№24, грудень 2007

Нетиповий генерал

20 грудня – День міліції

49-річний генерал-майор міліції Василь ПолІщук родом з Вінниччини. Службу в органах внутрішніх справ розпочав у 1981 році державтоінспектором у ДАІ Вінницької області. 1994 року у Москві закінчив Академію внутрішніх справ МВС Російської Федерації. 1997-го очолив обласну Державтоінспекцію. Через шість років потому призначений на посаду заступника начальника УМВС, начальником міліції громадської безпеки УМВС Вінницької області. У серпні 2007 року йому присвоєно звання генерал-майора міліції. Було обрано депутатом Вінницької обласної ради двох скликань.

 

80 посад дільничних міліціонерів запроваджено додатково нинішнього року на Вінниччині. Тепер на території 690 сільських і селищних рад області права й свободи громадян захищають майже 600 дільничних. Уже наступного року планують мати посади дільничних при кожній сільраді. Із 300 автомобілів, придбаних у 2007-му для вінницьких міліціонерів, більшість передано в розпорядження сільських «шерифів».

– Нетиповий міліціонер, – так висловився про Василя Поліщука один з обласних чиновників і розповів, як генерал «навантажив» дільничних додатковими обов'язками: у разі необхідності надавати людям допомогу в непередбачених побутових ситуаціях – відвезти на службовому авто хворого до лікарні, пасажира, який спізнюється на поїзд чи автобус, ветерана – до магазину... Здавалося б, дрібниці, але з них складається авторитет міліціонера зокрема й міліції загалом. Про таку «дрібницю» люди пам'ятатимуть і згадуватимуть роками... Так воно і є.

За більш як 25 років служби в міліції незалежно від звання й посади нинішній начальник міліції Вінниччини був і залишається насамперед порядною людиною. Саме тому його кандидатура на посаду начальника УМВС області не викликала заперечень у жодної з політичних сил регіону.

Заступімося за самотніх!

«Нетиповість» начальника міліції Вінниччини певною мірою позначається на ще одній його ініціативі. Генерал звернувся з пропозицією до керівництва області, а також до очільників усіх структур, покликаних опікуватися ветеранами, самотніми людьми похилого віку, спільними зусиллями захистити їх від злочинного світу.

Найбільше злочинів проти ветеранів зареєстровано у Бершадському районі (358), Козятинському (350), Гайсинському (327), Жмеринському (312), більш як по дві сотні таких злочинів зафіксовано в Немирівському та Хмільницькому районах.

– Не минає жодного дня, щоб у зведеннях не було повідомлень про злочинні посягання на життя людей похилого віку, – каже Василь Поліщук. – Здебільшого на них нападають у їхніх же оселях. Такі злочини стають дедалі жорстокішими. В обласному центрі, для прикладу, злочинці протягом трьох місяців утримували 84-річну бабусю під замком та в цілковитій ізоляції. Після чого на підставі документів психоневрологічної лікарні й територіального центру самотніх непрацездатних громадян помістили її у психоневрологічний інтернат. Будинок старенької злочинці переоформили на себе. Декілька років тому у Вінниці правоохоронці викрили злочинне угруповання у складі п'яти осіб. Вони скоїли вбивства чотирьох самотніх престарілих і стали власниками їхніх квартир.

Про необхідність гуртом стати на захист життя самотніх людей похилого віку генерал Поліщук говорив у своєму виступі на сесії облради. Він зазначив, що дільничні міліціонери склали списки самотніх громадян, які найбільше потребують і соціального, і фізичного захисту. Провели з ними профілактичні бесіди з рекомендаціями стосовно власної безпеки. Начальник міліції запропонував активніше обмінюватися інформацією з правоохоронцями працівникам територіальних центрів з обслуговування одиноких. Таких центрів в області 36, у них працює 3 800 осіб. Вони могли б стати добровільними помічниками міліції у справі безпеки одиноких людей. Активніше мали б допомагати міліції в попередженні та профілактиці злочинів проти самотніх патронажні служби Товариства Червоного Хреста, органів праці та соціального захисту населення, охорони здоров'я, освіти, місцевого самоврядування.

– Проблема надзвичайно актуальна, – продовжує співрозмовник. – Тішить, що депутати також перейнялися нею і підтримали наші пропозиції. Наприклад, у Німеччині про чужу людину негайно повідомляють поліції. За нинішніх умов нам також стала б у пригоді така пильність. Умовно я називаю цю систему роботи «чужий у селі», – каже Василь Кіндратович. – І закликаю усіх не залишатися байдужими. Адже це в інтересах людей повідомити дільничного чи працівників сільради про появу в населеному пункті чужого транспортного засобу або невідомих осіб, які викликають певну підозру. Така інформація може врятувати життя самотній людині, запобігти крадіжкам чи іншим проявам злочинності стосовно будь-кого з громади.

