№13, липень 2007

«Цієї звістки чекали все життя...»«Цієї звістки чекали все життя...»

У центрі Таллінна на пагорбі Тинісмягі ще донедавна височів пам'ятник радянському Воїну-визволителю. Але напередодні Дня Перемоги уряд Естонії прийняв рішення демонтувати бронзову скульптуру і разом з останками полеглих перенести на військове кладовище. Стало відомо, що в братській могилі покоївся прах двох наших земляків з Полтавщини – 19-річної старшини медслужби Олени Варшавської та 24-річного гвардії старшого сержанта Степана Хапікала. Міський голова Полтави Андрій Матковський висловив готовність перепоховати їхні останки на Алеї героїв центрального кладовища обласного центру. У свою чергу, естонська сторона після процедури ідентифікації має намір віддати прах загиблих їхнім родичам. А вони саме на це дуже сподіваються.
Розповідає полтавський журналіст
Петро Жаботинський.

Родичів Степана Хапікала шукали дуже довго й скрупульозно. До цієї справи долучилася й Омбудсман Ніна Карпачова. Представники Уповноваженого ВР з прав людини та місцевої влади разом із журналістами-краєзнавцями проаналізували матеріали центральних і місцевих архівів, обласного та районних військкоматів. Як вдалося встановити, Степан Іванович Хапікало народився в селі Новий Тагамлик Новосанжарського району (нині Машівський) на Полтавщині. Після того, як репресували батька, перед війною поїхав на Донбас освоювати робітничу професію. В армію був призваний Лозно-Олександрівським райвійськкоматом Луганської області. Гвардії старший сержант Хапікало служив у 26-му полку важких танків 152-ї танкової бригади. Помер від ран 27(28) вересня 1944 року в польовому шпиталі 2623, що був розміщений у Таллінні. Встановлено й найближчих родичів Степана Хапікала. Це Наталія Однойко, Аделаїда Бережна та Марія Хапікало. Зокрема, Наталія Олександрівна в розмові з Ніною Карпачовою заявила: «Ми чекали цієї звістки все життя. На правах кровної родички готова пройти аналіз-експертизу ДНК для ідентифікації останків дорогого нам гвардії старшого сержанта».

Щодо Олени (Леніни) Варшавської, то знайдені архівні документи свідчать, що вона народилася в Полтаві 3 січня 1925 року. Батько Мойсей Михайлович працював бутафором Полтавського Робітничого театру, мати Адела Соломонівна – віолончелістка.

Полтавські журналісти розшукали двоюрідного брата Олени (Леніни) – 74-річного Володимира Парнеса, який нині мешкає в Москві. Він стверджує, що родичка – корінна москвичка. На фронт пішла за покликом серця, кинувши навчання в «гнесінці». Вже по війні батьки довідалися, що вона змінила ім'я з Леніни на Олену, а з Мойсеївни стала Михайлівною. Очевидно, й змінила в паспорті місце народження. За окремими свідченнями, була нагороджена медаллю «За бойові заслуги» та орденом Червоної Зірки. Загинула в бою за визволення Талліна через два тижні після одруження з фронтовим побратимом, якого врятувала від смерті, одеситом Юрієм Горбатим. Пізніше перепохована разом з іншими визволителями естонської столиці під монументом Воїну-визволителю.

Що ж, кожна версія має під собою підґрунтя. Для встановлення істини ще належить багато зробити.

Та позиція полтавської влади однозначна: пам'ять про тих, хто виявив мужність у двобої з фашизмом, треба гідно зберегти.

Архів журналу Віче

Віче №7/2016 №7
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Трамп пообіцяв санкції проти Росії, якщо угоди не буде "за 50 днів" Вчора, 14 липня

Трамп: НАТО та США досягли домовленості щодо постачання Україні зброї Вчора, 14 липня

Трамп каже, що Україна "протягом днів" отримає додаткові батареї Patriot Вчора, 14 липня

П’ять держав незадоволені новою торговельною угодою з Україною і заявили про це на Раді ЄС Вчора, 14 липня

У Німеччині кажуть, що Європа може профінансувати більше ніж три Patriot для України Вчора, 14 липня

Джерела: 18-й пакет санкцій проти РФ відтепер блокують Словаччина і Мальта Вчора, 14 липня

Трамп підтвердив намір відправити Україні озброєння, зокрема Patriot Вчора, 14 липня

Спецпосланець Трампа приїхав до Києва Вчора, 14 липня

ЗМІ: Трамп вперше може надати фінансування для нової військової допомоги Україні 13 липня

Наступна зустріч "формату Рамштайн" відбудеться у межах 10 днів 13 липня