№8, квітень 2008

«Еволюція влади»«Еволюція влади»

Літопис суверенної держави

Історія держави повинна бути об’єктивною. Саме така думка домінувала під час презентації колективного доробку – книжки «Еволюція влади» в редакції газети Верховної Ради «Голос України».

 

Традиції розпуску парламенту

Король Англії Карл І двічі успішно розпускав парламент (у 1625 і 1626 роках). У 1640-му скликані втретє парламентарії, коли їм пригрозили розпуском, вирішили проявити стриманість... І розпочалася громадянська війна. У ній не поталанило ні монарху, ні парламентаріям. Бо вже 6 грудня 1648 року зять Олівера Кромвеля Генрі Айртон провів «чищення» палати громад і зажадав суду над королем. 19 травня 1649-го Англію проголошено республікою, Кромвель став членом державної ради, а потім – її головою. 25 червня 1650 року – головнокомандувачем. А 20 квітня 1653-го розігнав й «охвістя» парламенту, до якого колись обирався.

Друге, доповнене, видання літопису новітньої історії України 1991– 2007 років у жодному разі не є науковою працею, наголосив її співавтор, головний редактор «Голосу України» Анатолій Горлов. Передусім це журналістські публікації, які відзначаються об’єктивністю матеріалу та достовірністю історичних фактів. Вони пройшли своєрідну апробацію на шпальтах газети під однойменною рубрикою, тож усі дійові особи описаних подій мали змогу заперечувати чи оскаржувати інформацію, якби вона була неправдивою. Що ж до читачів, то вони у листах дякували за ці матеріали, розповідали, що зберігають вирізки, які часто стають у пригоді. А ось учителі зізнавалися, що на уроках використовують «Еволюцію влади» як посібник із новітньої історії. Було б непогано, аби й дійові особи (а це колишні та чинні президенти, голови Верховної Ради, прем’єр-міністри) гортали сторінки цього видання та бачили, як трансформувалися, іноді навіть до діаметрально протилежних, їхні думки.

На адресу журналістів пролунало чимало добрих слів, а також побажання не зупинятися на досягнутому – продовжувати дослідження, адже еволюція влади триває.

Володимир Литвин, Голова Верховної Ради України четвертого скликання:

– Я ретельно відстежував публікації у рубриці «Еволюція влади» і відкладав їх в архів. Відтепер посилатимуся на книжку. До честі авторів те, що вони, творячи літопис суверенної держави, були об’єктивні, не демонстрували власних політичних уподобань. Аж ніяк не завжди і не всім журналістам це вдається.

Книжка «Еволюція влади» – гарний фактологічний матеріал для дослідників. На превеликий жаль, попри весь масив інформації, яка супроводжує постновітню історію України, матеріали нині практично не відкладаються в архівах.

Тож виданий літопис постновітньої історії держави буде затребуваний у системі вищої школи, багато цікавого тут знайдуть для себе і політики, і ті, хто сьогодні при владі.

Ігор ЛубЧенко, голова Національної спілки журналістів:

– Не за горами той час, коли політики пересмикуватимуть постновітню історію, так, як нині це робиться з новітньою. Саме тоді книжка «Еволюція влади» знадобиться особливо, бо зібрані в ній факти максимально неупереджені та об’єктивні. Як на мене, то у виданні варто було б додати коментарі головних дійових осіб, щоб вони пояснили, чому за певних обставин учинили саме так. Переконаний, що книжку з цікавістю читатимуть студенти історичних факультетів, аспіранти, політологи.

Автор: Віктор КОРНІЮК

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Конгрес США хоче дозволити конфіскацію активів РФ та змусити Байдена розширити санкції – посол Вчора, 18 квітня

Партія проукраїнського прем’єра виграла вибори у Хорватії, дещо втративши позиції Вчора, 18 квітня

Глава Міноборони Німеччини: Україна все ще може перемогти у війні проти РФ Вчора, 18 квітня

Саміт ЄС підтримав термінову доставку засобів ППО в Україну Вчора, 18 квітня

Новий проєкт допомоги США, Берлін шукає ППО Україні, війська РФ йдуть з Карабаху: новини дня Вчора, 18 квітня

Байден підтримав пропозицію Джонсона щодо фінансування України Вчора, 18 квітня

Зеленський – лідерам ЄС: Наше небо і небо сусідів заслуговує на однакову безпеку Вчора, 18 квітня

Столтенберг закликає членів НАТО давати зброю Україні замість витрачати 2% ВВП на оборону 17 квітня

Столтенберг анонсував засідання Ради Україна-НАТО 19 квітня 17 квітня

Столтенберг підтверджує: у НАТО достатньо систем ППО, аби передати частину Україні 17 квітня