№2, січень 2007

Мілове – Чертково: вулиця Дружби

Унікальна порода коней, степовий байбак, а також безцінні творіння природи, що їх дбайливо охороняють міловчани, – візитівка Міловщини

 

Міловський район Луганщини межує з Воронезькою та Ростовською областями Російської Федерації. В селі Червона Зірка Великоцької сільської громади в географічній точці 44о 23/ північної широти і 22о 08/ східної довготи знаходиться найсхідніша точка України, тут починається другий (Київський) часовий пояс. Різниця в часі з населеними пунктами сусіднього Чертковського району – 1 година 12 хвилин. Протяжність кордону між Україною та Росією по території району становить 94,22 кілометра.
Площа району – 0,97 тис. кв. км, пролягає він з південного заходу на північ уздовж російської залізниці. Його населяють працьовиті люди більш як п'ятнадцяти національностей, серед котрих 72% українців та 25,9% росіян (загалом у районі мешкає 17,4 тис. осіб). Окраса самобутнього аграрного краю придонських степів – унікальний природний заповідник сходу України «Стрілецький степ» та один із найстаріших кінних заводів, який нещодавно відзначив своє 200-річчя.

Стосунки прикордонних територій і їхніх мешканців є пріоритетними в роботі районної ради, райдержадміністрації, Міловської селищної, Великоцької, Морозівської та Микільської сільських рад, які безпосередньо межують з Російською Федерацією.

Найгостріше прикордонні проблеми даються взнаки в селищі Мілове, що є адміністративним центром району і межує з російським селищем Чертково.

Населені пункти умовно розділяє залізниця, а питання встановлення кордону такі складні, що демаркацію та делімітацію його не завершено досі. Прикордонні взаємовідносини регулюються винятково рішеннями урядів України та Росії. Через причини, пов'язані з прикордонним режимом, економічні відносини між двома районами зведено до нуля, але загострюються проблеми людей життєві та побутові. У Міловому мешкає до 6 тисяч жителів, у Чертково – понад 9 тисяч. Багато з них мають родичів у сусідньому селищі, а минулими роками близько тисячі громадян з кожного боку працювали на підприємствах і в організаціях сусідніх селищ. Діти вільно, за вибором батьків відвідували українські і російські школи, мешканці купували нерухомість, товари та послуги.

У реаліях, що склалися, районна рада будує свою роботу в міждержавних відносинах через зміцнення дружніх і культурних зв'язків між громадянами сусідніх держав, напрацьовує практику врахування думок і побажань усіх прошарків нашого населення.

Незмінним правилом стало здійснення будь-яких заходів за обов'язкової участі росіян.

Передусім це такі знаменні свята, як визволення селищ Чертково та Мілового від німецько-фашистських загарбників, яке відзначають кожного року 16 січня, а також День Перемоги. Представники трудових колективів і громадськість Мілового та Чертково покладають квіти до могил воїнів-визволителів, вшановують ветеранів; ветерани Великої Вітчизняної війни зустрічаються з молоддю та діляться своїми спогадами. Працюють ветеранські організації обох районів. Основою для цього є угода про взаємну співпрацю у сфері військово-патріотичних і культурних взаємовідносин. Форми і методи співпраці постійно вдосконалюються.

Про історію району, ратні подвиги міловчан останніми роками видано дві книги місцевого автора-краєзнавця І. Озерного, під керівництвом якого працює музей-землянка на території монумента «Україна – визволителям»; зібрано експозиції районного краєзнавчого музею.

Традиційними стали міжнародні турніри з боксу і волейболу на кубок Визволення за участю команд районів Ростовської області.

