№2, січень 2007

І не в шурф їх кидали, а в наші серця...

«Молода гвардія» – гордість і слава української землі

«Патріот» – любитель батьківщини, вітчизнолюб; «патріотизм» – любов до Вітчизни. Саме так Даль пояснює значення слова «патріот», від якого походить «патріотизм», про що і йтиметься в цьому матеріалі.

Занадто серйозними й досить передбачуваними є наслідки відмови на державному рівні від роботи з патріотичного виховання молоді. Адже вакуум, що утворився в результаті цього, поступово, але впевнено починає заповнювати ворог, ім'я якого бездуховність.

На жаль, цей негативний процес не оминув і краснодонську землю, що колись була одним з найбільших і відомих центрів патріотичного виховання підростаючого покоління не лише в Україні, а й на всьому пострадянському просторі. І в першу чергу завдяки тому, що саме тут народилася, діяла й героїчно загинула підпільна молодіжна організація «Молода гвардія».

У 50–80-ті роки XX століття практично в кожному населеному пункті  були вулиці, названі іменами героїв-молодогвардійців. На призи героїв Краснодона проводили міжнародні спортивні змагання, фестивалі пісень і музики. А краснодонський музей «Молода гвардія» був серед найбільш популярних і відвідуваних у Радянському Союзі. Однак саме в 1990-ті роки, які внесли істотні корективи в економічне й політичне життя країни, було завдано нищівного удару по безцінній духовній спадщині, викреслено з нашої пам'яті те, що за своїми моральними принципами (але не з ідеологічних міркувань), здавалося б, не підлягало забуттю. Це торкнулося й подвигу молодогвардійців. Зі шкільних програм було вилучено роман радянського класика Олександра Фадєєва «Молода гвардія» та інші видатні твори радянської літератури про Велику Вітчизняну війну. Не раз намагався з'ясувати в людей, причетних до цього акту вандалізму (іншого слова не підберу), чим перешкодили нинішнім викладачам шкільних програм молодогвардійці, подвиг яких сприяв вихованню в молоді святого почуття патріотизму, але зрозумілої відповіді так і не одержав.

Для мене, як міського голови Краснодона, відродження слави подвигу наших земляків – питання першочергової важливості. І не лише тому, що воно може й має дати помітні результати в подальшому розвитку інфраструктури міста. Я маю на увазі поповнення місцевого бюджету за рахунок розвитку туризму як досить прибуткової справи. А ще й тому, що майбутнє міста прямо залежить від того, хто завтра житиме в ньому, в Україні загалом. «Молода гвардія», краснодонці – герої загальнонаціональні.

Тож і слід повернути в шкільні програми роман «Молода гвардія» Олександра Фадєєва для обов'язкового вивчення. Нехай це буде його перша редакція, де не згадується горезвісне партійне керівництво, що є головним аргументом для супротивників цього твору. В кінцевому підсумку від цього зміст його нічого не втрачає, навпаки, наближає читачів до реальних подій, що відбувалися в Краснодоні під час окупації міста фашистами. Сьогодні в китайських школах цей твір є обов'язковим для вивчення за курсом зарубіжної літератури, російські кінематографісти вже зняли й випустили у світ новий чотирисерійний художній фільм про молодогвардійців під назвою «Остання сповідь», а китайські – завершують роботу над телевізійною версією цього роману. А ми не лише забуваємо про своє недалеке героїчне минуле, а ще й знущаємося з нього.

У вересні 2007 року виповнюється 65 років від дня створення підпільної молодіжної організації «Молода гвардія». За ініціативою краснодонців, колективу музею Луганщина розпочала підготовку до широкого святкування. Обласна рада прийняла програму з посилення роботи з патріотичного виховання молоді, у якій акцентовано на подальшій широкій пропаганді подвигу юних патріотів з метою активного використання цього матеріалу у виховній роботі. Колектив музею «Молода гвардія» і героїко-патріотичний клуб, що діє на його базі, разом з обласним фондом «Благовіст» розпочав виїзну естафету Пам'яті, супроводжувану показом історико-театралізованої вистави «І не в шурф їх кидали, а в наші серця...» у містах Луганської області. Обласне телебачення відзняло телевізійну версію цієї вистави, і її буде розтиражовано й передано до всіх навчальних закладів Луганщини.

Готується до перевидання роман О.Фадєєва «Молода гвардія». Заплановано проведення міжнародного фестивалю патріотичної пісні. Краснодонський виконком готує проект рішення на сесію міської ради зі святкування 65-річчя підпільної організації, де буде передбачено капітальний ремонт музею, реставрацію пам'ятників, пов'язаних із життям і героїчною діяльністю юних підпільників та інші заходи. Дуже хотілося б, щоб цим питанням зацікавилася й Верховна Рада. Адже «Молода гвардія» – гордість не лише Луганської землі, а й усього українського народу. Тож нехай поряд з іншими славними сторінками героїчного минулого нашої держави «Молода гвардія» сприяє вихованню нового покоління української молоді.

Автор: Юрій БАКЛАГОВ

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Прем’єр Бельгії: Деякі євродепутати поширювали роспропаганду за гроші Сьогодні, 29 березня

1 млн снарядів навесні, новий пакет зброї з Німеччини, переговори з урядом Польщі: новини дня Сьогодні, 29 березня

Прем’єр: Україна домовилася з ЄС про пріоритетний скринінг законодавства у сфері агрополітики Сьогодні, 29 березня

Рада Україна-НАТО зібралась у Брюсселі через останні удари РФ по інфраструктурі Сьогодні, 29 березня

Зеленський розповів про розмову зі спікером Палати представників США Джонсоном Сьогодні, 29 березня

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Вчора, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Вчора, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Вчора, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Вчора, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Вчора, 28 березня