№5, березень 2007

Судді подадуть до суду?Судді подадуть до суду?

«Урочисто присягаю чесно і сумлінно виконувати високі обов'язки судді Конституційного Суду України, забезпечувати верховенство Конституції України, захищати конституційний лад держави, конституційні права та свободи людини і громадянина».
Так звучить присяга судді Конституційного Суду. Яке з її положень порушили судді КС Валерій Пшеничний і Сюзанна Станік, нещодавно звільнені з посад указами Президента, в указах, на жаль, замовчується.

Самі судді вважають своє звільнення незаконним і збираються судитися з главою держави. Більше того, деякі народні депутати мають намір звернутися до Конституційного Суду з поданням щодо конституційності указів про звільнення суддів: хай колеги розберуться.

А розбиратися є в чому. Річ у тім, що Конституція в редакції Закону №2222 передбачає, що Президент України призначає та звільняє з посад третину складу Конституційного Суду (п. 22 статті 106). Аналогічне положення містить стаття 126, яка встановлює, що суддів звільняє орган, котрий їх призначив, а також стаття 149, яка посилається на статтю 126.

Водночас Закон «Про Конституційний Суд України» містить інше положення: рішення про припинення повноважень судді Конституційного Суду у випадку порушення суддею присяги приймається Верховною Радою (стаття 23).

Звісно, Конституція має найвищу юридичну силу і закони повинні їй відповідати. Та досі якось не виникало питань щодо конституційності положень статті 23 згаданого закону. І, мабуть, це дає підстави звільненим суддям стверджувати: законом встановлено не що інше, як процедуру реалізації конституційних положень про звільнення суддів КС, котра має бути дотримана під час прийняття відповідних рішень. Якщо її не дотримано, рішення про звільнення є незаконним і поновити суддю на посаді може будь-який суд. Така логіка однієї сторони.

Однак і в протилежної є свій вагомий аргумент: норми Конституції не лише мають найвищу юридичну силу, а є й нормами прямої дії, а відтак не потребують додаткових нормативних актів для реалізації.

Така неузгодженість законодавства фактично призводить до абсурду, коли Конституційний Суд не лише повинен розглядати питання про власні повноваження, а й навіть вирішувати питання щодо звільнення суддів.

Найліпшим способом запобігти в майбутньому таким ситуаціям було б внесення змін до Закону «Про Конституційний Суд України». Нинішня його редакція (якщо вважати положення про звільнення суддів процедурою реалізації статті 126 Конституції), як на мене, ставить різних суддів КС у нерівне становище. Так, для звільнення судді, призначеного Верховною Радою, потрібне лише відповідне рішення ВР, тоді як для судді, призначеного З'їздом суддів та Президентом, – рішення і Верховної Ради, і органу, котрий суддю призначив. Тобто призначеним парламентом суддям, щоб втратити почесну посаду, достатньо «не сподобатися» Верховній Раді, а точніше – її більшості.

Хоча, звісно, не було б доречним давати можливість органу, який суддю призначив, на власний розсуд вирішувати питання про порушення останнім присяги. Адже суддя КС – не представник інтересів цього органу у високоповажній судовій установі. Тож і звільнення його має бути обґрунтованим, а порушення ним присяги – доведеним. Отже, думка Верховної Ради як представницького органу всього народу в цьому питанні не повинна відігравати останню роль.

Тим часом на місце звільнених Президент призначив нових суддів – Степана Гавриша та Василя Костицького, які, проте, до складання присяги перед парламентом не можуть приступити до виконання повноважень. А Верховна Рада навряд чи поспішатиме з приведенням їх до присяги. Принаймні доки не вирішено питання законності звільнення Сюзанни Станік і Валерія Пшеничного, а також доки Степан Гавриш не стане безпартійним, як того вимагає Конституція.

Автор: Наталя ВІЛАМОВА

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Білий дім визнав, що через затримку з допомогою Україна втратила Авдіївку Сьогодні, 25 квітня

Голова МЗС: Лише військової допомоги США недостатньо для перемоги над Росією Вчора, 24 квітня

Глава Пентагону поговорив з грецьким колегою на тлі публікацій про тиск щодо Patriot для Києва Вчора, 24 квітня

Держдеп США згадав телемарафон у звіті щодо порушень прав людини Вчора, 24 квітня

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня Вчора, 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії 23 квітня

Знайти в США зброю для України на всю суму допомоги ЗСУ може бути проблемою – посол 23 квітня

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України 23 квітня