№19, жовтень 2007
захищало від ординців Україну, Московське царство, боронило чумаків
Унікальну Програму «Пошук коренів Горлівського козацтва в складі Кальміуської паланки війська Запорозького» здійснює не науково-дослідний інститут, а лише гурток – юний науково-археологічний колектив «Лелечата». Діє він під керівництвом вихователя першої кваліфікаційної категорії, заслуженого працівника освіти України Людмили Горошовенко у санаторній школі-інтернаті для дітей з серцево-судинними захворюваннями.
Горлівські інтернатівці разом зі своїми наставниками створили цілу низку унікальних картографічних планшетів, на яких нанесено стародавні храми, козацькі цвинтарі, хутори, річкові броди тощо. Особлива увага приділена шляхам. Один з них – від Запоріжжя на Дон через Кодак до Старочеркаська. «Експлуатувався» цей шлях з 1559 до 1775 року, тобто до знищення царатом Січі.
Інша транспортна лінія тягнеться від Слобожанщини до Запоріжжя. Дуже виразно на планшетах відображені дві з трьох ординських сакм, тобто битих шляхів, якими бусурмани гнали полонених до Криму. Найстрашніша була Муравська сакма, що починалася на заході Донеччини і закінчувалася у Бахчисараї. Такою само жахливою була і Кальміуська сакма.
Вчені підрахували, що за роки безперервної війни найбільша імперія світу – Османська – силами свого сателіта, Кримського ханства, полонила та вигнала у рабство з України від 2 до 2,5 мільйона людей. Нагадаймо принагідно і такі демографічні дані: на період Переяславської ради населення Московського царства становило 4 мільйони осіб, а козацької держави – трохи більше 5 мільйонів.
Горлівські ентузіасти подають у своїх матеріалах велику кількість історичних даних: стародавні карти, свідчення французького інженера-фортифікатора Гійома Лавассера Боплана, який за наказом короля Польщі 370 років тому збудував на Дніпрі неприступний Кодак, факти з монографій найбільш відомого краєзнавця доктора історичних наук Василя Пірка та інших.
Особливо цінним у цих планшетах є тлумачення топонімів Центрального району Донбасу.
– Творчий доробок учнівсько-педагогічного колективу Горлівської школи-інтернату, очолюваного Оленою Сендецькою, ми обов'язково підтримаємо, – обіцяє горлівський міський голова Іван Сахарчук.
– Переконаний, що унікальні планшети-маршрути будуть видрукувані належним накладом і їх охоче придбають туристичні агенції. Тут відкривається для небайдужих справжній Козацький меридіан.
Наукова сумлінність і щирий патріотизм програми «Пошук коренів Горлівського козацтва в складі Кальміуської паланки війська Запорозького» та її складової – картографічних планшетів – безперечно, заслуговують на заохочення з боку і Міносвіти України, і Інституту історії Українського козацтва, інших національних неурядових фундацій.
– Надалі, – каже головний освітянин області Юрій Соловйов, – ми на базі Горлівського інтернату створимо громадський методичний центр, де вчителі і вихователі Донеччини зможуть одержувати фахові поради стосовно краєзнавства і козацької доби в нашому регіоні.
Автор: Микола ЛІСОВЕНКО
Архів журналу Віче
![]() |
№7 |
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата |
Свириденко: США та Україна хочуть підписати "угоду про безпілотники"
Радник Орбана заявив, що Україну "не просили воювати" з Росією від імені Угорщини
ЄС остаточно схвалив один із "найжорстокіших" пакетів санкцій проти Росії
Орбан лякає, що 20-25% бюджету ЄС підуть Україні
Посли ЄС затвердили 18-й пакет санкцій ЄС проти РФ
ЗМІ: Британія може приєднатися до закупівель зброї у США для України
Словаччина та Мальта обіцяють зняти вето з 18-го пакета санкцій ЄС проти РФ
Посли ЄС в Брюсселі можуть ухвалити 18-й пакет санкцій ЄС проти РФ зранку 18 липня
МЗС обурене санкціями Угорщини проти українських військових посадовців
Джерела: Рада ЄС 18 липня не голосуватиме за 18-й пакет санкцій ЄС проти Росії