передплата Українською | In English

№13, липень 2007

Світову безпеку гарантуватиме багатополюсовість

Поділитися:

– Як ви оцінюєте геополітичне становище нашої країни і яку роль у зміцненні безпеки може відіграти ОБСЄ? І продовження запитання: яка модель реалізації безпеки в світі загалом і в Східній Європі зокрема прийнятна для України?

– У сучасному геополітичному просторі перед Україною в зовнішньополітичній сфері постало настійне завдання: вибудувати власну, орієнтовану на національні інтереси політику. Україна повинна мати своє політичне обличчя, чіткішу позицію й діяти насамперед у власних інтересах, ніж в інтересах інших країн. Надто часто наша держава крутить головою, то пристосовуючись до Росії, то поглядаючи на Америку чи Євросоюз. Україна об'єктивно вимушена це робити. Адже зрозуміло, що вона не може вести власної геополітичної гри й ставати на один рівень зі США, Росією та ЄС. Україна має розглядати себе як середнього розміру важливу європейську державу з регіональними інтересами, що безпосередньо стосуються нашої безпеки й можуть бути забезпечені дотриманням принципів Гельсінської (1975) Наради з безпеки та співробітництва в Європі (нині ОБСЄ). Перспективним у цьому плані є створення ГУАМу. Міністр закордонних справ Арсеній Яценюк зазначив: «Якщо в ГУАМ буде спільна позиція щодо цілої низки зовнішньополітичних питань, реальна економічна взаємозалежність і вплив на інші суміжні ринки, тоді ця організація також буде гравцем». Формування й послідовне здійснення орієнтованої на власні інтереси зовнішньої політики (а шлях до цього – досягнення самодостатності внутрішнього становища, стабільного політичного, економічного й соціального розвитку, дотримання канонів права, демократії та гуманізму) сприятиме тому, що Україна зможе стати впливовим чинником оптимальної безпеки Європи ХХІ століття, від чого залежить перспектива всього геополітичного, а отже, й міжнародного становища держави.
Щодо моделі реалізації безпеки у світі загалом і в Східній Європі зокрема, прийнятної для України, то важливою передумовою тут є відмова від однополярного світового центру сили, яким нині є Сполучені Штати Америки, й перехід до декількох центрів (це, зокрема, США, Росія, ЄС, Китай та Індія). Україна може обрати для себе або модель реалізації безпеки країн Східної Європи, які є членами НАТО та ЄС і де господарює транснаціональний капітал, або модель, за якої командні висоти в економіці країни посідає національний капітал, а сама вона має нейтральний статус, не вступаючи ані до НАТО, ані у військовий союз із Москвою, що гарантує їй дружні стосунки і з Європою, і з Росією. Останнє положення неоднозначно сприймається політичною елітою нашої держави, та все-таки має право на існування.

Автор: Фелікс РудиЧ

Коментарі

Заповніть поля відмічені червоним!

Додати коментар

Увійдіть в систему, використовуючи аккаунт соціальної мережі:
Коментар:

Поля відмічені *(зірочкою) обов'язкові для заповнення.

Плакат - брат барикад

Останні новини

Байден про можливе членство України в НАТО: потрібно вичистити корупцію Сьогодні, 15 червня

Новини 14 червня: арбітраж проти "Газпрому", скорочення в УЗ, ціни на пальне Вчора, 14 червня

Ковід-сертифікат має з'явитися в "Дії" 1 липня – ОП Вчора, 14 червня

У Румунії втрапив в аварію автобус з українцями, є загиблий і поранені Вчора, 14 червня

"Слуги" пропонують заслухати звіт міністра енергетики у Раді в п'ятницю Вчора, 14 червня

"Слуга народу" до кінця сесії хоче ухвалити закон про олігархів – Корнієнко Вчора, 14 червня

Рада ЄС скасувала обмеження на поїздки для власників "паспортів вакцинації" Вчора, 14 червня

Рада ЄС скасувала обмеження на поїздки для власників "паспортів вакцинації" Вчора, 14 червня

Зеленський поговорив з Джонсоном про членство в НАТО, Донбас і зміцнення флоту Вчора, 14 червня

Кулеба: Україна готова говорити про компенсації через "Північний потік-2" Вчора, 14 червня