№1, січень 2007
Хоч як дивно, поняття євростандарт не слоган, який придумали будівельники, що навішують підвісні стелі і вкручують туди растрові світильники. Воно виникло у європейській спільноті і означає стандартизацію геть усього, чим користуються, що споживають, вчать, виробляють, читають, дивляться у Євросоюзі. Є значок, яким позначають цей самий євростандарт, CЄ.
Громадянин – також продукт суспільства і має відповідати його стандартам: європейський громадянин – європейським стандартам. Але людина не яблуко, яке можна пропустити через сортувальну машину і відповідне стандартові продати з позначкою в магазині, а з невідповідного вичавити сік або викинути його.
Людину необхідно виховувати згідно з європейськими стандартами, починаючи зі школи чи навіть дитсадка. І виховання це називається громадянською освітою.
Перший урок з цього предмета ми отримали, щойно перетнувши німецький кордон: щоб правильно викинути сміття на території Німеччини, необхідно бути свідомим громадянином. Бо тут сортують усе: скло – за кольорами, пластик прозорий і непрозорий викидають нарізно, дерево, папір, картон, органіка… Зрозуміло, добитися від громадян країни методичного дотримання встановлених екологічних, політичних, демократичних норм поведінки можливо тільки у разі серйозного ставлення до їхнього виховання.
Нова Європа хоче, щоб усі країни – члени співтовариства мали освічених громадян. Тому європейська спільнота виділяє чималі кошти на освоєння громадянської освіти в країнах континенту, в тому числі й в Україні. Адже сучасна демократія вимагає від людини усвідомлення власної ролі в суспільстві і активної життєвої позиції. А для цього необхідно бути всебічно обізнаним із політичними процесами, уміти долати стереотипи, робити вибір і відповідати за прийняте рішення, знаходити компроміси і сповідувати толерантність до опонентів. Цього й навчалися протягом п'яти семінарських днів керівники шкіл і учні з України, які прибули до навчального центру, що розташований у місті Бад-Урах, на запрошення доктора Карлхайнца Дюрра, голови секції «Європа» Державного інституту громадянської освіти землі Баден-Вюртемберг, експерта Ради Європи.
Проект, учасниками якого ми стали, можливий завдяки Людмилі Паращенко, віце-президентові Асоціації керівників шкіл України, керівникові проекту «Європейські студії в школах України», директору Київського ліцею бізнесу, а також фінансовій підтримці Європейського Союзу. Партнером проекту є Міністерство освіти і науки України, а запроваджує його в Україні компанія «Cambridge Education» (член «Mott MacDonald Group», Сполучене Королівство) в консорціумі зі Всеукраїнським фондом «Крок за кроком», Центром Громадянської освіти (Польща) та громадянською організацією «Німецько-російський обмін» (Німеччина).
Автор: Катерина БАЛАБУЄВА
Архів журналу Віче
![]() |
№7 |
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата |
У Макрона кажуть, що він закликав Путіна до припинення вогню в Україні
Канада передала Україні $1,7 млрд доходів від заморожених активів РФ
ЄС офіційно продовжив секторальні санкції проти Росії ще на пів року
МЗС та Міноборони Німеччини закликали ЄС "пошукати" у себе ППО для України
Глава МЗС Німеччини прибув до Києва
TrapTox – процедура 21 століття: краса і комфорт завдяки ботоксу в трапецію
Лікування алкоголізму: як позбутися
Прайд проти Орбана, прощальний візит Дуди, Фіцо боїться Зеленського: новини вихідних
Сибіга закликав використати заморожені росактиви для закупівель зброї Україні
Джерело: у ЄС продовжили секторальні санкції проти Росії ще на пів року