№5, березень 2008

Хліба й троянд!Хліба й троянд!

Хліба й миру!

8 Березня – Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир ООН

Уже майже століття дата 8 Березня асоціюється з Міжнародним жіночим днем, а з 1975 року – і з Міжнародним днем боротьби за права жінок і міжнародний мир ООН. Проте історія його виникнення сягає ще часів Великої французької революції, під час якої паризькі жінки вимагали для себе «свободи, рівності й можливості об’єднуватись». А 8 березня 1857 року в Нью-Йорку масову акцію протесту провели робітниці текстильної промисловості, добиваючись скорочення тривалості робочого дня й покращення умов праці. Два роки по тому американки створили першу в США «жіночу профспілку». 1908-го 15 тисяч нью-йоркських жінок, того ж таки 8 березня, виступили з протестом проти загибелі на одній із фабрик 128 осіб (переважно емігранток з Італії та Ізраїлю), спричиненої жахливими умовами виробництва. Вигукуючи гасло «Хліба й троянд!», страйкарки вимагали поліпшення умов праці («хліба»), а також «троянд» – для щасливішого життя.

З огляду на збільшення ролі жіноцтва в країні, уряд США оголосив 1908 року про щорічне святкування останньої неділі лютого Національного жіночого дня. В Європі цю ідею підхопила німецька соціалістка Клара Цеткін, котра запропонувала на Другій міжнародній соціалістичній жіночій конференції в Копенгагені 27 серпня 1910-го запровадити День боротьби за права жінок. Проте точну дату святкування тоді не затвердили. Тому наступного року в Німеччині, Данії, Австрії та Швейцарії свято відзначали по-різному – починаючи з 2 березня й завершуючи 12 травня.

Цілком інакша ситуація склалася в Росії. 23 лютого 1917 року в Петрограді відбулися жіночі демонстрації під гаслами «Хліба й миру!», а наступного дня до страйку, який вже 27 лютого переріс у збройне повстання, приєдналися робітники Путиловського заводу. Після цього цар Микола ІІ зрікся престолу, а Тимчасовий уряд гарантував жінкам надання виборчого права. Для відзначення початку Великої Жовтневої революції російська феміністка О. Коллонтай запропонувала Леніну зробити 8 березня офіційним святом у «державі робітників і селян» (адже за новим григоріанським календарем 23 лютого старого стилю припадало на 8 березня). Проте лише починаючи з 1965-го цей день у СРСР став неробочим.

Під впливом Радянського Союзу та феміністського руху, що поступово охопив увесь світ, ООН оголосила 1975 рік Міжнародним роком жінок, а 8 Березня – Міжнародним жіночим днем. 1976–1985 рр. пройшли під знаком Міжнародного десятиріччя жінок. У 1977-му ГА ООН прийняла резолюцію, у котрій запропонувала всім державам відповідно до їхніх звичаїв і традицій щороку відзначати 8 березня як «День боротьби за права жінок та мир ООН». Відтоді Генеральний секретар ООН кожного 8 Березня звертається до жіноцтва всієї планети з промовою. Міжнародний жіночий день 2008 року за ініціативою ГА ООН проходить під гаслом «Належне фінансування – запорука гендерної рівності», тим самим спрямовуючи зусилля країн світу на боротьбу з неписемністю, наругою над жінками та встановленням еквівалентних розмірів заробітної плати для сильної та слабкої статі.

Автор: Юлія ЦИРФА

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Дуда: Інциденти з ракетами РФ у повітряному просторі НАТО загрожують ширшою війною Сьогодні, 26 квітня

У Польщі хочуть змінити правила прихистку для українців із простроченими документами Сьогодні, 26 квітня

Зеленський назвав "Рамштайну" життєво важливі пріоритети для успіху України Сьогодні, 26 квітня

В ЄС погрожують ухилянтам, очікування від допомоги США, "атака" дронів на Білорусь: новини дня Сьогодні, 26 квітня

Туск назвав дату перестановок в уряді у зв'язку з європейськими виборами Сьогодні, 26 квітня

У Польщі кажуть, що готові допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку Вчора, 25 квітня

Глава МЗС Польщі: Росія бреше про польські плани анексувати частину України Вчора, 25 квітня

Євродепутати просять владу Австрії вплинути на Raiffeisen щодо його бізнесу в Росії Вчора, 25 квітня

Макрон захищає свою позицію про створення "стратегічної двозначності" для Росії Вчора, 25 квітня

Білий дім визнав, що через затримку з допомогою Україна втратила Авдіївку Вчора, 25 квітня