№11, червень 2007

ПРОлітаючи над Україною...

У Верховній Раді народні депутати визначалися з позицією України стосовно розміщення елементів американської системи протиракетної оборони (ПРО) на території Чехії та Польщі

Парламентарії заслухали відповідну інформацію від представників Міністерства оборони та МЗС України. Так, у виступі з трибуни перший заступник міністра оборони Леонід Поляков запевнив присутніх у головному – відомство не вело, не веде і не планує перемовин з США про ймовірне розміщення елементів американської ПРО на території нашої держави. За його словами, нині в світі є дві системи ПРО. Одна дісталася Росії у спадок після розвалу Радянського Союзу. Радіолокаційні станції попередження розміщено у тому числі і в Україні – на Закарпатті та в Криму. Другу систему розташовано у США. Водночас американці запевняють, що у разі застосування елементів ПРО в Польщі та Чехії ймовірність потрапляння уламків ракет на українську територію – мінімальна. Проте, на думку представників Міноборони, таку інформацію ще необхідно додатково вивчити. А остаточне рішення з цього питання має бути за РНБО та керівництвом української держави, переконаний пан Поляков.

Елементи системи ПРО США розміщено на базі Форт Грилі на Алясці та базі ВПС Ванденберг у штаті Каліфорнія. На кожній – по 10 протиракет. До системи ПРО також входять потужні радіолокаційні станції, здатні виявляти міжконтинентальні балістичні ракети на відстані в 4 тисячі кілометрів. До співпраці у створенні ПРО США залучили кілька країн. Так, Японія бере участь у виробництві та закупівлях протиракет типу «Егіс», «Петріот» і SM-3. Ізраїль задіяний у програмі модернізації протиракет «Arrow». Великобританія погодилася на модернізацію американської радіолокаційної системи раннього попередження в Північному Йоркширі та розміщення там ракет-перехоплювачів. Данія підписала договір про модернізацію американської радарної системи раннього попередження у Гренландії. За кілька років бази ПРО, імовірно, з'являться у Польщі та Чехії. Створення американської системи ПРО уможливилося після того, як 5 років тому США заявили про односторонній вихід з радянсько-американського Договору (1972 р.) про обмеження систем протиракетної оборони. А 2004-го на Алясці було встановлено перші ракети-перехоплювачі й радіолокаційні системи (РЛС) раннього попередження.

Заступник міністра закордонних справ Андрій Веселовський акцентував увагу на політичних аспектах розміщення ПРО США в Європі. Наразі не йдеться про те, що Україна даватиме на це згоду чи ні. Треба зрозуміти, яким чином можливо зберегти наші інтереси, як з точки зору технології, так і з точки зору національної безпеки у майбутньому. За словами А. Веселовського, наша держава веде активні переговори з головними гравцями: США, РФ, Польщею та Чехією. МЗС контактує і з Євросоюзом. Найближчим часом відбудуться консультації з НАТО. Мета – отримати якнайбільше інформації з питання, де Україна не є основним гравцем. Але яке водночас зачіпає її національні інтереси.

Депутати ухвалили проект постанови. У першому читанні за неї проголосували 243 парламентарія з 374 присутніх у залі. У документі зазначено: Україна звертається до Ради безпеки ООН і висловлює занепокоєння з приводу розміщення елементів американської ПРО на території деяких європейських країн і пропонує створити в Європі спільну систему безпеки. Парламент зауважив, що рішення розмістити елементи американської протиракетної системи викликало занепокоєння населення Чехії, Польщі та інших європейських держав. Крім того, у проекті постанови відзначається негативна реакція уряду РФ, проти якої, на думку російської влади, фактично й розгортаються елементи ПРО США у Чехії та Польщі.

Наразі Пентагон активно роз'яснює суть своїх прагнень розмістити нові об'єкти ПРО в Польщі та Чехії. За словами директора агентства з ПРО Міноборони США Генрі Оберінга, елементи покликані забезпечити захист від іранських ракет далекого радіусу дії. Генерал повідомив, що до 2011–2012 року США планують розмістити в Польщі 10 ракет-перехоплювачів далекого радіусу дії, а в Чехії – радіолокаційну станцію. За його інформацією, східноєвропейський проект обійдеться майже в 3,5 мільярда доларів і стане частиною глобальної системи ПРО для захисту від ракет «держав-ізгоїв», передусім – Ірану та Північної Кореї.

