№17, вересень 2007

Передвиборний «Брегет»Передвиборний «Брегет»

Мені здається, треба говорити не про PR, а про використання виборчих політтехнологій. Різниця між ними в тому, що фахівці з PR проводять акції навколо більш-менш реальних фактів, через які популяризують діяльність певної особи (чи структури), що має стосунок до цих подій. А політтехнологи зазвичай організують кампанії навколо вигаданих віртуальних подій чи вчинків, «розкручуючи» через ці вигадані факти й певних осіб. Якщо тема обрана вдало, тобто відповідає очікуванням виборців бодай на 50 відсотків, стратегія спрацьовує. Пригадаймо вибори в Росії під гаслом «Голосуй або програєш», коли Б. Єльцина, який почав втрачати популярність, за допомогою стратегії «Псевдовибір» об'єднали в пару з лідером КПРФ Б. Зюгановим і активно залякували виборців загрозою реставрації комуністичного тоталітаризму. Як відомо, Єльцин переміг. У разі, якщо політтехнологи створюють міфологеми, нецікаві та неактуальні для виборців, шанси на успіх примарні.

Тому, розглядаючи слогани десяти партій і блоків, котрі йдуть на дострокові парламентські вибори, висловимо сумніви, що саме вони відповідають проблемам, які хвилюють більшість українців. Це нагадує сцену з кінофільму «Корона Російської імперії», коли претендент на престол демонструє годинник колишнього царя Миколи ІІ, кажучи: «Справжній «Брегет», аби переконати своє оточення, що цього достатньо, щоб стати «самодержцем Всея Руси»...

Друга причина зниження ефективності політреклами – можлива корупція в партійних штабах серед працівників, що безпосередньо працюють із рекламістами. Не випадково чимало журналістів вважають, що 10–20 відсотків від сум на рекламу отримують від рекламістів ці люди як горезвісний «відкат». Звичайно, в цьому разі інтереси керівництва партії та людини, що співпрацює з рекламістами, відрізняються з точністю «до навпаки».

Прикладом відстроченої дії PR-акції на громадську свідомість є сеанси так званої телевізійної психотерапії А. Кашпіровського наприкінці 90-х років. Вони відкрили потім «шлюзи» на телебачення каламутним потокам середньовічного чаклунства, забобонів, містики. Як результат – зниження рівня моральної планки, яка визначає, що саме можна показувати на TV.

Тож коли наші політики дружно обливають одне одного багнюкою, у виборців поступово формуються два відчуття: по-перше, катастрофізму (що все погано й не буде краще), а по-друге, несприйняття української політичної еліти загалом. В основі цього феномену лежить так званий розрив комунікації, коли мета, форми, засоби донесення інформації жорстко визначаються реальними господарями ЗМІ, а журналісти просто «відробляють» свої гонорари, цинічно не задумуючись про довгострокові наслідки такої праці для України.

Пошлюся на вислів одного з президентів США, що саме «Голлівуд об'єднав окремі території в єдину державу». Це відбувалося завдяки дотриманню Кодексу поведінки працівника кіноіндустрії, який чітко регламентував, що і як показувати чи не показувати. Винятків не було для жодної із зірок. Результат – формування етнокультурної ідентичності та феноменів «американська нація» та «американський патріотизм».

Автор: Валерій ЗЛИВКОВ

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Парламент Греції не зміг оголосити вотум недовіри уряду Сьогодні, 29 березня

Молдова не підтверджує дані про проліт ракет своєю територією під час удару РФ по Україні Сьогодні, 29 березня

Прем’єр Бельгії: Деякі євродепутати поширювали роспропаганду за гроші Сьогодні, 29 березня

1 млн снарядів навесні, новий пакет зброї з Німеччини, переговори з урядом Польщі: новини дня Сьогодні, 29 березня

Прем’єр: Україна домовилася з ЄС про пріоритетний скринінг законодавства у сфері агрополітики Сьогодні, 29 березня

Рада Україна-НАТО зібралась у Брюсселі через останні удари РФ по інфраструктурі Сьогодні, 29 березня

Зеленський розповів про розмову зі спікером Палати представників США Джонсоном Сьогодні, 29 березня

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Вчора, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Вчора, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Вчора, 28 березня