Районна рада реалізує ініціативу засновника фермерського господарства нашого району Ю. Гарбуза, який є головою райради сусіднього з нами Марківського району, зі створення кінного театру «Стрілецькі лугарі». Вивчивши практику організації такого театру на острові Хортиця Запорізької області, ми звернулися по допомогу до колишніх керівників області, а нині народних депутатів України від Партії регіонів В. Тихонова і О. Єфремова. В результаті було створено обласне комунальне підприємство – «Козацький кінний театр». Територіальна громада району надала для нього приміщення. У театрі традиції українського козацтва прищеплюють молоді. Наші козаки зі своєю унікальною культурною програмою за останні два роки виступили в багатьох містах і районах області, а також за межами держави, вони підтримують тісні зв'язки з донським козацтвом.

Особливою для нас, міловчан, є вулиця Дружби народів завдовжки близько трьох кілометрів, яка розділяє селища Мілове й Чертково і є водночас умовним державним кордоном. По обидва боки вулиці проживає до 500 громадян України та Росії, для яких вона є рідною. На ній діють такі великі російські підприємства, як Чертковський елеватор, залізничний вокзал, м'ясокомбінат. На українському боці вулиці розташовані Міловський завод рафінованих олій, енергетичне підприємство, великий ринковий майдан, де мешканці двох районів мають можливість купувати необхідні товари.

І не випадково щорічний міжнародний фестиваль сучасної й традиційної української та російської пісенності, який став у Міловому традиційним, має назву «Вулиця Дружби». В жовтні 2006 року він знову відбувся за активної підтримки нашого земляка, уродженця Чертковського району, першого заступника міністра культури України В. Корнієнка. Тисячам жителів Мілового та Чертково дарували своє мистецтво професійні й самодіяльні художні колективи багатьох регіонів Луганської області й наші сусіди росіяни. На площі біля районного Будинку культури яскравими осінніми барвами палахкотіла виставка народної творчості, представлена всіма сільськими радами району.

Досягнуто домовленості з керівництвом Чертковського району про проведення нинішнього року фестивалю безпосередньо на вулиці Дружби народів. Ідею цю підтримав голова Луганської облдержадміністрації О. Антипов і голова обласної ради В. Голенко, і фестиваль було внесено до плану обласних заходів.

Почесні громадяни Міловського району – керівник корпорації «Укравтодор» В. Демішкан і депутат Луганської обласної ради С. Рекіянов сприяли тому, що цьогоріч буде виконано роботи з ремонту дорожнього покриття на вулиці Дружби народів. Виявила інтерес до участі на паях у проведенні цих робіт і адміністрація Чертковського району.

Визначною подією в культурному житті району стало видання музичної збірки «Материнська земля» міловського композитора, директора школи мистецтв В. Рибалки. Ці твори виконують хорові колективи трьох областей.

Завдяки нашій спільній роботі вийшла друком книга «Баллада о стрелецкой лошади» про історію Стрілецького кінного заводу, унікальну породу коней, виведену у ньому, а також створено сприятливіший для наших мешканців прикордонний режим у зоні селищ Мілове і Чертково, збільшено кількість пунктів пропуску перетину кордону, розв'язано проблему мешканців села Зоринівки з водопостачання з території Росії та навчання дітей у російських школах.

Така практика роботи знаходить розуміння й підтримку наших виборців і сприяє зміцненню добросусідських відносин між мешканцями двох районів України та Росії.

Автор: Сергій СОКОЛОВ

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня Сьогодні, 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії Вчора, 23 квітня

Знайти в США зброю для України на всю суму допомоги ЗСУ може бути проблемою – посол Вчора, 23 квітня

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами Вчора, 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку Вчора, 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України Вчора, 23 квітня

Тонкощі використання клейових сумішей для армування плит пінополістиролу Вчора, 23 квітня

Союзники назвали дату нової зустрічі щодо зброї для ЗСУ у форматі "Рамштайн" 22 квітня

Кулеба розказав міністрам ЄС, що ще є можливість запобігти гіршим сценаріям 22 квітня

Норвегія приєднається до ініціативи з забезпечення України засобами ППО 22 квітня