передплата Українською | In English

№3, лютий 2006

Експеримент на Червоній горі

Поділитися:

Як на вирубці посеред масиву букового лісу чай росте

Біля витоків закладання чайних плантацій на Закарпатті був і доктор біологічних наук професор Ужгородського національного університету Василь Комендар.

– У п'ятдесяті роки тепер уже минулого століття , – розповідає вчений, – за вказівкою Сталіна наукові установи Союзу РСР взялися за експерименти з вирощування тропічних і субтропічних рослин на півночі, а північних культур – на півдні.

1947 року в ботанічному саду Ужгородського державного університету розпочалися досліди із вирощування, акліматизації та інтродукції чайної рослини в екстремальних умовах. Для закладки плантації було обрано Червону гору поблизу Мукачевого. Там створили своєрідну базу для керівництва експериментом. Заклали й 10 опорних експериментальних ділянок. Виділили майже 8 тисяч гектарів земель, придатних для вирощування чаю, у передгірній ужгородсько-мукачівській смузі. Протягом 1950–1952 років ці роботи вела регіональна закарпатсько-молдавська експедиція з вивчення чайної рослини. Найвдалішим виявився експеримент на Червоній горі.

Чайна плантація на Червоній горі дивом збереглася впродовж майже шістдесяти років. Її площа – приблизно 2 гектари на вирубці посеред масиву букового лісу.

– Це справді безцінний генофонд чайної рослини, що акліматизована в екстремальних умовах, – вважає Василь Комендар. – Але тривалий час ділянка була без догляду. Якщо ситуацію не змінити, через кілька років уся робота вчених і вкладені кошти, а це кілька мільйонів карбованців, можуть піти прахом. Тому разом з колегами та однодумцями ми звернулися до керівних владних структур на предмет фінансування подальших наукових пошуків із вивчення біології адаптованої чайної рослини, її збереження та розмноження, а також створення нових плантацій. Знайшли порозуміння і з Мукачівським держлісгоспом, працівники якого опікуються чайною плантацією. Адже багато хто викопує рослини для пересадки на власних земельних ділянках, не розуміючи, що чайний кущ пересадки не витримує й гине. Разом з лісівниками ми готові вирощувати посадковий матеріал і реалізовувати всім тим, хто хоче мати чайний кущ на власній грядці.

А чайна плантація може стати ще й родзинкою для численних туристів краю, бо хто не захоче побачити це диво! Тим часом науковці кафедри ботаніки на основі чайної рослини вже розробили рецепт тонізуючого безалкогольного напою "Мукачівський замок". Професор – також автор іменного "Бальзаму Комендаря", що настояний на екологічно чистих гірських травах і має тонізуючі та лікувальні властивості для чоловічого здоров'я.

Коментарі

Заповніть поля відмічені червоним!

Додати коментар

Увійдіть в систему, використовуючи аккаунт соціальної мережі:
Коментар:

Поля відмічені *(зірочкою) обов'язкові для заповнення.

Плакат - брат барикад

Архів журналу Віче

Віче №12/2015 №12
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Ахметов "мінус", Косюк "плюс": Рада ухвалила податковий закон №5600 Вчора, 30 листопада

Новини 29 листопада: 7 нових послуг у "Дії", імпорт електроенергії з Білорусі Вчора, 30 листопада

Позов проти України на $4,5 млрд, генсек НАТО погрожує РФ, “Омікрон” скликав G7: головне за день 29 листопада

Парламент Швеції повторно обрав прем'єрку, яка пішла у відставку в перший день роботи 29 листопада

Посли G7 закликали уникнути ситуації відсутності директора у НАБУ 29 листопада

Як проросійський Земан намагається зупинити зміну влади Чехії 29 листопада

Новий штам вже у Європі, обстріл автобусу зі студентами, зміна влади у Чехії: головне за вихідні 28 листопада

Ненадходження від ДП, приватизація, соцзабезпечення: у KSE назвали фіскальні ризики бюджету 2022 28 листопада

Новини вихідних: рекордний ВВП, обвал криптовалют через новий штам коронавірусу 28 листопада

Берлін закликає Конгрес США не вводити санкції проти "Північного потоку-2" - Axios  28 листопада