Народні депутати, зауважте – представники всіх п'яти парламентських фракцій, представлених у Верховній Раді V-го скликання, зачіпали різні моменти, говорячи про перспективи розміщення елементів американської ПРО в Європі. Хтось брав до уваги суто політичний аспект питання, хтось – технічний. Найцікавіше, що жоден із парламентаріїв (а вони належать, нагадаю, до зовсім різних політичних таборів) не сказав: від розміщення ПРО в Польщі та Чехії Україна матиме певну політичну користь чи зиск у питаннях безпеки.

Народний депутат Степан БУЛЬБА (СПУ) переконаний, що ми, у будь-якому разі, не повинні сидіти й мовчки спостерігати за тим, що відбувається поруч з нашими кордонами:

– Нині багато говорять, начебто систему ПРО США планують удосконалювати в Європі. Тому її елементи й хочуть розмістити в Польщі та Чехії. Однак, переконаний, тут вона буде спрямована проти Росії. Адже сьогодні Америка не в змозі контролювати, приміром, запуск балістичних стратегічних російських ракет з районів, віддалених від кордонів колишнього СРСР. Наприклад, з Івановської області чи інших. Отже, американські протиракети, за технічними характеристиками, зможуть знищувати російські ракети, у даному разі, на середині траєкторії польоту. Тобто над територією України. Звісно, Україна має відреагувати на це. Гадаю, реакція може бути у вигляді заяви, у тому числі – Верховної Ради, керівництва МЗС. Це нас повинно турбувати. Оскільки йдеться про знищення (не дай Боже, щоб так сталося) ракет з ядерними боєголовками над територією України.

Звісно, кожна країна, у тому числі США, має право розв'язувати свої проблеми, зокрема й стосовно розміщення певних військових об'єктів тощо. Але передусім ми повинні висловити нашу чітку позицію: це нас не влаштовує і це нас турбує. Інші кроки також можливі. Однак вони вимагають детальнішого обговорення та аналізу. Відповідь є завжди. І вона повинна бути адекватною. Мовчазне спостерігання за всіма цими подіями, на мою думку, буде лише на шкоду Україні.

Народний депутат Валентин ЗУБОВ (БЮТ) впевнений: США реалізують заздалегідь продумані та відпрацьовані плани. А Україні не завадило б самій подбати про власні Збройні Сили. Якщо ми не хочемо втратити їх остаточно:

– Україна повинна відстоювати свої національні інтереси. Якщо є загрози з боку Ірану, то треба свої Збройні Сили тримати такими, аби вони могли перехопити будь-яку іранську ракету – носія ядерної зброї. А американці спочатку політично працюють над залученням країн Європи до Альянсу. Потім на території цих держав розміщують потрібні їм військові бази. А далі – й такі системи, як ПРО. Вважаю, все це робиться невипадково. І пропагандистська кампанія, мовляв, усе – заради миру в усьому світі, заради безпеки для всього світу, то – суціль словесне лушпиння. Вони чітко відпрацьовують свої плани. Вони створюють поруч з кордонами України та Росії своєрідний санітарний кордон. І все це збігається зі стратегічними планами США та НАТО в цілому. І зайвий раз засвідчує: питання вступу України до НАТО – вельми проблематичне. І я не квапився б вирішувати це питання на користь Альянсу.

Україна, перебуваючи між Сходом і Заходом, повинна працювати так, аби і Схід, і Захід відчували – вони мають справу з державою, котра цінує й захищає свої національні інтереси. Тому ми повинні бути проти розміщення цих елементів системи ПРО, відстоювати свої національні інтереси й передовсім дбати про належний рівень Збройних Сил України. Бо незабаром там узагалі нічого не залишиться. Тож усі органи влади – Верховна Рада, уряд, Президент – мають усвідомити: ми живемо в досить складному світі. Але національні інтереси ніхто не відміняв. Поки ми існуємо в таких рамках, ми маємо дбати про свою незалежність, боєздатність і національні інтереси. Враховуючи навіть збройні способи їх обстоювання.

