно виконувати зафіксовані в ній положення.

– А якщо котрась із держав демонструватиме несумлінність? Невже ООН тоді надсилатиме для перевірки своїх ревізорів?

– Ні, гадаю, до цього не дійде. Хоча… Як на мене, такі речі аж ніяк справі не зашкодили б. Серйозна відповідальність, покладена конвенцією на держави-підписанти, полягає ось у чому. Останні мають що два роки подавати звіт до Спеціального комітету ООН. Саме він відстежує, що та як зроблено з виконання конвенції, які сталися зрушення, зміни в правовому, соціальному захисті й підтримці інвалідів у тій чи іншій країні. Більше того, Факультативний протокол до конвенції передбачає унікальну річ. Якщо держава скріплює його своїм підписом, то її громадяни-інваліди в разі порушення їхніх прав або з приводу фактів дискримінації, на які належно не відреагували відповідні державні інстанції, можуть звернутися до ООН з вимогою захисту власних прав.

– Україна, напевно, тому й не поспішає, що не бажає зайвого моніторингу з боку Організації Об'єднаних Націй. Чи, можливо, боїться, що наші інваліди закидають ООН скаргами?

– Я вже зазначав і знову підкреслю: українська влада не виконує вже ухвалені Верховною Радою закони про соціальний захист інвалідів та їхні права. І в держбюджеті кошти на це не передбачено. Тож годі й дивуватися з приводу зволікання з підписуванням. Хочу сказати: свого часу (коли оонівська конвенція перебувала ще в стадії підготовки) Національна асамблея інвалідів України виступила з ініціативою про те, що на державному рівні з певною регулярністю має готуватися доповідь про соціальний захист прав інвалідів. Ідея трансформувалася у відповідний указ Президента. На жаль, удалося організувати лише одну таку державну доповідь, а потім про згадану ініціативу забули… Хоч я й реаліст, але оптимізму не втрачаю, продовжуючи вірити: Президент таки започаткує процес визнання конвенції, просування українських владних інституцій до того, щоб Україна ратифікувала цей важливий міжнародний документ.

Інтерв'ю взяв
Леонід КУДРЯШОВ.

 

Коментарі

Заповніть поля відмічені червоним!

Додати коментар

Увійдіть в систему, використовуючи аккаунт соціальної мережі:
Коментар:

Поля відмічені *(зірочкою) обов'язкові для заповнення.

Плакат - брат барикад

Архів журналу Віче

Віче №1/2016 №1
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата