№3, лютий 2006

Мінливі рамки дружби

Від риторики про “полных дураков” за Затуліним до “деревенщины” за Івановим

Навігаційно-гідрографічні об'єкти України за законом не можуть бути віддані в оренду, бо саме Україна несе відповідальність за безпеку судноплавства в межах кордонів держави. Не можуть, але – були, і не в оренду, а просто на знак дружби з Росією. Саме так можна розцінити 14-річне володіння Чорноморським флотом РФ об'єктами гідрографії України. І не лише ними. Сьогодні Росія утримує близько 80 таких об'єктів уздовж Чорноморського узбережжя.




Гідрографія – наука, що вивчає судноплавні траси, форми ложа океанів, морів, озер, річок, каналів тощо. Крім того, її завданням є розробка способів покращення судноплавних шляхів. Існує також гідрографічна служба, що гарантує безпеку судноплавства в океанах, морях, озерах, водоймах, річках. Організована вона в усіх країнах світу, які мають морський або річковий флот. До об'єктів гідрографії належать маяки, сигнальні вогні, огороджувальні знаки на каналах і фарватерах.

Родоначальником маяків вважається Александрійський маяк на острові Фірос зі статуєю Посейдона на башті. Упродовж півтори тисячі років він навіть належав до семи див світу, доки його не зруйнував землетрус 1326 року. Не поступався шаною та людським захопленням і його не менш знаменитий побратим – Родоський колос бога Геліоса, теж зруйнований землетрусом у 285 році до н. е. Вихід до Чорного моря слов'ян, дружин Київської Русі й козацтва підкріплювали сигнальні вогні та маяки, чимало з яких поставили тут ще давні греки.

Нині в нашій державі більш як 100 маяків, понад 20 лише кримських азово-чорноморських маяків – вічних провідників і священної сторожі наших водних просторів.

Найстаріші – Херсонеський, Тарханкутський, Інкерманський, Єнікальський, Кінбурнський, Тендрівський, як і кожен наступний із них, після спорудження освячені на "богоугоднеє діло забезпечення безпеки мореплавання і збереження життів мандрівних і подорожуючих православних християн"...


Де ще у світі міждержавна угода про базування чужого військового флоту могла б бути підкріплена не обчисленнями площ об'єктів оренди та відповідними за них фінансовими розрахунками, а домовленістю про дружбу? Виходить, з іншими ми дружили просто так, а з росіянами – за повне хазяйнування на нашій землі. Від принад цієї дружби й у цивільних давно оскома, що ж до наших військових моряків, то треба вклонитися цим мужнім чоловікам за надлюдське терпіння. Це їм після "братського розподілу" радянського Чорноморського флоту дісталося 20 відсотків кораблів, а точніше – гора металобрухту. Це їх цілковито залишили без флотської інфраструктури. Натомість росіянам дісталося стільки зайвих приміщень, що на умовах суборенди вони здавали їх усі роки нашим підприємцям. Під дахом ЧФ РФ лише в Севастополі нині 200 таких підприємств. Цю цифру нещодавно оприлюднили самі місцеві бізнесмени, ухвалюючи в рамках "круглого столу" звернення до Президента з проханням дозволити й надалі орендувати в росіян своє, національне, аби тільки не постраждав їхній бізнес.

Договір про дружбу гикнувся нам відкриттям у Севастополі філій російських вищих навчальних закладів, що роками працювали без ліцензій;

створенням фондів на зразок "Крим-Севастополь", "Москва-Севастополь" тощо, котрі й досі фінансують усі антиукраїнські заходи та чимало друкованих ЗМІ;

підручниками без державних грифів у севастопольських школах, завезеними з Росії;

поповненням бібліотечних фондів міста літературою аж ніяк не дружнього змісту;

передачею Московському патріархату відновленого за кошти Київської держадміністрації Херсонеського собору Св. Володимира – всього не перелічити.

У рамках тієї ж "дружби" ще кілька років тому містом крокував патруль ЧФ РФ, котрий міг заарештувати вояка ВМСУ. А морські піхотинці ЧФ РФ могли "боротися" з "терористами" у кримському лісі (біля поселення Алсу) без жодного погодження не лише з державною, а й з місцевою владою. Хазяйнували, як хотіли, цілих 14 років. Та що там якісь маяки порівняно із заповідними землями Південнобережжя Криму, що скуповувалися за безцінь!?

Як після цього росіянам оцінити нашу рішучість у боротьбі за обшарпані, напівзруйновані, пограбовані об'єкти гідрографії?