Про те, як саме має здійснюватися робота дільничного з органами місцевого самоврядування, йшлося на спільних нарадах УМВС із сільськими й селищними головами. Ми вже двічі проводили такі зібрання, продовжує генерал. Користь від них уже в тому, що представники міліції й керівники територіальних громад зуміли обмінятися думками, вислухати один одного. Сподіваємося, після цього кожному дільничному органи влади нададуть приміщення для опорного пункту, наразі їх мають не всі. Там, де надали «дах» для дільничного, ще не всі робочі кімнати телефонізовано.

Рівень злочинності на Вінниччині в розрахунку на 10 тисяч населення нижчий за середньодержавний показник (по області – 37,8 злочину, по Україні – 51,5). Незважаючи на це, щорічно на території області реєструють близько 12–13 тисяч злочинів, більш як половина з них мають корисливо-майновий характер. Останнім часом спостерігається тенденція до їх зменшення (на 4,7%), в тому числі тяжких (на 19,6%).

Тим часом протягом кожних двох-трьох годин скоюється крадіжка, шести – квартирна крадіжка, восьми – пограбування, півтори доби – ДТП із смертю потерпілих, двох діб – незаконне заволодіння автотранспортом, трьох діб – розбійний напад, п'яти–шести діб – убивство.

Майже кожні п'ять годин співробітники міліції вилучають наркотики, чи не кожної доби – зброю.

Під час нашої розмови з генералом йому повідомили, що на прийом прийшов сільський голова із села Писарівка. «Це той район, де мене раніше обирали депутатом облради, – уточнив Василь Кіндратович і додав: – Люди продовжують звертатися по допомогу. Хіба я можу відмовити їм у цьому?»

Розкрито майже всі тяжкі злочини

– Як бачите, не все так добре, як нам того хотілося б, – продовжує генерал Василь Поліщук. – Але водночас хочу звернути увагу на дуже істотні факти. Як ніколи раніше, вінницька міліція отримала матеріальну підтримку від органів місцевої влади, а також від нашого міністерства. Майже 300 автомобілів, які придбали для нас протягом нинішнього року це, погодьтеся, чимало. Адже раніше за такий період надходило 10–15 авто. Загалом на реалізацію заходів програми з боротьби із злочинністю на рахунок УМВС області надійшло з початку року 3,1 мільйона гривень. Це кошти з місцевих та обласного бюджетів області.

Така підтримка дає можливість ефективніше працювати. «Ми удвічі збільшили наряди патрульної служби в обласному центрі, – продовжує розповідь головний міліціонер Вінниччини. – Щоденно виставляємо на патрулювання 20–25 патрульних машин. Оперативні групи чергують уночі і в районах. Давно переконалися, саме в цей час злочинний світ, як то кажуть, оживає. Удосконалили організаційно-штатну структуру підрозділів в обласному центрі. Керівництво МВС підтримало в цьому наші пропозиції. Тепер маємо у Вінниці повноцінні районні відділи міліції. Максимально збільшили їх штатну чисельність. У який спосіб? У першу чергу, за рахунок скорочення управлінського апарату.

За словами генерала, кадрова проблема дає про себе знати: в міліції майже не залишилося досвідчених ветеранів. Два роки тому в державі створили умови, за яких було матеріально дуже вигідно йти на пенсію. Ті, хто мав вислугу років, так і зробили. Міліцейські лави залишили найдосвідченіші правоохоронці. Молодому поколінню фактично нема в кого вчитися. Те, про що можна було б дізнатися від «аксакала», із підручника не почерпнеш.

– Незважаючи на це, позитивні результати, як видно з матеріалів, отриманих у Центрі зв'язків із громадськістю вашого управління, все одно очевидні.

– Я сказав би, маємо лише окремі позитивні результати. Нинішнього року нам удалося розкрити майже всі умисні вбивства. Розкрито всі 47 розбійних нападів, 31 тяжке тілесне ушкодження, що призвели до смертельних травм. Крім того, завершили роботу з розкриття шести резонансних убивств минулих років. Закінчили розслідування двох убивств на замовлення.

– Вінниччина – область аграрна, тут найбільше спиртових та цукрозаводів. Їхня продукція деколи стає предметом незаконних оборудок...

– На жаль, не завжди нам вдається відстежити та належно відпрацювати ринки збуту спирту та цукру, шляхи їх, незаконного вивезення за межі області й держави. Характерними для регіону стали також нові кримінальні прояви в аграрній сфері. Зокрема, почастішали випадки посягань на дорогі імпортні засоби захисту рослин, дефіцитні гербіциди, міндобрива та посівний матеріал. Раніше ми менше стикалися з цим. Затримали злочинну групу з Черкащини. Її члени вчинили розбійний напад на охорону сільгосппідприємства в селі Красносілка Гайсинського району і привласнили імпортні гербіциди на суму майже мільйон гривень. А в Бершадському районі викрали автомобіль із дорогим дефіцитним насінням цукрових буряків.

– Територією області проходить понад двісті кілометрів державного кордону з Молдовою й Придністров'ям. Ця обставина також позначається на специфіці роботи міліції.

