№19, жовтень 2007

Автомобіль як засіб масового нищенняАвтомобіль як засіб масового нищення

Перше, що спадає на думку, коли дізнаєшся статистику дорожньо-транспортних пригод в Україні, – це написати заповіт перед тим, як сісти за кермо автомобіля.

За вісім місяців нинішнього року загинуло 5 596 людей, торік ця цифра була меншою – 4 425. У країні з населенням 46 мільйонів осіб з початку року трапилося 38 445 ДТП із постраждалими, а кількість тих, після яких люди поїхали чи пішли своїми ногами додому, в ДАІ не вважають за необхідне оприлюднювати – навіщо людей лякати! Справді, і так страшно. З тисячі двохсот громадян України один постраждав у дорожньо-транспортній пригоді, яка могла статися не обов'язково за участі двох автомобілів. Часто страждають пішоходи просто на тротуарах і пішохідних переходах.

Нині й у нас мало кому спаде на думку перебігати дорогу в потоці машин на «червоний». Навіть вирушаючи на дозвільний сигнал світлофора, треба бути пильним, аби не опинитися під колесами автомобіля: розлючені безкінечним стоянням у «пробках» водії їдуть, не зважаючи ні на що.

Звинувачувати тільки водіїв у такій кількості ДТП було б нечесно. Мабуть, настав час, коли в Україні потрібно переглянути організацію дорожнього руху загалом.

Уведення з 1 січня 2008 року обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОЦВ), звичайно, не зменшить кількості дорожньо-транспортних пригод. Але страховий поліс ОЦВ покликаний забезпечити внутрішній спокій особи за кермом та матеріальний захист у разі ДТП і передбачає відшкодування страховою компанією збитків постраждалим.

Якщо нічого не зміниться у настроях відповідальних та профільних міністерств і відомств, з 1 січня 2008 року кожне авто повинно мати стікер ОЦВ, який кріпитиметься у правому верхньому кутку лобового скла, на ньому вказуватиметься термін дії страхового поліса: від 15 днів до 1 року. Вартість страхового поліса залежатиме від:

1) типу транспортного засобу (об'єму двигуна);

2) сфери використання транспортного засобу (юридична чи фізична особа);

3) водійського стажу осіб, відповідальність яких застрахована;

4) території переважного використання транспортного засобу (велике місто чи невеликий населений пункт);

5) кількості зазначених у договорі осіб;

6) наявності чи відсутності у застрахованого водія страхових виплат у період дії попередніх договорів обов'язкового страхування;

7) терміну дії поліса ОЦВ.

Учасники бойових дій та інваліди І групи звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України. За них відшкодовуватиме збитки Моторне (транспортне) страхове бюро України. Купівля страхового поліса ОЦВ на рік жителю великого міста (Києва) і невеликого (від 1600 куб. см до 2000 куб. см) автомобіля обійдеться приблизно у 500 гривень. Удвічі менше заплатить той, хто живе в населеному пункті з 100–500 тисячами жителів.

Хоча Закон «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» набув чинності ще 1 січня 2005 року, нині працівники ДАІ перевіряють наявність чи відсутність у власника авто поліса ОЦВ тільки в разі ДТП. Сьогодні аж ніяк не кожен автомобіліст має поліс ОЦВ. Багато кого зупиняють низькі максимальні суми виплат у разі спричинення майнових збитків – 25,5 тисячі гривень, і в разі втрати здоров'я або смерті постраждалого – 51 тисяча гривень. Насправді розмір виплат за полісами ОЦВ набагато менший від лімітів. У середньому за шкоду здоров'ю постраждалим виплачують близько 2,5–4 тисячі гривень, а за майнові збитки – 5 тисяч гривень.

Автор: Катерина БАЛАБУЄВА

Архів журналу Віче

Віче №7/2016 №7
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Зеленський: участь США в зустрічі "коаліції рішучих" – це сигнал від Трампа Сьогодні, 11 липня

Зеленський: є ідея, щоб послом у США був Умєров – і це вплине на уряд Сьогодні, 11 липня

Зеленський про нові санкції США та ЄС проти Росії: думаю, ми дуже близькі Сьогодні, 11 липня

Мерц: Німеччина готова придбати у США Patriot для України Вчора, 10 липня

"Це тероризм": Зеленський розповів про атаку РФ на Київ і закликав посилити ППО Вчора, 10 липня

Глава Єврокомісії оголосила про створення фонду відновлення України Вчора, 10 липня

Мерц закликав Україну не звертати зі шляху реформ, йдучи до ЄС Вчора, 10 липня

Дональд Туск: відновлення України неможливе без її перемоги у війні Вчора, 10 липня

Президентка Єврокомісії на URC оголосила про 4 млрд євро допомоги бюджету України Вчора, 10 липня

Україна отримала 1 млрд євро від ЄС за рахунок доходів з росактивів Вчора, 10 липня