передплата Українською | In English

№24, грудень 2007

Опалювальний сезон... Славімо його, поки не пізно

Поділитися:

Чи то глобальне потепління, чи то Бог, який береже дурнів і п'яниць, зглянувся, але в Україні наразі тепло, і температура батарей нікого особливо не турбує. Поки що увага співвітчизників прикута до коаліційних переговорів та інших не менш хвилюючих подій. А тим часом опалювальний сезон триває.
Заступник міністра житлово-комунального господарства Олександр БІлЯнський, поділився враженнями від поїздки до Латвії, де українська делегація запозичувала досвід ведення житлово-комунального господарства.

– Особливих успіхів у Латвії не побачив, що мене навіть трохи засмутило. Вважав, що прибалти нас сильно випередили, а з'ясувалося – ні. Усі посилаються на Естонію, де багато зроблено для розвитку комунального господарства країни. Хоча партія, яка все це запровадила, вибори програла.

 Перше враження, що житловики Латвії трохи заплутались. У них є те, чого, слава Богу, немає в нас – закон про реституцію (повернення колишнім власникам станом на 1939 рік їхнього нерухомого майна). Повертають не лише будинки, а й землі, на яких 1939 року був пустир, а тепер, приміром, стоїть великий будинок. Мешканці такого житла цілковито залежать від примх приватного власника, адже квартплату встановлює він, а не місцева адміністрація.

Щодо іншого: картина майже така, як у нас – пострадянська. Але в реформуванні нормативної бази, на мій погляд, Україна попереду.

Звичайно, стан житлово-комунальних господарств на місцях передусім залежить від керівника. Наприклад, у місті Цесіс запроваджено принцип ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирних будинків), там працюють керуючі компанії й господарство вже на нових рейках. А от у місті-порті Вентспілсі з великим міським бюджетом, навпаки, ніхто нічого не зробив – традиції радянського господарювання там панують понині. Усе, чого не вистачає для обслуговування комунальних мереж, береться з міського бюджету. Рига, яка також має досить багатий міський бюджет, особливих реформ не запроваджує. Разюче відрізняється тільки заробітна плата латвійських робітників комунальних господарств – зарплата двірника еквівалентна 5 тисячам гривень. Але водночас 30 відсотків двірників у них не вистачає. Для порівняння: середня заробітна плата працівників ЖЕКів України становить 814 гривень, у Києві – 1447 гривень. Тож не дивно, що в нас брак кадрів ще більший.

 Щодо якості роботи Міністерства житлово-комунального господарства, то на неї впливає досить значна перерва у роботі Верховної Ради. Ми підготували низку нормативних документів щодо вдосконалення роботи комунального господарства, але нікуди їх було направити. Наприклад, зміни до закону про державні закупівлі, товари, роботи й послуги Верховна Рада V скликання прийняла на останньому засіданні, але Президент не підписав його і повернув у парламент. Нині ми маємо проводити тендер на закупівлю газу, але всі знають, що в Україні один постачальник газу. Та за чинним законом провести цей тендер необхідно, хоча зрозуміло, що з одного можна вибрати тільки одного. Проведення такого конкурсу – марне витрачання бюджетних коштів і часу.

 Основною проблемою залишаються хронічні неплатежі населення за комунальні послуги. Ми розуміємо, що вони низької якості, але й за них треба сплачувати. Гроші в потрібній кількості не надходять, та й не можуть надходити, навіть якщо всі оплатять борги, бо тарифи не покривають витрат. Міста різницю не дотують. Та оскільки заборгованості накопичуються, загалом задовільна підготовка житловиків до зими може обернутися відключенням тепла через несплату.

Автор: Катерина БАЛАБУЄВА

Коментарі

Заповніть поля відмічені червоним!

Додати коментар

Увійдіть в систему, використовуючи аккаунт соціальної мережі:
Коментар:

Поля відмічені *(зірочкою) обов'язкові для заповнення.

Плакат - брат барикад

Останні новини

МЗС: Україна зробить все можливе для розслідування смерті Шишова Вчора, 03 серпня

Зеленський підписав два ключові для судової реформи закони Вчора, 03 серпня

Міністри ЄС закликали Київ розслідувати смерть білоруса Шишова Вчора, 03 серпня

Орбан звинуватив Єврокомісію в "тиску" і "втручанні" після звіту щодо верховенства права Вчора, 03 серпня

Німеччина не закриє "Північний потік-2", навіть якщо РФ скористається ним як зброєю – медіа 02 серпня

Новини 2 серпня: нова найбагатша людина, звільнення у "Нафтогазі" 02 серпня

Кулеба закликав Захід визначити чітку дорожню карту вступу України до НАТО та ЄС 02 серпня

Київ запустить електронну форму для замовлення спецперепусток у транспорт 02 серпня

Анонс: 3 серпня відбудеться експертна дискусія на тему "Реформа корпоративного управління 2.0: криза чи нова сторінка" 02 серпня

Шмигаль: на сьогодні є вже понад 25 інвесторів, які хочуть скористатися законом про "інвест-нянь" 31 липня