– До речі, перед початком нашої розмови мені повідомили про затримання на кордоні з Придністров'ям двох автомобілів. Ними намагалися перевезти в нашу область 12 тонн свіжих огірків. Без будь-яких документів. Порушники кордону обминули пропускний пункт. Місцевість така, що зробити це неважко. Прикордонників на кожному метрі не поставиш. Такі «дірки» доводиться закривати постійно. Без спільних дій з прикордонниками та митниками на кордоні ми не мали б результативності в роботі. Найчастіше з названих країн до нас в обхід пунктів пропуску намагаються провезти м'ясо та м'ясопродукти. Нинішнього року затримано 160 тонн такого «добра». На затримане м'ясо та м'ясопродукти перевізники не мали необхідних документів, тому продукцію вилучили й утилізували. Затримували й спирт. Його, буває, переправляють навіть у човнах через Дністер. А ось контрабанда цигарок, здається, відійшла у минуле. Принаймні таких випадків стало набагато менше, ніж раніше.

Усе, що рухається

Генерал Василь Поліщук вніс ще одну пропозицію органам влади – про запровадження обов'язкової реєстрації усіх транспортних засобів незалежно від їхньої потужності та об'єму двигуна. «Прийняття такого рішення у компетенції виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, – каже співрозмовник, – тому я звернувся з листом до голови облдержадміністрації Олександра Домбровського, а також вніс аналогічну пропозицію на сесії облради. Тепер чекаємо реакції на неї.»

– Мопедами та скутерами керують переважно неповнолітні, – каже Василь Кіндратович. – Вони недостатньо знають Правила дорожнього руху, не мають досвіду управління транспортом. Реєстрація таких транспортних засобів дасть можливість не лише забезпечити їх облік, чого нині практично не існує, а й контролювати їхній технічний стан, проводити профілактичну роботу з власниками цих транспортних засобів. Механізм їх реєстрації передбачено в законі «Про дорожній рух». Він нам відомий. Тому з цим проблеми не буде. Так само не сумніваємося, що влада підтримає нашу пропозицію.

Кількість ДТП на території області зросла порівняно з минулим роком на 4,1 відсотка. Під час аварій 169 осіб загинуло, це також більше минулорічного показника на 72,4 відсотка, та 845 травмовано (проти минулого року на 7,2 відсотка більше).

258 аварій скоєно водіями мопедів та мотоциклів, в 1,2 разу більше, ніж торік. 22 потерпілі загинули.

Ми ще звернулися до обласного управління освіти, щоб запровадити вивчення Правил дорожнього руху учнями не лише старших, а й молодших класів. Варто поновити на територіях шкіл майданчики безпеки дорожнього руху. До речі, у школах обласного центру чергують міліціонери. До того ж лише офіцери з вищою освітою. За погодженням із міською владою частково таке патрулювання оплачується з бюджету міста. Нині вирішується питання про запровадження чергування міліціонерів у вищих навчальних закладах. Міська влада взяла до уваги прохання УМВС про заборону встановлення поблизу шкіл торговельних кіосків із продажу тютюнових виробів. Поки що проблемою залишається забезпечення громадського порядку в розважальних закладах. В одному з них нинішнього року скоєно вбивство студента. І це тоді, коли в закладі в той час перебували представники служби приватної охорони. Але ні вони, ні керівництво закладу не запобігли скоєнню тяжкого злочину й міліцію не покликали на допомогу. Тому УМВС пропонує під час видачі дозволів на відкриття розважальних клубів чи закладів харчування вимагати від їхніх власників гарантувати безпеку відвідувачам.

Як стверджує генерал Василь Поліщук, в обласному центрі є щонайменше 15 місць, у яких конче необхідно встановити камери відеоспостереження з метою дистанційного контролю за об'єктами, де завжди гуртується молодь. За попередніми підрахунками, на здійснення таких робіт потрібно близько 160 тисяч гривень. Керівник міліції розраховує на підтримку влади і в цьому питанні.

Автор: Віктор СКРИПНИК

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

В ЄС погрожують ухилянтам, очікування від допомоги США, "атака" дронів на Білорусь: новини дня Сьогодні, 26 квітня

Туск назвав дату перестановок в уряді у зв'язку з європейськими виборами Сьогодні, 26 квітня

У Польщі кажуть, що готові допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку Вчора, 25 квітня

Глава МЗС Польщі: Росія бреше про польські плани анексувати частину України Вчора, 25 квітня

Євродепутати просять владу Австрії вплинути на Raiffeisen щодо його бізнесу в Росії Вчора, 25 квітня

Макрон захищає свою позицію про створення "стратегічної двозначності" для Росії Вчора, 25 квітня

Білий дім визнав, що через затримку з допомогою Україна втратила Авдіївку Вчора, 25 квітня

Голова МЗС: Лише військової допомоги США недостатньо для перемоги над Росією 24 квітня

Глава Пентагону поговорив з грецьким колегою на тлі публікацій про тиск щодо Patriot для Києва 24 квітня

Держдеп США згадав телемарафон у звіті щодо порушень прав людини 24 квітня