№11, червень 2007

Погодний екстрим уже набрид нам усімПогодний екстрим уже набрид нам усім

Ну що ми за народ?! Ну чому так активно реагуємо на чиїсь помилки?! Однак ані пари з вуст, коли отих самих помилок не знаходимо. З лютого нинішнього року ми щономера публікуємо місячні прогнози погоди, складені працівниками Українського науково-дослідного інституту гідрометеорології. Ну бодай один читач зателефонував би до редакції та подякував за їхню точність. Аж ні! І лише травневе відхилення від показників, передбачуваних фахівцями, спричинило справжній шквал дзвінків до редакції. Прокоментувати ситуацію ми попросили старшого наукового співробітника відділу кліматичних досліджень і довгострокового прогнозу погоди згаданого інституту Олену ІВАНОВУ.

– Погода інколи підносить нам такі сюрпризи, – сказала Олена Костянтинівна, – які спрогнозувати неможливо. Травневий екстрим не зміг передбачити ніхто в світі. Навіть помилялися гідрометеорологи-«короткостроковики» (пригадуєте обіцяне ними похолодання після перших днів спеки?). А ми подаємо дані більш як за місяць наперед. У першій половині травня атмосферні процеси відповідали прогнозованим характеристикам. З 15 до 20 числа стаціонарний антициклон розташовувався над Східною Європою. Потім він охопив і Центральну, що й забезпечило винос на територію України теплих і сухих повітряних мас. У результаті в країні встановилися спекотні й засушливі погодні умови. Іще раз підкреслю: у довгостроковому прогнозі передбачити локалізацію і час існування такого стаціонарного антициклону практично неможливо.
Справді екстремальні погодні умови спостерігалися в третій декаді травня. На деяких метеостанціях України було перевищено абсолютні максимуми температур. З 25 по 27 травня середньодобова температура повітря в Києві досягала 25–26,5 0С. Це вище від середніх багаторічних значень на 7–10 градусів. А от 1 травня середньодобова температура повітря в столиці дорівнювала 4 0С, що на 9 0С нижче від середніх багаторічних значень для цього дня. Тобто спочатку третій місяць весни був дуже холодний, а потім – дуже теплий. Упродовж останніх 18 років ми з вами неодноразово спостерігали не притаманну травню спеку, але такої тривалої та виснажливої, як нині, не зафіксовано. Згадуваний стаціонарний антициклон уповільнив змінюваність атмосферних процесів і лише з 28–29 травня розпочалася їх перебудова, за якої можливе збільшення опадів. І, завершуючи свій коротенький коментар, дозволю собі нагадати шановним читачам журналу: не помиляється лише той, хто нічого не робить.

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Конгрес США хоче дозволити конфіскацію активів РФ та змусити Байдена розширити санкції – посол Вчора, 18 квітня

Партія проукраїнського прем’єра виграла вибори у Хорватії, дещо втративши позиції Вчора, 18 квітня

Глава Міноборони Німеччини: Україна все ще може перемогти у війні проти РФ Вчора, 18 квітня

Саміт ЄС підтримав термінову доставку засобів ППО в Україну Вчора, 18 квітня

Новий проєкт допомоги США, Берлін шукає ППО Україні, війська РФ йдуть з Карабаху: новини дня Вчора, 18 квітня

Байден підтримав пропозицію Джонсона щодо фінансування України Вчора, 18 квітня

Зеленський – лідерам ЄС: Наше небо і небо сусідів заслуговує на однакову безпеку Вчора, 18 квітня

Столтенберг закликає членів НАТО давати зброю Україні замість витрачати 2% ВВП на оборону 17 квітня

Столтенберг анонсував засідання Ради Україна-НАТО 19 квітня 17 квітня

Столтенберг підтверджує: у НАТО достатньо систем ППО, аби передати частину Україні 17 квітня