Народний депутат Юрій МІРОШНИЧЕНКО (ПР) зовсім не бажає, аби в результаті реалізації планів США Україна перетворилася на майданчик бойових дій. Тим паче він не розуміє, чому США не хочуть разом з Росією створити глобальну, світову систему протиракетної оборони (якщо йдеться лише про загрозу з боку Ірану та КНДР):

– Проблема з розміщенням на території наших сусідів складових системи ПРО, звісно, є дуже серйозним фактором, який впливатиме на подальшу позицію України та її безпеку в цілому. Тут є дві складові: об'єктивна й політична. Об'єктивна полягає в тому, що ми не можемо впливати на рішення суверенних держав стосовно розміщення на їхній території будь-яких військових формувань. У тому числі, коли йдеться і про систему ПРО. Але, разом з тим, ми не можемо залишатися байдужими до того, що відбувається навколо України. Тим паче в тих країнах, котрі мають з нами спільні кордони. На думку більшості депутатів, розміщення таких систем створює додаткові ризики для нацбезпеки України. Це все робиться без участі нашої держави. І ми отримуємо не об'єктивну інформацію, на підставі якої могли б сформувати певну виважену позицію, а лише те, що подають ЗМІ. На це звертають увагу всі. Тому ми дуже сподіваємося, що Україну буде долучено, як мінімум, до процесу європейської системи безпеки, у тому числі і з залученням ПРО.

Тепер про політичний фактор. Україна опинилася між двома геополітичними центрами. Перший – це НАТО і ті країни, котрі розміщують на своїх територіях компоненти ПРО. Другий – це Російська Федерація, що сприймає таке розміщення як загрозу її безпеці. Не хочеться в це вірити, але теоретично територія  «буферної» держави може перетворитися на майданчик військових дій. Ракети, імовірно збиті над нашою територією, можуть завдати шкоди нашій країні. Це – загрози. Саме над вивченням останніх і повинна сьогодні працювати влада: РНБО, Верховна Рада. А загалом деякі ситуації дають підстави підозрювати: Сполучені Штати таки справді сприймають Росію як потенційний об'єкт військової агресії.

 

Конгрес США заблокував витрати на розміщення ПРО у Європі

Підкомітет зі стратегічних озброєнь Палати представників США відмовився схвалити виділення коштів на розміщення елементів американської ПРО у Європі. Члени підкомітету одностайно висловилися «проти» витрат у розмірі 160 мільйонів доларів на розміщення ракет-перехоплювачів у Польщі. Раніше Джордж Буш попросив Конгрес схвалити фінансування елементів ПРО у Європі на суму 310 мільйонів доларів. Крім розміщення в Польщі 10 ракет-перехоплювачів, програма передбачає будівництво радіолокаційної станції на території Чехії. Обговорення витрат ще не закінчено. Вони можуть бути схвалені повним складом Палати представників і Сенату США. Плани щодо розміщення елементів ПРО у Східній Європі викликали різку критику Росії. Водночас у Вашингтоні заявляють, що ракети і станція необхідні для своєчасного запобігання ракетному нападу, який можуть здійснити Іран або Північна Корея. У Москві ж ці обґрунтування назвали надуманими.

Народний депутат Борис БЕСПАЛИЙ («Наша Україна») зосередився на суто політичному аспекті питання. З його слів можна зробити висновок, що проблема розміщення елементів системи ПРО США Україну обходить так само, як, приміром, громадян Руанди хвилює проблема низької температури на Північному полюсі Землі:

– Я не є вузьким фахівцем у, так би мовити, військових аспектах питання. Але якщо подивитися на це з суто політичного боку, то згадане рішення було від імені Верховної Ради. Однак голосувала за нього лише коаліція. Я не вважаю, що це та тема, з приводу якої Україна має звертатися до ООН. Наша держава не є суб'єктом такої геополітики. Ця заява, на мою думку, була ухвалена під диктовку з Кремля. Як і багато інших дій коаліції. Наприклад, таких, як неголосування за міністра закордонних справ Володимира Огризка, який є українським, а не російським патріотом. Їм хотілося б мати там російського патріота. Гадаю, це голосування замовне, на догоду Кремлю.

Стосовно суті проблеми ПРО, то це питання країн, котрих воно безпосередньо зачіпає, – Польщі, Чехії, США. Це не те питання, на яке офіційно повинна реагувати Україна. Інша річ, що громадяни нашої держави можуть обговорювати порушену тему. Але вона не входить до компетенції українського парламенту. Так само, як, приміром, до компетенції польського парламенту не входить реагування на бази Чорноморського флоту в Україні. Це питання лише України та Росії.

