передплата Українською | In English

№5, березень 2007

Достроково. Коли і як?Достроково. Коли і як?

Поділитися:

Питання, бути чи не бути достроковим парламентським виборам, уже неактуальне. Бути, але коли і як? Ось у чім питання. Відповісти на нього має робоча група, до якої увійшли представники Президента і парламентських фракцій. Їхні висновки так чи так мали б бути легітимовані в сесійній залі Верховної Ради. Але у ній все ті ж обличчя. Опозиція залишається за стінами парламенту.

На думку Олександра ТУРЧИНОВА (БЮТ), коаліція робить будь-які кроки, аби загальмувати роботу групи з підготовки виборів. «Це просто тактичний хід, щоб затягнути процес і зірвати виконання указу Президента про проведення дострокових виборів», – повідомляє сайт блоку.

Микола ОНІЩУК (НСНУ), як повідомляється на партійному сайті, стверджує: «Коаліція в нинішніх умовах не хотіла б, щоб вибори відбулися влітку. Хоча я не брав би на себе сміливості стверджувати, що навіть якби йшлося про осінь, то вони б і на це погодилися». Дата – не єдина проблема, яка дебатується й заважає швидкому досягненню компромісу. «Йдеться про механізми й процедуру призначення дострокових парламентських виборів», – зазначив він.


Дивна ситуація: видаються укази, виголошуються заяви,
тривають перемовини, ширяться підозри, усі політичні шляхи ведуть у глухий кут.
Та вихід має бути. Про це наша розмова з народними депутатами.


Тарас ЧОРНОВІЛ (ПР):

– Нині ми бачимо в залі тільки представників правлячої коаліції. Чи можливі дострокові парламентські вибори, якщо опозиція не братиме участі у визначенні умов їх проведення?
– Опозиція, наче собака на сіні: то ми в зал ідемо, то не йдемо; то Верховна Рада не чинна, то чинна; то складаємо повноваження, то не складаємо... Коли в опозиції буде інтерес щось зробити, вони до зали повернуться й забудуть про всі свої попередні заяви.

– Виходить, вибори не в інтересах опозиції?
– Нині просто є бажання «підв'язати» під вибори ті питання, в яких вони зацікавлені: закон про опозицію, імперативний мандат, зміни до Конституції... Що називається, розширити пакет. Тільки-но ми пішли на поступки, нам хочуть нав'язати низку умов. Якщо хочуть усіх цих змін, хай повертаються до зали – і працюватимемо. Але раніше осені-весни з великим пакетом ми не закінчимо. Президент, бачачи цей глухий кут, почав говорити про «вузький пакет», тобто про постанову, яка визначила б юридичну й політичну основу дострокових виборів: Верховна Рада розпускається президентським указом про дострокове припинення її повноважень з огляду на невідповідність існування коаліції 90-й статті Конституції. Наша позиція: ситуація критична, парламент нормально працювати не може, і ми йдемо на вибори.

Сергій ЧЕРВОНОПИСЬКИЙ (СПУ):

– Партія регіонів готова до дострокових парламентських виборів. Але чи готова вона до критики з боку соціалістів і комуністів, адже саме критика найкраще сприймається виборцями?
– У нас є домовленість із нашими партнерами про спільні дії. Ми багато спільно працювали. Не знаю, як можна по-живому рвати взаємини. У нас відбулося засідання політвиконкому. Ми впевнено дивимося в майбутнє. Якщо дійдемо висновку, що єдиний кулак принесе нам більшу підтримку виборців, тоді підемо єдиним блоком.

Олександр ТКАЧЕНКО (КПУ):

– Партія регіонів висловилася за можливість проведення дострокових парламентських виборів. Комуністи цієї ідеї не підтримують. Як ви бачите вихід із цього глухого кута?
– Президент видав уже два укази про припинення повноважень Верховної Ради. Але не зустрічається ні з Головою парламенту, ні з головами фракцій, хоча це передбачено Конституцією. Він не визнає парламент, але водночас каже: народні депутати зберуться на день-два й ухвалять потрібні норми. Нонсенс. Представники опозиції вже написали заяви про складання повноважень. То як вони можуть брати участь у засіданнях? Вихід один: якщо парламент не влаштовує Віктора Ющенка та Юлію Тимошенко, призначаймо вибори на осінь, доопрацюймо законодавчі акти, які дали б змогу провести справді демократичні вибори без жодних маніпуляцій.

– Чи не побоюєтеся ви, що виборці негативно оцінять участь комуністів у коаліції з Партією регіонів – правою політичною силою?
– І соціалісти, і Партія регіонів прийшли в парламент на наших гаслах. А ми від своїх гасел не відступали. Наші позиції і щодо соціального захисту, і щодо російської мови, і стосовно НАТО та СОТ відстоювалися в діяльності коаліції. У нас є розбіжності: питання власності на землю. Але ми залишаємося на своїх позиціях, підтримуючи колективну власність на землю й великотоварне сільгоспвиробництво. І виборці це знають.

Олександр БАРАНІВСЬКИЙ (СПУ):

– На яких умовах соціалісти могли б піти на дострокові парламентські вибори?
– Перша умова – переглянути виборче законодавство. Друга – привести до цивілізованого стану діяльність Центральної виборчої комісії. Третя – внести зміни до Конституції, які дали б Верховній Раді змогу саморозпуститися. Потрібен також сам закон про дострокові вибори. Президент хоче очищення, ми – теж. Робімо це разом: проведімо дострокові і парламентські, і президентські вибори.

– Як можна втілити ці вимоги, коли в залі немає опозиції?
– Якщо опозиція не з'явиться, парламент працюватиме, як працює. Нині видаються укази, але на них уже ніхто не зважає. Уряд і парламент працюють. Треба думати, як увійти в конституційне поле. Нам не робить честі те, що представники Ради Європи вчать нас, як треба жити.

Бліцопитування провели
Валентин БУШАНСЬКИЙ
та Микола БІЛОКОПИТОВ (фото).

Коментарі

Заповніть поля відмічені червоним!

Додати коментар

Увійдіть в систему, використовуючи аккаунт соціальної мережі:
Коментар:

Поля відмічені *(зірочкою) обов'язкові для заповнення.

Плакат - брат барикад

Останні новини

МЗС: Україна зробить все можливе для розслідування смерті Шишова Вчора, 03 серпня

Зеленський підписав два ключові для судової реформи закони Вчора, 03 серпня

Міністри ЄС закликали Київ розслідувати смерть білоруса Шишова Вчора, 03 серпня

Орбан звинуватив Єврокомісію в "тиску" і "втручанні" після звіту щодо верховенства права Вчора, 03 серпня

Німеччина не закриє "Північний потік-2", навіть якщо РФ скористається ним як зброєю – медіа 02 серпня

Новини 2 серпня: нова найбагатша людина, звільнення у "Нафтогазі" 02 серпня

Кулеба закликав Захід визначити чітку дорожню карту вступу України до НАТО та ЄС 02 серпня

Київ запустить електронну форму для замовлення спецперепусток у транспорт 02 серпня

Анонс: 3 серпня відбудеться експертна дискусія на тему "Реформа корпоративного управління 2.0: криза чи нова сторінка" 02 серпня

Шмигаль: на сьогодні є вже понад 25 інвесторів, які хочуть скористатися законом про "інвест-нянь" 31 липня