№19, жовтень 2007

А тема реєстру виборців припала пилюкою

Результати позачергових виборів до Верховної Ради ще декілька тижнів не даватимуть спокійно спати новоспеченим народним депутатам, виснаженим членам ЦВК, суддям, бомбардованим скаргами про неправильний підрахунок і різноманітні порушення, Президентові, котрому новий парламент обере нового Прем'єр-міністра. За цими важливими подіями в тіні залишилося те, про що так довго говорили й так швидко забули політики. Ідеться про реєстр виборців.

Нагадаємо, його створення було однією з умов підписання Президентом, Прем'єр-міністром і Головою Верховної Ради домовленостей про проведення позачергових виборів. Окрім цього, з огляду на недосконалість передвиборчих списків, коаліцією проголошувалася теза «не буде реєстру – не буде чесних виборів». Тим часом дата народного волевиявлення наближалася і тема припала шаром пилюки. Актуальнішим стало питання про те, де для агітаційних роликів узяти симпатичну вагітну з пропискою в лісовій хатинці чи стривожену панянку, котра вперше за два роки пішла на ринок купити м'ясо.

Про те, яка доля чекає на Державний реєстр виборців після 1 жовтня, коли відповідний закон набуває чинності, розповіла нашому кореспондентові заступник голови Центральної виборчої комісії Жанна УСЕНКО-ЧОРНА.

До травня є час

– Жанно Іванівно, 22 лютого 2007 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про Державний реєстр виборців». Згідно з ним ЦВК уже 6 місяців має повноваження Розпорядника реєстру виборців. Яку роботу виконано за цей час і які терміни встановив Кабінет Міністрів для формування інформаційно-телекомунікаційної системи реєстру (ІТС)?

– На виконання статті 35 названого закону 5 вересня Кабінет Міністрів ухвалив розпорядження № 691, яким передбачено план заходів із створення ІТС реєстру. Згідно з ним роботи мають закінчитися 15 травня 2008 року.

– Для такого масштабного проекту потрібне значне фінансування. Яку суму виділено з Держбюджету?

– Поточного року ЦВК як Розпорядник реєстру має освоїти 14 мільйонів 220 тисяч гривень, що визначено у Законі «Про Державний бюджет на 2007 рік».

– Це вартість частини проекту чи загалом? Колишній голова ЦВК Ярослав Давидович казав, що на створення та щорічну підтримку реєстру виборців необхідно не менше 80 мільйонів гривень.

– Загалом на формування інформаційно-телекомунікаційної системи реєстру потрібно понад 74 мільйони гривень, а наявне фінансування – менше двадцяти відсотків. Кабмін подавав відповідний проект внесення змін до бюджету, проте Верховна Рада не підтримала ініціативу. Це спричинило гальмування робіт, оскільки без фінансування й відповідної нормативної бази, а саме порядку та строків формування ІТС реєстру, ЦВК не могла здійснювати заходи з її розбудови.

– Попри все, чи ЦВК як Розпорядник реєстру почала забезпечувати положення статті 35? Адже лише після створення ІТС можливе первинне наповнення баз даних.

– На своєму засіданні ЦВК затвердила технічні завдання на створення ІТС, а також проектно-кошторисну документацію, відповідно до плану заходів і згідно з рішенням Кабінету Міністрів.

Інформація
потребуватиме захисту

– У розмові з «Віче» представник Блоку «НУНС» у ЦВК Роман ЗвариЧ скептично оцінив можливість запровадження реєстру в першому кварталі наступного року. Він звернув увагу на відсутність належного технічного забезпечення: комп'ютерів, спеціальної апаратури, спеціальних кабелів, механізмів кодування й захисту інформації.

– Для формування телекомунікаційної мережі реєстру ми орендуватимемо канали зв'язку. Таку мережу в Україні майже створено. Наразі ВАТ «Укртелеком» прокладає відповідні канали зв'язку. Необхідно, щоб вони були всюди, де утворюватимуться органи ведення реєстру, а їхня пропускна здатність була відповідною. Завершення цієї ділянки робіт планується до кінця поточного року.

ЦВК виконує все від неї залежне згідно з Законом «Про Державний реєстр виборців». Але є проблема, наприклад, із утворенням служби Розпорядника реєстру, оскільки Кабінет Міністрів не прийняв постанову про віднесення певних категорій посад до рангів державної служби.  

Невирішеними залишаються питання практичного характеру – відсутність робочих площ, хоча ЦВК неодноразово зверталася до Кабміну з проханням виділити щонайменше 500 квадратних метрів для розміщення служби, в якій працюватимуть близько 45 осіб.

– У законі зазначено, що лише після виконання всіх пунктів статті 35 до реєстру почнуть вносити дані про виборців. Наскільки реально «наздоганяти час» і оперативно корегувати дані реєстру? Чи є небезпека того, що великий відсоток громадян може не бути врахований у реєстрі виборців, або він міститиме застарілі дані. Пам'ятаєте, Голова Верховної Ради Олександр Мороз навіть звертався до Генпрокуратури з приводу того, що майже 20 відсотків населення з правом голосу не змогли реалізувати його на цих виборах через помилки у списках.

– Природно, що зміни в структурі населення відбуваються. Це об'єктивний, процес, який ані від кого не залежить. Ясна річ, списки мають реагувати на ці зміни, актуалізуватися.

– Хочеться вірити в оперативність ЦВК. Скажіть, у якій формі перебувають нинішні списки виборців? Адже передбачається, що реєстр вестиметься в електронній формі як банк даних.

– Робочі групи обліку виборців складали списки і на паперових, і на електронних носіях. До речі, у електронному вигляді списки надавалися групам громадського контролю за складанням списків виборців, що значно спрощувало процес.

– Законом «Про Державний реєстр виборців» передбачено: партіям надаватиметься електронна копія бази даних. Чи є небезпека недобросовісного використання останніми цієї інформації, приміром, для махінацій із підписами на підтримку якогось референдуму?

– Переконана, буде вжито заходів із метою унеможливлення відтворення відповідних копій і захисту інформації. Знову ж таки, є вимоги закону щодо надання таких копій. І баланс плюсів і мінусів такого контролю має визначати законодавець. А ЦВК як правозастосовчий орган забезпечує виконання закону. 

 

Автор: Олексій СИЩУК

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Парламент Греції не зміг оголосити вотум недовіри уряду Сьогодні, 29 березня

Молдова не підтверджує дані про проліт ракет своєю територією під час удару РФ по Україні Сьогодні, 29 березня

Прем’єр Бельгії: Деякі євродепутати поширювали роспропаганду за гроші Сьогодні, 29 березня

1 млн снарядів навесні, новий пакет зброї з Німеччини, переговори з урядом Польщі: новини дня Сьогодні, 29 березня

Прем’єр: Україна домовилася з ЄС про пріоритетний скринінг законодавства у сфері агрополітики Сьогодні, 29 березня

Рада Україна-НАТО зібралась у Брюсселі через останні удари РФ по інфраструктурі Сьогодні, 29 березня

Зеленський розповів про розмову зі спікером Палати представників США Джонсоном Сьогодні, 29 березня

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Вчора, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Вчора, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Вчора, 28 березня