Народний депутат Катерина САМОЙЛИК (КПУ) наголошує – розміщення американської ПРО так близько від кордонів України для нас небезпечне. Хоч би хто там що казав:

– Розташування поблизу України елементів системи ПРО справді небезпечне для нашої держави. Ми просто можемо перетворитися на такий собі полігон, хочемо ми цього чи не хочемо. Ми розуміємо, ми чудово знаємо, який настрій сьогодні в людей щодо вступу до НАТО, воєнних дій США в Афганістані, в Іраку. Тим паче результати референдумів за народною ініціативою показують нам: більша частина населення України налаштована категорично проти. Не враховувати цього в жодному разі не можна. Це небезпечно для України. Я переконана, передусім українському зовнішньополітичному відомству треба зробити все для того, аби в Україні була безпека.

Ми знаємо (хоч і не завжди про це говорять і показують наші ЗМІ), що й у Чехії, і в Польщі відбувся масовий протест проти розміщення системи ПРО на територіях цих держав. Я думаю, нам якраз і треба рівнятися на ці цивілізовані країни, котрі не хочуть стати плацдармом для всіляких військових баз і систем ПРО. Так само лише негативною може бути реакція України стосовно ймовірності розташування елементів ПРО на території нашої держави, про що вже заявив Конгрес США, не питаючи дозволу в українського найвищого законодавчого органу. Сьогодні Верховна Рада таку позицію не підтримує. І саме від Верховної Ради України залежить, як вирішуватиметься питання. А більшість парламенту однозначно проти цього.

31-го березня МЗС Росії виступило з гучною заявою. Відомство спростувало чутки про те, що Москва пропонує Вашингтону створити спільну ПРО. «Це не відповідає дійсності і абсолютно не відображує позицію Росії з проблематики ПРО», заявив журналістам офіційний представник МЗС РФ Михайло Каминін. Його заява була реакцією на повідомлення, що Москва нібито готова створити спільну зі США систему ПРО й розмістити її елементи на російській території. 30-го березня таку інформацію поширили закордонні інформагентства. Вони посилалися на високопоставленого чиновника у МЗС Росії, котрий, щоправда, висловив бажання не називати свого імені. РФ начебто пропонувала «послуги» за умов, якщо Вашингтон відмовиться від планів розміщення ПРО поблизу російських кордонів.

Такий інформаційний різнобій зайвий раз підтверджує: у темі ПРО – завдань системи, її мети та призначення, доцільності розміщення в Європі її елементів, а саме протиракет і радарів, – більше чорних, аніж білих плям. Кожен розглядає ситуацію так, як йому або хочеться, або вигідно. Винними постають або США, або Росія. Можливо, певні крапки над «і» розставлять керівники НАТО та російські представники на спільних квітневих нарадах у Брюсселі. Можливо, після цього ситуація стане прозорішою і для України. Водночас важко уявити, що певна країна світу захоче спрямувати на нас свої балістичні ракети. Тим паче нам не потрібно, аби хтось збивав чужі ракети над українською територією. На додачу до нашої політичної нестабільності нам тільки уламків ракет на наші голови бракувало…

Автор: Сергій ДОЙКО

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Сікорський: Краще пустити заморожені кошти РФ на зброю для України, а не її відбудову Сьогодні, 19 березня

ЗМІ: Президент Румунії затвердив майбутнє навчання українських пілотів на F-16 в країні Вчора, 18 березня

Міністри країн ЄС погодили 5 млрд євро для допомоги Україні зброєю на 2024 рік Вчора, 18 березня

Шмигаль назвав п’ять ключових секторів України як майбутнього члена ЄС Вчора, 18 березня

Кабмін затвердив план реформ, за виконання яких Україна отримає 50 млрд від ЄС Вчора, 18 березня

Шмигаль підтвердив бажання України почати переговори з ЄС у першому півріччі Вчора, 18 березня

ЗМІ: Британія радить Україні тримати оборону на сході і зосередитися на ударах по Криму 17 березня

Макрон пояснив, як він прийшов до ідеї щодо іноземних військ в Україні 17 березня

Макрон: Приїду в Україну з конкретними пропозиціями і рішеннями 17 березня

"Радіо Свобода": Угорщина знову скаржиться державам ЄС на "утиски угорців" в Україні 16 березня