передплата Українською | In English

№8, квітень 2008

"Дім без господаря"

Поділитися:

18 квітня – День пам’яток історії та культури

Під таким заголовком у січневому номері «Віча» було опубліковано добірку матеріалів, зокрема й інтерв’ю з владикою Чернігівським і Ніжинським Амвросієм «Держава має прислухатися до голосу Церкви». А невдовзі до редакції надійшов лист, підписаний керівництвом Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Нарікань у підписантів чимало. Головне: «матеріал підготовлений тенденційно». Адресати підготували й спростування. Останнє цікаве тим, що нічого, фактично, не спростовує, а є реплікою, висловленням власного бачення проблемних відносин між церквою та державою. А бачень, як відомо, стільки ж, скільки очей. Та все ж проаналізуймо декілька положень. Передусім автори вказують на недбале користування церквою пам’ятками культури. Наводять низку прикрих фактів. І це дуже сумно. Однак, на мою тенденційну думку, з цього випливає лише те, що церкві потрібно допомогти освоїти адекватні способи користування пам’ятками культури. Можливо, провести й культурологічний лікнеп. Пояснити, чому не можна переробляти вікна та ґанки або ж удосконалювати живопис. Автори листа обурені використанням у древніх храмах свічок, коптять, мовляв, а тому — заборонити. За цією ж логікою треба викорінити й традицію прикладатися до святих ікон. Якщо користування свічками шкодить храму, то варто не забороняти ними користуватися, а віднайти державні чи недержавні кошти й створити безпечні свічки. І якщо адміністрація заповідника цього не робить, то це докір їй, бо вона не виконує покладену на неї державну місію, адже дбання про культуру — функція не поліцейська, а творча.

Далі спростувальники полемізують із владикою. Зокрема, пишуть, що в печерах на Болдиних горах «залишків» святих (сподіваємося, що автори мають на увазі все ж не «залишки», а останки) не виявлено. (Цікаво, хотів би знати, чим кістки святих відрізняються од кісток грішників?) Пишуть, що храми передані в «користування», а не в оренду. (Що, до речі, те саме, бо оренда — надання права користування.) І наголошують: ми служимо «збереженню» пам’яток культури, а не «руйнуванню», як дехто безапеляційно каже. Це чудово, дуже чудово, панове адміністратори. Біда лише в тім, що культура — це не труп Ілліча, котрий треба охороняти від масних пальців. Культура хоче жити.

 

З повагою, Валентин БУШАНСЬКИЙ.

Коментарі

Заповніть поля відмічені червоним!

Додати коментар

Увійдіть в систему, використовуючи аккаунт соціальної мережі:
Коментар:

Поля відмічені *(зірочкою) обов'язкові для заповнення.

Плакат - брат барикад

Останні новини

МЗС: Україна зробить все можливе для розслідування смерті Шишова Вчора, 03 серпня

Зеленський підписав два ключові для судової реформи закони Вчора, 03 серпня

Міністри ЄС закликали Київ розслідувати смерть білоруса Шишова Вчора, 03 серпня

Орбан звинуватив Єврокомісію в "тиску" і "втручанні" після звіту щодо верховенства права Вчора, 03 серпня

Німеччина не закриє "Північний потік-2", навіть якщо РФ скористається ним як зброєю – медіа 02 серпня

Новини 2 серпня: нова найбагатша людина, звільнення у "Нафтогазі" 02 серпня

Кулеба закликав Захід визначити чітку дорожню карту вступу України до НАТО та ЄС 02 серпня

Київ запустить електронну форму для замовлення спецперепусток у транспорт 02 серпня

Анонс: 3 серпня відбудеться експертна дискусія на тему "Реформа корпоративного управління 2.0: криза чи нова сторінка" 02 серпня

Шмигаль: на сьогодні є вже понад 25 інвесторів, які хочуть скористатися законом про "інвест-нянь" 31 липня