№3, лютий 2006

Експеримент на Червоній горі

Як на вирубці посеред масиву букового лісу чай росте

Біля витоків закладання чайних плантацій на Закарпатті був і доктор біологічних наук професор Ужгородського національного університету Василь Комендар.

– У п'ятдесяті роки тепер уже минулого століття , – розповідає вчений, – за вказівкою Сталіна наукові установи Союзу РСР взялися за експерименти з вирощування тропічних і субтропічних рослин на півночі, а північних культур – на півдні.

1947 року в ботанічному саду Ужгородського державного університету розпочалися досліди із вирощування, акліматизації та інтродукції чайної рослини в екстремальних умовах. Для закладки плантації було обрано Червону гору поблизу Мукачевого. Там створили своєрідну базу для керівництва експериментом. Заклали й 10 опорних експериментальних ділянок. Виділили майже 8 тисяч гектарів земель, придатних для вирощування чаю, у передгірній ужгородсько-мукачівській смузі. Протягом 1950–1952 років ці роботи вела регіональна закарпатсько-молдавська експедиція з вивчення чайної рослини. Найвдалішим виявився експеримент на Червоній горі.

Чайна плантація на Червоній горі дивом збереглася впродовж майже шістдесяти років. Її площа – приблизно 2 гектари на вирубці посеред масиву букового лісу.

– Це справді безцінний генофонд чайної рослини, що акліматизована в екстремальних умовах, – вважає Василь Комендар. – Але тривалий час ділянка була без догляду. Якщо ситуацію не змінити, через кілька років уся робота вчених і вкладені кошти, а це кілька мільйонів карбованців, можуть піти прахом. Тому разом з колегами та однодумцями ми звернулися до керівних владних структур на предмет фінансування подальших наукових пошуків із вивчення біології адаптованої чайної рослини, її збереження та розмноження, а також створення нових плантацій. Знайшли порозуміння і з Мукачівським держлісгоспом, працівники якого опікуються чайною плантацією. Адже багато хто викопує рослини для пересадки на власних земельних ділянках, не розуміючи, що чайний кущ пересадки не витримує й гине. Разом з лісівниками ми готові вирощувати посадковий матеріал і реалізовувати всім тим, хто хоче мати чайний кущ на власній грядці.

А чайна плантація може стати ще й родзинкою для численних туристів краю, бо хто не захоче побачити це диво! Тим часом науковці кафедри ботаніки на основі чайної рослини вже розробили рецепт тонізуючого безалкогольного напою "Мукачівський замок". Професор – також автор іменного "Бальзаму Комендаря", що настояний на екологічно чистих гірських травах і має тонізуючі та лікувальні властивості для чоловічого здоров'я.

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Конгрес США хоче дозволити конфіскацію активів РФ та змусити Байдена розширити санкції – посол Вчора, 18 квітня

Партія проукраїнського прем’єра виграла вибори у Хорватії, дещо втративши позиції Вчора, 18 квітня

Глава Міноборони Німеччини: Україна все ще може перемогти у війні проти РФ Вчора, 18 квітня

Саміт ЄС підтримав термінову доставку засобів ППО в Україну Вчора, 18 квітня

Новий проєкт допомоги США, Берлін шукає ППО Україні, війська РФ йдуть з Карабаху: новини дня Вчора, 18 квітня

Байден підтримав пропозицію Джонсона щодо фінансування України Вчора, 18 квітня

Зеленський – лідерам ЄС: Наше небо і небо сусідів заслуговує на однакову безпеку Вчора, 18 квітня

Столтенберг закликає членів НАТО давати зброю Україні замість витрачати 2% ВВП на оборону 17 квітня

Столтенберг анонсував засідання Ради Україна-НАТО 19 квітня 17 квітня

Столтенберг підтверджує: у НАТО достатньо систем ППО, аби передати частину Україні 17 квітня