№5, березень 2007

Достроково. Коли і як?Достроково. Коли і як?

Питання, бути чи не бути достроковим парламентським виборам, уже неактуальне. Бути, але коли і як? Ось у чім питання. Відповісти на нього має робоча група, до якої увійшли представники Президента і парламентських фракцій. Їхні висновки так чи так мали б бути легітимовані в сесійній залі Верховної Ради. Але у ній все ті ж обличчя. Опозиція залишається за стінами парламенту.

На думку Олександра ТУРЧИНОВА (БЮТ), коаліція робить будь-які кроки, аби загальмувати роботу групи з підготовки виборів. «Це просто тактичний хід, щоб затягнути процес і зірвати виконання указу Президента про проведення дострокових виборів», – повідомляє сайт блоку.

Микола ОНІЩУК (НСНУ), як повідомляється на партійному сайті, стверджує: «Коаліція в нинішніх умовах не хотіла б, щоб вибори відбулися влітку. Хоча я не брав би на себе сміливості стверджувати, що навіть якби йшлося про осінь, то вони б і на це погодилися». Дата – не єдина проблема, яка дебатується й заважає швидкому досягненню компромісу. «Йдеться про механізми й процедуру призначення дострокових парламентських виборів», – зазначив він.


Дивна ситуація: видаються укази, виголошуються заяви,
тривають перемовини, ширяться підозри, усі політичні шляхи ведуть у глухий кут.
Та вихід має бути. Про це наша розмова з народними депутатами.


Тарас ЧОРНОВІЛ (ПР):

– Нині ми бачимо в залі тільки представників правлячої коаліції. Чи можливі дострокові парламентські вибори, якщо опозиція не братиме участі у визначенні умов їх проведення?
– Опозиція, наче собака на сіні: то ми в зал ідемо, то не йдемо; то Верховна Рада не чинна, то чинна; то складаємо повноваження, то не складаємо... Коли в опозиції буде інтерес щось зробити, вони до зали повернуться й забудуть про всі свої попередні заяви.

– Виходить, вибори не в інтересах опозиції?
– Нині просто є бажання «підв'язати» під вибори ті питання, в яких вони зацікавлені: закон про опозицію, імперативний мандат, зміни до Конституції... Що називається, розширити пакет. Тільки-но ми пішли на поступки, нам хочуть нав'язати низку умов. Якщо хочуть усіх цих змін, хай повертаються до зали – і працюватимемо. Але раніше осені-весни з великим пакетом ми не закінчимо. Президент, бачачи цей глухий кут, почав говорити про «вузький пакет», тобто про постанову, яка визначила б юридичну й політичну основу дострокових виборів: Верховна Рада розпускається президентським указом про дострокове припинення її повноважень з огляду на невідповідність існування коаліції 90-й статті Конституції. Наша позиція: ситуація критична, парламент нормально працювати не може, і ми йдемо на вибори.

Сергій ЧЕРВОНОПИСЬКИЙ (СПУ):

– Партія регіонів готова до дострокових парламентських виборів. Але чи готова вона до критики з боку соціалістів і комуністів, адже саме критика найкраще сприймається виборцями?
– У нас є домовленість із нашими партнерами про спільні дії. Ми багато спільно працювали. Не знаю, як можна по-живому рвати взаємини. У нас відбулося засідання політвиконкому. Ми впевнено дивимося в майбутнє. Якщо дійдемо висновку, що єдиний кулак принесе нам більшу підтримку виборців, тоді підемо єдиним блоком.

Олександр ТКАЧЕНКО (КПУ):

– Партія регіонів висловилася за можливість проведення дострокових парламентських виборів. Комуністи цієї ідеї не підтримують. Як ви бачите вихід із цього глухого кута?
– Президент видав уже два укази про припинення повноважень Верховної Ради. Але не зустрічається ні з Головою парламенту, ні з головами фракцій, хоча це передбачено Конституцією. Він не визнає парламент, але водночас каже: народні депутати зберуться на день-два й ухвалять потрібні норми. Нонсенс. Представники опозиції вже написали заяви про складання повноважень. То як вони можуть брати участь у засіданнях? Вихід один: якщо парламент не влаштовує Віктора Ющенка та Юлію Тимошенко, призначаймо вибори на осінь, доопрацюймо законодавчі акти, які дали б змогу провести справді демократичні вибори без жодних маніпуляцій.

– Чи не побоюєтеся ви, що виборці негативно оцінять участь комуністів у коаліції з Партією регіонів – правою політичною силою?
– І соціалісти, і Партія регіонів прийшли в парламент на наших гаслах. А ми від своїх гасел не відступали. Наші позиції і щодо соціального захисту, і щодо російської мови, і стосовно НАТО та СОТ відстоювалися в діяльності коаліції. У нас є розбіжності: питання власності на землю. Але ми залишаємося на своїх позиціях, підтримуючи колективну власність на землю й великотоварне сільгоспвиробництво. І виборці це знають.

Олександр БАРАНІВСЬКИЙ (СПУ):

– На яких умовах соціалісти могли б піти на дострокові парламентські вибори?
– Перша умова – переглянути виборче законодавство. Друга – привести до цивілізованого стану діяльність Центральної виборчої комісії. Третя – внести зміни до Конституції, які дали б Верховній Раді змогу саморозпуститися. Потрібен також сам закон про дострокові вибори. Президент хоче очищення, ми – теж. Робімо це разом: проведімо дострокові і парламентські, і президентські вибори.

– Як можна втілити ці вимоги, коли в залі немає опозиції?
– Якщо опозиція не з'явиться, парламент працюватиме, як працює. Нині видаються укази, але на них уже ніхто не зважає. Уряд і парламент працюють. Треба думати, як увійти в конституційне поле. Нам не робить честі те, що представники Ради Європи вчать нас, як треба жити.

Бліцопитування провели
Валентин БУШАНСЬКИЙ
та Микола БІЛОКОПИТОВ (фото).

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Зеленський про брак західної підтримки: Трипільську ТЕС знищили, бо у нас залишилось 0 ракет Сьогодні, 16 квітня

Голова МЗС Норвегії анонсував підписання безпекової угоди з Україною Сьогодні, 16 квітня

Прем’єр Чехії: Ми вже законтрактували 180 тисяч снарядів для України Сьогодні, 16 квітня

Уряд Нідерландів обіцяє додаткові 4,4 млрд євро допомоги Україні у 2024-2026 роках Сьогодні, 16 квітня

Дуда: Треба зробити все можливе, щоб Україна повернула території Вчора, 15 квітня

У Грузії починають розгляд "російського закону" про "іноагентів", під парламентом – протест Вчора, 15 квітня

Шольц розпочав візит у Китай: говоритиме про війну РФ проти України та економіку Вчора, 15 квітня

Байден скликає зустріч G7 через атаку Ірану на Ізраїль 14 квітня

Зеленський звільнив заступника Єрмака, який працюватиме в МЗС 13 квітня

Бельгія розслідує ймовірне втручання РФ у виборчу кампанію в ЄС 12 квітня