Депутат російської Держдуми Костянтин Затулін також не може осягнути великодержавним розумом, чому 14 років поспіль у нас чинилося беззаконня, а зараз ми згадали, що таки маємо Закон. Кілька днів тому з телестудії "5 канала" він роздратовано кинув запитання, здавалося, усьому народові України: "Вы что хотите сказать, что до этого Украиной правили полные дураки?"

Напевне, з цього запитання нам варто було б починати наводити лад у власній домівці одразу після президентських виборів, а ми тільки тепер спроквола почали ворушитися.

14 січня лідер всеукраїнської молодіжної організації "Студентське братство" Олег Яценко та кандидат технічних наук, працівник маяка, розташованого на мисі Сарич, Юрій Лещенко відвідали Севастополь, де зустрілися з представниками місцевих ЗМІ.

Обговорювали неправомірність утримування українських навігаційних об'єктів Чорноморським флотом РФ та неправильне тлумачення останніх подій деякими вітчизняними й російськими друкованими та електронними ЗМІ. Крім того, вони мали довести до широкого загалу рішення судів про приналежність усіх об'єктів навігації Україні й неможливість, згідно із законом, передачі їх в оренду.

Юрій Іванович Лещенко почав розмову з нагадування про заяви Росії у 1996-му, а потім у 1998 році, що вона не несе відповідальності за безпеку судноплавства в межах кордонів України. Він також зазначив, посилаючись на запити та відповіді на них з Міністерства транспорту України, СБУ й інших відомств держави, що у Криму немає жодного об'єкта, який використовується ЧФ РФ на правах оренди. Ціна таких невідповідностей сьогодні – щорічна втрата державою близько 3 мільярдів доларів.

Усі суди на відшкодування об'єктів навігації Міністерство транспорту України виграло. Росіяни ж щодня нагадують нам: гратися з озброєним людом не варто. Усі наші суди 17 січня російський міністр оборони РФ пан Іванов назвав "деревенскими", і виконувати їхні рішення, схоже, ніхто в Росії не збирається.

Із багатьох маяків, котрі утримуються незаконно, вже винесено обладнання, що містить цінні метали. Натомість улітку будівлі на їхніх територіях перетворюються на бази відпочинку зі встановленням там ліжок та інших предметів побуту для відпочивальників.

Працюють на маяках громадяни України. Дехто з них мешкає там тимчасово, працюючи вахтовим способом, хтось – постійно. Російські командири примудрилися навіть брати з наших громадян квартплату. Неслухняним вимикали світло. Юрій Лещенко сам пройшов через таку процедуру покарання. На прес-конференції він передав журналістам досить цікавий документ – наказ №34 від 16 березня 1999 року командира військової частини 49385 капітана 2-го рангу А. Дуки, де той наказує вимкнути світло "жильцам, имеющим задолженность свыше шести месяцев", та ще й відправити документи до Балаклавського суду "на принудительное взыскание задолженности".

І будьте певні, й світло пану Лещенку вимкнули, й гроші через суд відшкодували. Неправомірність тих учинків російських військових він доводив у судах роками. І таки довів, треба віддати належне.

Коли я пишу цей матеріал (січень ц. р.), на мисі Сарич снують морські піхотинці Росії. На інших об'єктах навігаційно-гідрографічної служби, зокрема поблизу Генічеська, російська сторона також посилила охорону. Україна опрацьовує тактику вилучення своїх об'єктів навігації та шле Росії ноти протесту, нагадуючи про право денонсації базової угоди. У відповідь Росія погрожує денонсацією угоди про приєднання Криму до України. Тим часом український політикум, попри всі державні негаразди, чубиться за владу.

А слід згуртуватися, бодай у скрутні для держави часи, адже риторика Затуліна стосовно "цілковитих дурнів" може стати актуальною ще на 14 років.

Автор: Лідія СТЕПКО

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Прем’єр: Україна домовилася з ЄС про пріоритетний скринінг законодавства у сфері агрополітики Сьогодні, 29 березня

Рада Україна-НАТО зібралась у Брюсселі через останні удари РФ по інфраструктурі Сьогодні, 29 березня

Зеленський розповів про розмову зі спікером Палати представників США Джонсоном Сьогодні, 29 березня

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Вчора, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Вчора, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Вчора, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Вчора, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Вчора, 28 березня

Чехія виділить кошти на свою ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України Вчора, 28 березня

ЄС розблокував пільги для України, Косово йде в Раду Європи, "коаліція бронетехніки": новини дня Вчора, 28 березня